Na Strednom východe sa vojna neudržala v normálnych dimenziách. V Sýrii, ktorej diktatúra škrtená vojnou s Islamským štátom a ktorej nakoniec pomohla koalícia Západu bombardovaním pozícií ISIS, sa rozhorela za posledný rok jedna z najošklivejších zabíjačiek moderných dejín.

Ak sa pozrieme na situačnú mapu, Assadov Bagdad je na tom fakticky zle. Odľahčenie vojnovej záťaže však nemalo na tento režim kladný účinok, ale spôsobilo kruté vybavovanie účtov so slobodnými mestami Sýrie, ktoré sa nechceli dať zapriahnuť do Bašárovho jarma.

Doktor David Nott. foto: Britské listy
Doktor David Nott.
foto: Britské listy

Situáciu v meste Aleppo, kde za posledný rok padajú snáď všetky svetové zásoby barelových bômb na hlavy žien a hlavne detí, opisuje vo svojom rozhovore britský lekár David Nott, ktorý na úkor svojich dovoleniek pracuje cez charitatívne organizácie v miestach konfliktov. V rozhovore sprítomňuje svoje dve misie v Sýrii v meste Aleppo.

Momentálna situácia v tomto meste už rozstrieľanom je na pokraji zničenia celého osídlenia. Humanitárnej pomoci sa však ľudia v meste nedočkali, hoci barelové bomby im lietajú na hlavy už rok. Boli zničené skoro všetky nemocnice, teda okrem tej jednej, v ktorej vykonával David Nott prax chirurga.

Najhoršie sú na tom deti, ktorých bolo/je v meste veľa, sú vybíjané či vážne poškodzované celé rodiny. Akútna situácia však nezaujíma nikoho, Assadov režim neposiela žiadnu humanitárnu pomoc, samozrejme, a ostatní si tam netrúfnu ísť. Je to vojnová zóna, v ktorej sa zabíjajú hlavne civili a hlavne deti.

V rozbitom meste funguje jediná nemocnica, má nedostatok liekov a žiadna pomoc zo západu či východu neprichádza.

Pozastavím sa nad tým, čo to je barelová bomba. Je to sud na naftu – barel, v ktorom je TNT (trinitrotoluén) a kusy kovu. Keď vrtuľník zhodí bombu, tá vybuchne nad zemou a rozprskne kusy šrotu v rádiuse v závislosti od nálože TNT. Vrtulníky musia lietať vo veľkých výškach, aby ich nezasiahli kusy šrotu, preto nie sú schopné ich presne zamerať. Z toho dôvodu padajú bomby hocikde, spravidla na civilov a potulujúce sa deti. Jej účinky sú celoplošne ničivé a zranenia vždy závažné. Deťom odtŕhajú časti tiel. Jedna bomba skosí niekoľko desiatok obetí.

barelovaBomba
Barelová bomba foto: agentúra AP

V Aleppe sa barely začali zhadzovať už v roku 2012, nielen na opozičné bojové sily proti Assadovmu režimu, ale, a hlavne, na civilov.  Postupne sa frekvencia zhadzovania bômb zvyšovala a teraz vyťažuje na doraz jedinú nemocnicu čo zostala. 90% zranení pochádza práve z týchto bômb.

Turecký minister zahraničia Ahmed Davutoglu to vtedy (2012) komentoval v OSN, že sa nečinne dívajú na zničenie celej generácie osídlenia Aleppa. Jeho snaha o zriadenie bezpečnej zóny pre utečencov na turecko-sýrskej hranici bola neúspešná.

Viaceré zdroje uvádzajú, že barelové bomby pochádzajú z ruského arzenálu. Rusi sa na prelome rokov 2014/2015 pokúsili dohodnúť so Sýriou začať mierové rozhovory, no toto je zrejme proces príliš zdĺhavý na to, aby zachránil deti v Aleppe.

Preto jedinou pomocou zatiaľ zostáva snaha lekára Davida Notta z Londýna.

text: redakcia Svet   vpreklade

 

 

 

 

http://www.blisty.cz/art/75919.html

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/01/DavidNottlekar.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/01/DavidNottlekar-300x195.jpgadminPolitikaStredný východNa Strednom východe sa vojna neudržala v normálnych dimenziách. V Sýrii, ktorej diktatúra škrtená vojnou s Islamským štátom a ktorej nakoniec pomohla koalícia Západu bombardovaním pozícií ISIS, sa rozhorela za posledný rok jedna z najošklivejších zabíjačiek moderných dejín. Ak sa pozrieme na situačnú mapu, Assadov Bagdad je na tom fakticky...