Sýrsky režim a kľúčový spojenec Rusko sa dohodli na podpore návrhu OSN zastaviť boje v zničenom meste Aleppo, povedal sýrsky minister zahraničia Walid Muallem.

Muallem poznamenal, ako oznámila štátna agentúra SANA, že išiel na stretnutie s prezidentom Vladimírom Putinom a sýrskou vládnou delegáciou v Soči v Rusku v stredu.

„Rozhovory… sú úlohou vyslanca OSN v Sýrii Staffana de Misturu. Obidve strany vidia tú istú cestu podpory úsilia zamraziť boje v Aleppe“ bol citovaný Muallem.

De Mistura dal do popredia v poslednom mesiaci akčný plán pre Sýriu, ktorý navrhuje „zmrazenie bojov v oblasti, aby boli možné zásielky pomoci a položenie základov pre mierové rozhovory.

Prezident Bašár al-Assad povedal na začiatku mesiaca, že De Misturov plán bol „hoden preskúmania“.

Aleppo, druhé zdevastované sýrske mesto je bývalým ekonomickým centrom a je rozdelené aktuálne medzi vládny režim a rebelov.

Míting v Soči bol vedený za zavretými dverami a Moskva oznámila, že nebude zverejňovať obsah diskusie.

Sýrske prorežimné noviny Al-Watan uviedli vo štvrtok, že stretnutie „položilo základ úvodnej vízie politických riešení v sýrskej kríze, čo by mohlo spojiť rôzne sýrske vlastenecké strany.“

Na začiatku roka boli dve kolá rozhovorov s OSN vo Švajčiarsku prerušené a skončili bez úspechu.

Po stretnutí v Soči sa nebudú opakovať takzvané Ženevské rozhovory, povedal ruský minister zahraničia.

Bývalý líder hlavnej opozície „Národná Koalícia“ Moaz al-Khatib oznámil, že viedol rozhovory s ruským ministrom zahraničia 7. novembra.

Opozičná koalícia, ktorá bola medzinárodne uznaná, ale má nedostatok vplyvu v Sýrii, sa vyslovila skepticky o návrhu na pokrok.

Sýrsky konflikt začal ako mierové hnutie žiadajúce Assadovo vyhostenie ale eskalovalo do občianskej vojny, v ktorej bolo zabitých 195 000 ľudí a donútená polovica populácie utiecť zo svojich sídiel.

Zdroj: Your Middle East

Prezentačné foto: © Karam Al-Masri – AFP/Your Middle East

©preklad redakcia SVP

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/11/Aleppo-rozhovory-v-Soci.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/11/Aleppo-rozhovory-v-Soci-300x300.jpgadminPolitikaislam,Rusko,Stredný východSýrsky režim a kľúčový spojenec Rusko sa dohodli na podpore návrhu OSN zastaviť boje v zničenom meste Aleppo, povedal sýrsky minister zahraničia Walid Muallem. Muallem poznamenal, ako oznámila štátna agentúra SANA, že išiel na stretnutie s prezidentom Vladimírom Putinom a sýrskou vládnou delegáciou v Soči v Rusku v stredu. „Rozhovory... sú úlohou vyslanca OSN v Sýrii Staffana de Misturu....