Sísí
Egyptský prezident generál as-Sísí

Arabskí lídri sa dohodli v nedeľu po samite na sformovaní vojenskej sily, kde dominovala Saudmi vedená ofenzíva proti šiitským rebelom v Jemene a hrozba z islamského extrémizmu.
Predstavitelia Arabov sa stretnú v nasledujúcom mesiaci, aby si premysleli vytvorenie spojeneckej armády a predstavili svoje závery ministerstvám obrany do 4 mesiacov v súvislosti s rezolúciou prijatou vodcami arabských štátov.

„Vzhľadom k veľkej zodpovednosti voči veľkým hrozbám a výzvam, ktorým čelia arabské národy, sa arabskí vodcovia rozhodli prijať princíp spojeneckej vojenskej arabskej armády“, povedal egyptský prezident Abdel Fattáh as-Sísí na samite v prázdninovom rezorte v meste Šarm el-Šejk.
Rozhodnutie je zamerané väčšinou na bojovných džihádistov, ktorí sa rozšírili po Iraku a Sýrii a vytvorili základne v Lýbii, povedal na samite šéf Arabskej ligy Nabil al-Arabí. V nedeľu povedal Arabí na mítingu, že región bol ohrozený deštruktívnou silou, ktorá ohrozila „etnickú a náboženskú rôznorodosť“, očividne narážajúc na skupinu Islamský štát.
„Čo je dôležité, to sú v súčasnosti vážne rozhodnutia vo vzťahu k chaosu sužujúcemu arabský svet“, povedal.

Egypt zatlačil na vytvorenie rýchlej odpovede proti militantom, čo sa stalo urgentným tento týždeň potom, ako Saudská Arábia a arabskí spojenci uskutočnili letecké útoky na rebelujúcich Hutiov v Jemene.

Arábí prečítal vyhlásenie o rozhodnutiach samitu. Povedal, že ich ofenzíva má pokračovať až kým sa Hutiovia stiahnu z dobytých regiónov a kapitulujú.
Viaceré arabské štáty vrátane Egypta sa budú podieľať na tejto vojenskej kampani, ktorá má pokračovať až dovtedy, kým jemenský ľud dosiahne bezpečnosť, povedal saudský kráľ Salman v nedeľu.
Zdroj: Your Middle East
Preklad: redakcia SvP

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/03/Sísí.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/03/Sísí.jpgadminPolitikaBlízky Východ,Stredný východArabskí lídri sa dohodli v nedeľu po samite na sformovaní vojenskej sily, kde dominovala Saudmi vedená ofenzíva proti šiitským rebelom v Jemene a hrozba z islamského extrémizmu. Predstavitelia Arabov sa stretnú v nasledujúcom mesiaci, aby si premysleli vytvorenie spojeneckej armády a predstavili svoje závery ministerstvám obrany do 4 mesiacov v...