Najmenej jeden týždeň referenda o zotrvaní UK v únii publikovala strana Ukip plagát, ktorý odmieta príchod migrantov do krajiny. Bola podaná sťažnosť na „podnecovanie rasovej nenávisti“.

Niekoľko hodín predtým, ako bola prerušená kampaň Brexitu kvôli štátnemu smútku za Jo Coxovú zavraždenú na ulici údajným psychicky narušeným mužom, odhalil Nigel Farage svoj nový plagát pre túto kampaň. Ukazuje dlhý zástup migrantov prechádzajúci hranicou Chorvátska, aby sa dostal do utečeneckého tábora v Slovinsku. V jeho legende možno čítať: „Európa nás všetkých zničí. Musíme sa oslobodiť od Európy a prevziať kontrolu našich hraníc.“

Sotva bol odhalený, bol plagát jednohlasne kritizovaný, čím sa rozumie v radoch priaznivých Brexitu. Bývalý starosta Londýna Boris Johnson, ktorý bráni odchod UK z únie, iniciatívu odsúdil. „To nie je moja politika a to nie je moja kampaň“, vyhlásil v ten istý deň a dodal, že „strata demokratickej kontroly“ bola „len aspektom širšieho problému“, keď chýba demokratická kontrola. Potom sa pustil do obhajovacej reči v prospech prijímania migrantov vysloviac sa za promigračné politiky. „Videl som, ako moje mesto Londýn z toho masívne profituje a osobne, ako moja vlastná rodina z toho tiež získava“, vysvetlil.

Ex-člen tieňového kabinetu vnútra, labouristka Yvette Cooper obvinila stúpencov opustenia únie z „využívania biedy sýrskych utečencov najhanebnejším spôsobom a čo možno najnemorálnejším.“   Poslanec za konzervatívcov Neil Carmichael kvalifikoval túto kampaň ako „nenávistnú propagandu“, ktorá urobila len to, že „sťažila naše problémy s imigráciou“ a „chce zničiť súdržnosť britskej obce“.

Nigel Farage odoláva

Vo štvrtok večer bola podaná sťažnosť za „podporovanie rasovej neznášanlivosti“ predsedom najväčších profesionálnych odborov Unisson Dave Prentissom. „Militanti za „nie“ spadli do stoky s ich novou snahou vystrašiť pracujúcich, aby ich zatlačil k hlasovaniu za odchod z únie“, mieni.

„Predpokladať, že imigrácia do Anglicka sa týka len osôb nie bielych je šírenie rasizmu, ktorý nemá svoje miesto v modernej spoločnosti“. Viacerí užívatelia Twitteru ako je Connor Beaton zo socialistickej strany Škótska – ľavý radikál, porovnali kampaň Nigela Farageho s nacistickou propagandou.

Nigel Farage sa túto kauzu snaží zatemniť: „ Je to fotografia –presná fotografia, nie retušovaná, odfotená 15. októbra 2015 ako apel na Angelu Merkelovú minulé leto“, uviedol na sebaobranu. Podľa neho, „otvoriť svoje srdcia skutočným utečencom, to je vec. Ale ako môžete vidieť na tejto snímke, väčšina prichádzajúcich osôb sú mladí ľudia pochádzajúci určite z chudobnejších oblastí ako je naša. EÚ urobila základnú chybu, čo ohrozilo nás všetkých.“ Cituje plán atentátu z Dusseldorfu a parížskych útokov, kde dvaja z teroristov chceli zasiahnuť Francúzsko infiltrujúc sa do davu utečencov a z toho uzaviera: „ Keď hovoria teroristi IŠ, že idú využiť migračnú krízu na vytvorenie hniezd džihádistov na kontinente, treba ich brať vážne.“

zdroj: lefigaro.fr  ,L’affiche anti-migrants de Nigel Farage choque la classe politique britannique

preklad: redakcia SvP, foto: Le Figaro/AFP/Daniel Leal-Olivas

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/06/FARAGE-e1466175032758.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/06/FARAGE-e1466175032758.jpgadminPolitikaBrexit,Migrácia v EÚ,Preklad z francúzštiny,UKNajmenej jeden týždeň referenda o zotrvaní UK v únii publikovala strana Ukip plagát, ktorý odmieta príchod migrantov do krajiny. Bola podaná sťažnosť na „podnecovanie rasovej nenávisti“. Niekoľko hodín predtým, ako bola prerušená kampaň Brexitu kvôli štátnemu smútku za Jo Coxovú zavraždenú na ulici údajným psychicky narušeným mužom, odhalil Nigel Farage svoj nový...