ISIS sa presunul na temný web aby utiekol hacktivistom

Militanti z ISIS sa premiestnili na temný web, čo má byť cesta ako ochrániť ich identity a obsah potom, ako boli zablokované stovky ich webových stránok a twitterových účtov hacktivistami ako odpoveď na teroristické útoky 13. 11. 2015 v parížskej štvrti Saint-Denis.

Po poslednom teroristickom útoku v Paríži, ktorý zabil doteraz najmenej 130 ľudí, začala hackerská skupina Anonymous v kyberpriestore #OpParis – Operáciu Paríž, čo je dodnes ich najväčšia kampaň na internete, ako uvádzajú aj veľké americké médiá.

Temný web – dark web je prístupný len so špeciálnym anonymizačným softvérom, z ktorého najpopulárnejším je Tor. Každá IP s týmto anonymizérom je chránená pred identifikáciou.

Od stredy objavili Anonymous prvú propagandistickú stránku ISIS fungujúcu s Torom, ktorá postuje linky na kanáli ISIS cez zakryptované správy aplikácie Telegram. Stránka je mirror – zrkadlo-stránky, ktorá sa dá nájsť na konvenčnom „svetlom“ webe vytvorená oficiálnym médiom ISIS s názvom Al-Hayat Media Center. Obsahuje archív propagandy ISIS vrátane videí, obrázkov a článkov.

Presun na „temný web“ je možno riadený aplikáciou Telegram. ISIS však utrpel celkové zrútenie tejto aplikácie. Pád ich siete na temnom webe nasledoval po oznámení, že zakladateľ systému správ Telegram Pavel Durov zistil, že teroristická skupina používala aplikáciu ešte pred parížskymi útokmi 13. novembra 2015.

Kým sa nová stránka ISIS prvýkrát zviditeľnila na temnom webe, skupiny viacerých iných teroristických organizácií použili Tor, aby vložili prostriedky s použitím meny Bitcoin na online nákup zbraní na trhu obchodujúcom na temnom webe. Manuály na výcvik teroristov sú takisto distribuované cez stránky na temnom webe, čo reportoval European Union Institute for Security Studies.

ISIS a iné teroristické organizácie radi používajú anonymizéry ako je sieť Tor, aby si tak dokázali anonymne robiť prevody do a z meny Bitcoin. Toto umožňuje teroristom nakupovať ľahko zbrane, dokonca aj vo vnútri Európskej únie, kde je veľmi prísna kontrola obchodu so zbraňami.

Teroristi tiež distribuujú manuály pre teroristickú činnosť cez komunikačné kanály správ fungujúce len na temnom webe, čo tiež zverejnil European Union Institute for Security Studies.

Telegram je aplikácia na prenos správ so zameraním na rýchlosť a bezpečnosť. Je superrýchla, jednoduchá, bezpečná a zadarmo.

Členovia Anonymous chcú verejnosti pomôcť pri poľovačke na sociálne médiá ISIS a ich ničení. Hacktivisti publikujú sprievodcov pre začiatočníkov, ktorí chcú začať online boj proti ISIS.

Počas dní po parížskych útokoch v piatok Anonymous zavreli 5500 twitterových kont. V stredu to už bolo celkovo viac ako 6080 účtov, ako oznámilo médium USA Today. Anonymous používajú špeciálny internetový chatroom, no nie sú centrálne organizovaní. Dúfajú, že dávajú laikom potrebné nástroje , aby sa zvýšilo spomenuté skóre.

Návody distribuujú: NoobGuide, ReporterGuide a SearcherGuide. Noob „vysvetľuje základné princípy DdoSing, WiFi deauth, krekovanie hesiel a rôzne iné hackerské výrazy.

Tzv. Islamský štát vydal svojho vlastného sprievodcu, ktorý väčšinou vysvetľuje bezpečnosť internetu. V Softpedii napísali v článku o Anonymous, že tieto návody ISIS patria medzi najhlúpejšie odporúčania, ktoré sa dajú na túto tému prečítať. Reakcia ISIS bola, že Anonymous sú idioti, čo zistil štáb v The Hackers News cez utajenú aplikáciu Telegram.

Text: redakcia SvP

Anonymous vytlačili ISIS na temný webhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/10/ANONYMOUS-facebook-800x400.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/10/ANONYMOUS-facebook-300x300.jpgadminPolitikaislam,terorizmusISIS sa presunul na temný web aby utiekol hacktivistom Militanti z ISIS sa premiestnili na temný web, čo má byť cesta ako ochrániť ich identity a obsah potom, ako boli zablokované stovky ich webových stránok a twitterových účtov hacktivistami ako odpoveď na teroristické útoky 13. 11. 2015 v parížskej štvrti Saint-Denis. Po poslednom teroristickom...