Boris_Nemtsov_2013Nemcovova priateľka o vrahovi: nemohla som nič vidieť

Priateľka opozičného lídra Borisa Nemcova zastreleného v tieni kremeľského múru v piatok v noci povedala na svojom prvom intervjú od vraždy, že všetko sa stalo tak rýchlo a spomína si na veľmi málo.

Hlavná svedkyňa vraždy Hanna Durická, 23-ročná ukrajinská modelka a Nemcovova priateľka už tri roky, povedala pre nezávislú Ruskú televíznu stanicu „Dožď TV“ v pondelok, že „sa nestalo nič podozrivé“ v momente vedúcom k smrti opozičného vodcu, keď prechádzali domov z blízkej kaviarne v obchodnom dome GUM.

Durická povedala, že nevidela strelcovi do tváre, „pretože prišiel zozadu od chrbta“. Tiež dodala, že nerozoznala značku odchádzajúceho auta.

„Nevidela som nič. Keď som sa otočila dookola, mohla som vidieť len svetlo sfarbené odchádzajúce auto“ povedala Durická pre Dožď.

Konflikt správ o kamerovom dohľade

Ruský denník Kommersant oznámil v pondelok, že všetky CCTV kamery pozdĺž mosta , kde bol Nemcov zabitý, boli nefunkčné, pretože boli „v oprave“ v noc vraždy.

Jednako, Moskovský informačno-technologický department neskoršie povedal, že všetky kamery fungovali správne, dodajúc, že kamery na citlivej strane – blízko Kremľa- mali vždy pracovať a ich údaje posielať priamo na FSB (Federálnu bezpečnostnú službu).

„Len FSB mal prístup ku špecifickým video záberom“, povedalo oddelenie tlačovej služby.

Prinajmenšom, jedna kamera počas vraždy pracovala: Snímanie kamerou CCTV na druhej strane rieky Moskva cez víkend zachytilo moment, keď Nemcova zastrelili.

Zrnité video odvysielali v ruskej štátnej televízii TVT, v rozpore so skorším hlásením, že strelec strieľal z otvoreného okna auta, ktoré pomaly predišlo pár. Tiež uverejnila potvrdenie Durickej, že vrah prišiel zozadu, očividne skrytý na schodoch vedúcich dolu z mosta pred tým ako vyskočil aby zastrelil Nemcova.

Zábery ukazujú, že ostrelovač sa vynoril spoza schodov predtým, ako odišlo unikajúce biele auto, ktoré bolo nájdené odparkované asi o hodinu neskôr.

Konkrétny moment vraždy nie je viditeľný na záberoch kamery CCTV, pretože v tom momente Nemcov a neznámy útočník boli skrytí mimo výhľadu za snehovým pluhom.

Prezident Vladimir Putin a ruskí vyšetrovatelia povedali, že Nemcovova vražda je charakteristická vražda na objednávku. Mnohí ďalší vinia Kremeľ a zvyšujúcu sa agresívnu rétoriku používanú štátom kontrolovanými médiami, keď diskutujú s ruskými opozičnými lídrami, nazývajú ich „zradcami“ a členmi „piatej kolóny“. Niektorí obviňujú z toho samého Putina.

hana-durycka020315_denik-605
Hanna Durycká

Kto je Hanna Durycká?

V jej intervjú pre TV Dožď povedala Durická, že bola Nemcovova priateľka tri roky. Nemcov bol technicky ženatý so ženou, od ktorej bol dlho separovaný. Nie je tajomstvom, že mal veľmi rád ženy.

Ako modelka zamestnaná cez kyjevskú agentúru Amodels je Durická rodáčka z Bilej Cerkvi, čo je mesto s asi 200 tisíc obyvateľmi asi 60 km južne od Kyjeva, ako zverejnil Kyiv Post. Teraz žije v ukrajinskom hlavnom meste.

Pre TV Dožď v pondelok tiež povedala, že ruské autority jej nechcú povoliť opustiť krajinu, ale nechali ju bývať v apartmáne vlastnenom blízkymi Nemcova.

Durická sa vyjadrila, že polícia ju vyšetrovala „po celú noc“ a bez jej právneho ochrancu potom, ako bol zastrelený Nemcov (podľa TV Dožď).

Zdroj: mashable

Preklad: redakcia SvP

zdroj foto: Nemcov -wikipedia.en, A. Durickaja-denník.cz

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/02/Boris_Nemtsov_2013-292x460.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/02/Boris_Nemtsov_2013-45x45.jpgadminPolitikaKauza Nemcov,RuskoNemcovova priateľka o vrahovi: nemohla som nič vidieť Priateľka opozičného lídra Borisa Nemcova zastreleného v tieni kremeľského múru v piatok v noci povedala na svojom prvom intervjú od vraždy, že všetko sa stalo tak rýchlo a spomína si na veľmi málo. Hlavná svedkyňa vraždy Hanna Durická, 23-ročná ukrajinská modelka a Nemcovova priateľka už tri roky, povedala...