Anjel u Kobane v jednotke
Dievča v strede v prvom rade ba mala byť Rehana (alias). Na obrázku je jednotka kurdskej mestskej polície.

Mladá, veselá a s viac ako so stoma obeťami na konte, „Rehana“ sa stala symbolom boja proti džihádistom. Už mesiac cirkuluje jej fotografia, na ktorej ukazuje symbol „V“ po sociálnych sieťach. Ľudia z nej urobili múzu kurdského odboja, čo jej však príliš neposlúži. Ako medzinárodná superstar sa stala známou pre džihádistov, ktorých likvidovala vlastnými rukami.

BBC datuje prvé zverejnenie fotografie na 22. augusta 2014 v Kobané. Podľa švédskeho žurnalistu Carla Drotta, ktorý sa s ňou rozprával, mladá žena opustila Aleppo, kde študovala právo po zavraždení svojho otca členmi ISIS.

Pre túto tragédiu sa rozhodla angažovať ako dobrovoľníčka v kurdských ozbrojených silách. Podľa Carla Drotta je vysoko nepravdepodobné, že táto „Rehana“ (jej pravé meno nie je známe) sa bije v prvej línii proti džihádistom.

Nakoniec, nezúčastnila sa v jednotkách kurdského odboja (čo je kurdská pravidelná armáda), ale je angažovaná ako dobrovoľníčka v mestskej polícii. Jej úloha je podporovať armádne sily operujúc napríklad na kontrolných bodoch. Viacerí pochybujú, že je ešte nažive, no očitý svedok Carl Drott tweetol 16.októbra 2014 tvrdenie, že skutočná „Rehana“ ešte stále žije a nie je to to dievča na fotografii. Rôzne klebety na sieťach ju totiž považovali za obeť dekapitácie z 10. októbra.

[mc4wp_form]

Zdroj: Le Monde

preklad redakcia Svet v preklade

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/11/AnjelzKobane-306x460.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/11/AnjelzKobane-300x300.jpgadminPolitikaislam,Stredný východMladá, veselá a s viac ako so stoma obeťami na konte, „Rehana“ sa stala symbolom boja proti džihádistom. Už mesiac cirkuluje jej fotografia, na ktorej ukazuje symbol „V“ po sociálnych sieťach. Ľudia z nej urobili múzu kurdského odboja, čo jej však príliš neposlúži. Ako medzinárodná superstar sa stala známou pre džihádistov, ktorých...