Devädesiatjedenročná kráľovná Alžbeta II. je na Twitteri kritizovaná, že jej príjmy rastú, no na zhorený dom so sociálnymi bytmi neprispieva.

Kráľovná má v skutočnosti do marca 2017 zvýšené príjmy a to ako zo štátneho fondu tak i zo svojich majetkov a obchodných firiem. Údajne sa jej zvýšil tok peňazí z verejných fondov o 8% a z vlastného majetku šli hore zisky z 97 mil USD na 104.9 mil.USD.

Jej príjem je založený hlavne na ziskoch z majetku koruny, ktorý stúpol podľa Mashable.com o 24 mil. libier a dosiahol celkovú výšku 328,8 mil. libier.

Sir Alan Reid bránil kráľovnú tvrdiac, že ona sama reprezentuje „výbornú hodnotu za tie peniaze“. Jeho titul je Keeper of the Privy Purse, čo sa dá preložiť aj ako opatrovník súkromného mešca. Dosť tlstý mešec, však?

„Ak sa pozriete na tieto účty, hlavný faktor je Kráľovský grant, ktorý v poslednom roku vydal v priemere 65 libier na každého obyvateľa v Spojenom kráľovstve. To je cena za značku prvej triedy.“ povedal.

Kráľovná tiež platí renováciu Buckinghamského paláca, ktorá vraj stojí 369 mil. libier. Pritom je rekonštrukcia označovaná ako „základná“, to znamená, že toľko peňazí sa má celkovo vydať  za vodoinštaláciu a elektroinštaláciu.

No tieto argumenty nestačia, lebo subjekty na Twitteri poukazujú na Grenfell Tower, dom so sociálnymi bytmi, ktorý nedávno celkom vyhorel. Nikto zatiaľ nevie, či bol poistený a či boli poistení tamojší nájomníci, no už sa našli kritici kráľovských príjmov a výdavkov. O Grenfell Tower sa tiež píše, že mesto si vzalo na tento vežiak v Londýne už hypotéku a následne vyhorel. Dosť rýchly spôsob ako ho vyprázdniť.

V The Guardian sa zamýšľajú nad tým, že kráľovná musí vykryť náklady na stavebné práce v Buckinghamskom paláci vo výške 82 mil. libier tento rok, ale Princ Philipe si dovolil minúť peniaze na súkromný výlet po železnici do Plymouthu, keď za cestovný lístok zaplatil 18690 libier, keď si prenajali celý vlak.

Kráľovnin štátny grant, ktorého príjmy pozostávajú z platieb od daňových poplatníkov, je vykalkulovaný tak, aby tvoril zisk pre Korunu. V novembri 2016 bolo oznámené, že dotácia do fondu vzrástla z 15% na 25%.

V poslednom roku (podľa The Guardian) bol kráľovnin príjem z tohto grantu 42.8 mil libier a v roku 2012 to bolo 29,1 mil. libier.

Buckinghamský palác zverejnil aj ďalšie zaujímavé výdavky, napríklad 4,5 mil. libier na cestovanie.

Účty ukazujú, že Princ Charles a vojvodkyňa z Cornwallu si prenajali nové vládne lietadlo na štátne cesty, napríklad do Rumunska, Talianska a Rakúska. Účet činí 154 000 libier.

Rozcestovaní sú aj ďalší členovia rodu, ktorí míňajú podobné sumy na štátne návštevy.

Guardian tiež uvádza, že celkové náklady na reprezentáciu kráľovskej rodiny stáli monarchiu asi 345 mil. libier. Tiež tvrdí, že to sú peniaze zo štátneho rozpočtu a že masívny účet zaplatený daňovníkmi je za privilegovaný životný štýl: helikoptéry lietajúce po celej krajine, palácové príbytky, ochranky pre deti, ktoré by mali platiť z vlastného rodičia a milióny v hotovosti pre titulárnych vojvodov a vojvodkyne.

Takéto kritiky však nie sú horúca novinka, z času na čas sa vynoria, hlavne v ľavicovej a inej „neurodzenej“ tlači.  A vynoria sa vtedy, ak je to politicky zaujímavé, napríklad v čase volebného boja medzi labouristami a konzervatívcami.

© redakcia SvP

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Alžbeta II. disponuje tlstým mešcomhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/06/AlžbetaQueen1-copy-e1506375481846.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/06/AlžbetaQueen1-copy-e1506375481846.jpgadminRoyaltyMonarchické rody,UKDevädesiatjedenročná kráľovná Alžbeta II. je na Twitteri kritizovaná, že jej príjmy rastú, no na zhorený dom so sociálnymi bytmi neprispieva. Kráľovná má v skutočnosti do marca 2017 zvýšené príjmy a to ako zo štátneho fondu tak i zo svojich majetkov a obchodných firiem. Údajne sa jej zvýšil tok peňazí z verejných fondov o 8% a z vlastného majetku...