Meno muža, ktorý prelomil nemecký kód šifrovacieho stroja Enigma poznajú teraz mnohí. No vždy to tak nebolo. Alan Mathison Turing bol jedným z posledných nešťastníkov, ktorí doplatili na diskrimináciu kvôli sexuálnej orientácii.


Vieme snáď mnohí, čo je to Enigma. Dá sa vidieť v Paríži vo vojenskom múzeu Invalidovňa, kde je aj bombastické mramorové mauzóleum Napoleona I. Neveľký šifrovací stroj dokázal zabezpečovať Wehrmachtu bezpečné odovzdávanie informácií a preto úspešné vojenské operácie.


Alan Turing nakoniec dokázal tento kód prelomiť a britskej armáde a jej spojencom zaistiť konečne efektívnu leteckú obranu Londýna a následných ďalších vojnových operácií. Preto sa dá konštatovať, že tento človek svojou genialitou vyhral druhú svetovú vojnu. Podľa viacerých odhadov pomohla táto práca skrátiť druhú svetovú vojnu o viac dva roky a ušetriť veľké ľudské zdroje.


Turing teoreticky definoval prvý počítač v histórii už v roku 1936, keď mal 24 rokov. Neskôr svoj teoretický model použil na konštrukciu elektromechanického stroja s názvom Bombe, ktorý pomohol dekódovať nemecký kód.
Spolu s tímom spustil prácu tohto prístroja 18. marca 1940. O rok neskôr navrhol dekódovaciu techniku s názvom Turingery. Technika bola určená na čítanie novej nemeckej šifry, ktorá bola používaná v stroji Geheimschreiber.
Tím vedcov, ktorý sa zúčastnil na úspechu dekódovania Enigmy sa neskôr podieľal na návrhu prvého elektrického digitálneho počítača Colossus.


Turing napísal svoje zhrnutie základov dešifrovania do diela Profesorova kniha.
Toto sú len dve základné veci okrem iných, ktoré urobil pre Britániu. Mal by dostať za to titul sir minimálne, no on sa ocitol v roku 1952 pred súdnym dvorom kvôli svojej homosexualite odhalenej náhodným vyšetrovaním lúpeže v jeho dome.


Podľa vtedajších právnych noriem bola homosexualita trestná a Turing si nakoniec mohol vybrať medzi väzením a kastráciou. Dostal takú dávku estrogénu, že ho to prakticky zmenilo na kastráta so ženskými znakmi, čo však malo fatálne následky na jeho psychiku.


Ku problému, čo so ženskými prsiami musel pribrať ďalší, ktorým bolo utajovanie zásluh za prelomenie kódu aj spolu s celým tímom vedcov. Takto na príkaz z vysokých miest prišli o uznanie za svoj prínos. Tieto tvrdé dopady osudu spôsobili, že Turing spáchal v roku 1954 samovraždu.


V 70. rokoch 20. storočia sa konečne dosiahli niektoré ústupky vďaka organizácii Front slobody gayov a začala sa kampaň, ktorej tvárou bol Alan Turing ako typický príklad diskriminácie homosexuálov. V roku 1996 konečne vyslovil premiér Gordon Brown ospravedlnenie v mene štátu a kráľovná mu udelila milosť, ale až na Štedrý deň v roku 2013.


Pri príležitosti aktuálneho diania na Slovensku, kedy sa rozvírila veľmi zle komunikovaná kampaň proti právu homosexuálov vychovávať deti, čo je síce sporné, ale spôsob akým zaútočili nielen týmto referendom ale aj kázňami v kostoloch a nešťastne formulovaným pastierskym listom cirkevní potentáti, sa opäť musí konštatovať, že spôsoby z čias kastrácií sa nezmenili.


Vzhľadom ku mnohým aféram katolíckej cirkvi s pedofíliou, homosexualitou tak dôkladne zahryznutou do štruktúr tejto organizácie a kauzám znásilnení mladých dievčatiek pod zákonom, sa možno len diviť, že preláti majú odvahu vyrábať mediálnu kampaň, ktorá vo svetle spomenutého pôsobí len pokrytecky. Odporúčam im zájsť si na film Kód Enigmy, ktorý sa začal už premietať a dostal osem nominácií na Oskara.

text: redakcia Svet v preklade
Zdroj: Historická revue č.2/2015, str.76-77, wikipedia.en

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/02/Alan_Turing_photo-e1423003429377.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/02/Alan_Turing_photo-300x300.jpgadminHistorický krúžokMeno muža, ktorý prelomil nemecký kód šifrovacieho stroja Enigma poznajú teraz mnohí. No vždy to tak nebolo. Alan Mathison Turing bol jedným z posledných nešťastníkov, ktorí doplatili na diskrimináciu kvôli sexuálnej orientácii. Vieme snáď mnohí, čo je to Enigma. Dá sa vidieť v Paríži vo vojenskom múzeu Invalidovňa, kde je...