Nový dvadsaťštyriminútový záznam prejavu Abu Bakra al-Bagdádího, šéfa Islamského štátu, bol rozšírený po sieťach Twitteru a Telegramu 26. decembra 2015 a pôvodne zverejnený na stránke SITE, ktorá zhromažďuje informácie o džihádistoch z IŠ. Jedná sa o prvú správu po dlhom čase mlčania Al-Bagdádího na verejnosti, čo trvalo rok aj pol.

V tejto nahrávke kritizuje veľkú koalíciu 34 členov muslimských krajín, ktorú oznámila Saudská Arábia 15. decembra s úmyslom takto bojovať proti terorizmu.
„Ak to bola islamská koalícia, mala by sa osamostatniť od svojich židovských pánov a križiakov a mala by dať zabiť Židov a oslobodiť Palestínu od jej pánov“.

Vojenský prevrat v Iraku a Sýrii
Letecké útoky vedené USA a Ruskom, ktoré podporuje režim v Damasku, spôsobujú spájanie sa bojujúcich Kurdov a Arabov na zemi, čo zrejme škodí džihádu.
Abu Bakr al-Bagdádí ubezpečil, že tieto útoky neoslabili IŠ. „Nášmu štátu sa darí dobre. Viac ako vojna proti nám, ktorá sa zosilňuje, sa stáva čistejším a odolnejším“, povedal, pričom sa posmieval Američanom, „ktorí sa nesnažia poslať vojakov na zem. Rovnako, pohrozil Izraelu, oznámiac, že IŠ „nezabudol“.

Toto ubezpečenie nemôže však skryť to, že IŠ zakúsil opačnú stranu úspechu za posledné mesiace stratiac územie a vysokých vodcov počas bombardovaní. Po strate sýrskeho (inak kurdského) mesta Sinjar je to ďalšie mesto Ramádí, ktoré znovu dobyla iracká armáda. V sobotu IŠ stratil kontrolu nad strategickou priehradou na Eufrate len 22 km od Rakky, svojho centra. Cieľom je odrezať zásobovacie cesty.

Aj keď oslabení, džihádisti zostávajú schopní viesť mohutnejšie útoky: vo štvrtok uskutočnili trojnásobný atentát kamiónom s výbušninami a zabili 50-60 osôb v sýrskom meste Tel Tamer na severe krajiny, ktorý je pod kontrolou Kurdov.
zdroj: Le Monde, preklad

Al-Bagdádí sa ozýva po dlhom mlčaníhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/09/Al-baghdadi.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/09/Al-baghdadi.jpgadminPolitikaBlízky Východ,islamNový dvadsaťštyriminútový záznam prejavu Abu Bakra al-Bagdádího, šéfa Islamského štátu, bol rozšírený po sieťach Twitteru a Telegramu 26. decembra 2015 a pôvodne zverejnený na stránke SITE, ktorá zhromažďuje informácie o džihádistoch z IŠ. Jedná sa o prvú správu po dlhom čase mlčania Al-Bagdádího na verejnosti, čo trvalo rok aj...