Staffan de Mistura
Staffan de Mistura

Frontový veliteľ Al-Nusry v Sýrii bol zabitý

Počas náletu v Sýrii bol zabitý veliteľ bojovej skupiny Al-Nusra. Traja iní vodcovia boli zabití spolu s Abu Homam al-Shami, hovorí sa.

Sýrska štátna tlačová agentúra povedala, že armáda zacielila na vodcov Al-Nusry v severnej provincii Idlib, hlásil Associated Press.

Al-Nusra je jednou z najsilnejších skupín bojujúcich proti armáde Sýrie a bola dlho považovaná za pobočku Al-Kajdy.

Zúčastnila sa na väčšine útokov v zničenom meste Aleppo v tento štvrtok.

Al-Nusra je v USA na zozname teroristov, ktorý podlieha sankciám Bezpečnostnej rady OSN. Súčasné správy naznačujú, že by mohla prerušiť svoje zväzky s Al-Kajdou.

Unikátna operácia

Správy o posledných útokoch prišli ako pošta vyslanca Bezpečnostnej rady OSN v Sýrii Staffana de Misturu, ktorý poskytol informácie BBC. Tiež oznámil, že OSN by mohol vyjednávať s al-Nusra, aby bol umožnený potrebný vstup (humanitárnej) pomoci do Aleppa.

Al-Nusra pomenovala troch ďalších lídrov zabitých vo štvrtok ako Abu Musab Falastini, Abu Omar Kurdi a Abu Baraa Ansari.

Detaily o útoku sú nejasné. No predstavitelia sýrskej tlačovej agentúry to opísali ako „unikátnu operáciu“ vykonanú sýrskou armádou v oblasti al-Habit.

Iné zdroje citované Reuters hovoria, že letecký útok sa udial v mieste Salqin blízko tureckej hranice.

Al-Nusra sa etablovala ako najsilnejšia bojová sila v okolí Aleppa, čo je (bolo) druhé najväčšie sýrske mesto.

Štvrtkové útoky začali detonáciou veľkého množstva výbušnín v jednom tuneli pod budovou.

Militanti z Al-Nusra a iné slupiny rebelov potom uskutočnili útok, ale boli potlačení vldádnymi silami.

Centrála prieskumu Air Force v Aleppe bola ťažko poškodená po útoku Frontu Al-Nusra.

Súčasné hlásenia hovoria, že Al-Nusra je považovaná spolu s Al-Kajdou, že sú financované bohatými štátmi Zálivu vrátane Kataru.

Vlajka Al-Nusry
Vlajka Al-Nusry

Korešpondenti hovoria, že tieto štáty takisto ako Západ vyhľadávajú spojenectvo pre boj proti ISIS a takisto proti silám prezidenta Bašára Asada.

Pán de Mistura povedal reportérke BBC Lyse Doucetovej, že má vôľu jednať s hocikým v úsilí zachrániť životy.

Zdroje blízke rebelom v Aleppe hovoria, že ich mierová iniciatíva dospela ku koncu, lebo sa nedá adresovať ani minimum požiadaviek rebelom.

Pán de Mistura povedal, že nemal žiadne rozhovory s al-Nusrou ale dúfa, že počujú jeho apely a bude možné s nimi viesť rozhovor.

Zdroj:BBC, foto:wikipedia.en

Preklad: redakcia SvP

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/03/De-Mistura-344x460.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/03/De-Mistura-50x50.jpgadminPolitikaislam,Stredný východFrontový veliteľ Al-Nusry v Sýrii bol zabitý Počas náletu v Sýrii bol zabitý veliteľ bojovej skupiny Al-Nusra. Traja iní vodcovia boli zabití spolu s Abu Homam al-Shami, hovorí sa. Sýrska štátna tlačová agentúra povedala, že armáda zacielila na vodcov Al-Nusry v severnej provincii Idlib, hlásil Associated Press. Al-Nusra je jednou z najsilnejších skupín bojujúcich proti armáde Sýrie...