Táto „storka“  je zaujímavá ani nie tak kvôli teroristickým aktom ako skôr kvôli zvláštnemu vývoju  a príbehu, ktorý sa Stredoeurópanovi môže zdať extrémny už svojou podstatou. A tým aj málo dôveryhodný.

Príbeh je o verbovačovi pre al-Kajdu, ktorý sa narodil v USA a urobil tam a priori kariéru ako drogový díler. A skončil ako mysliteľ na univerzite Georga Washingtona v antiteroristickom think-tanku.

Volá sa pôvodne Jesse Curtis Morton a má 37 rokov. Narodil sa v USA a mal ťažké detstvo, lebo ho údajne bila jeho matka a v škole nebol úspešný. Jesse Curtis Morton, rodák z Pennsylvánie, bol v 21 rokoch už drogovým dílerom. Jeho prvé stretnutie s islamom sa uskutočnilo v roku 1999 a odvtedy sa začal učiť arabsky. Keď ho dali do väzenia za obchod s drogami v Richmonde vo Virgínii, veľmi rýchlo sa tam ocitol v bunke jedného islamského exrémistu, ktorý bol aj jeho prvým imámom.  Jesse Morton tu konvertoval na islam a zmenil si meno na Jounus Abdullah Muhammad.

Neskôr to opísal ako situáciu, keď sa človek ocitne v bruchu beštie. Jeho učiteľ mu sprostredkoval deštrukčné učenie z určitých častí Koránu a Jesse-Abdullah si umiestnil čiernu vlajku Islamského štátu v cele ešte v epoche Afganskej vojny a nie v období iracko-sýrskom.

Keď vychádzal z väzenia v roku 2007 po štyroch rokoch pokračoval ako islamský extrémista v ďalšej kariére tým, že si vytvoril vlastnú islamistickú bunku „Revolution Muslim“. Každý deň sa objavoval pred mešitami v New Yorku a zúčastňoval sa na diskusiách extrémistov. Distribuoval tam antisemitskú literatúru a na vlastnej stránke orientovanej na al-Kajdu šíril propagandistické video o konci „západného imperializmu“.

Teroristka Colleen LaRoseová alias Jihad Jane, ktorú zatkli v roku 2010 za plánovanie atentátu na švédskeho karikaturistu pravidelne sledovala jeho stránku. V tom istom roku sa stal kreslený seriál South Park a jeho tvorcovia cieľmi ohrozovania touto bunkou. Morton bol zatknutý v Maroku na jar 2011 a znova odsúdený na jedenásť rokov väzenia. No potom ako absolvoval vo väzení program deradikalizácie, vstúpil do radov FBI ako informátor, bolo to na začiatku roku 2015.

Jesse Morton zostal muslimom ale údajne už nie je extrémista. Americká spoločnosť mu chcela dať novú šancu.

Táto šanca vyzerá tak, že Jesse urobil výrazný názorový kotrmelec a stal sa prospešným pre FBI natoľko, že ho prijali na univerzitu Georga Washnigtona, kde bolo jeho úlohou začať bojovať proti vplyvu extrémistických skupín vrátane Islamského štátu a al-Kajdy.

V USA je prvým bývalým džihádistom, ktorý vstúpil do „think-tanku“, ktorý hľadá zbrane pre boj proti extrémizmu.

Bude zaujímavé sledovať ďalší osud tohto dobrodruha a prípadné jeho ďalšie premeny, lebo je naozaj povážlivé, že takýto typ osoby môže byť dôveryhodný…

©redakcia SvP

 

Ako začína a končí terorista: konvertita a drogový díler proti terorizmuhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/09/JesseCMorton-e1472834364630.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/09/JesseCMorton-e1472834364630.jpgadminAnglofónne štátyPolitikaislam,terorizmus,USATáto „storka“  je zaujímavá ani nie tak kvôli teroristickým aktom ako skôr kvôli zvláštnemu vývoju  a príbehu, ktorý sa Stredoeurópanovi môže zdať extrémny už svojou podstatou. A tým aj málo dôveryhodný. Príbeh je o verbovačovi pre al-Kajdu, ktorý sa narodil v USA a urobil tam a priori kariéru ako drogový díler. A skončil ako mysliteľ na univerzite...