Potraviny

Pri pohľade na web Izvestija mi začalo byť jasnejšie, ako vlastne vyzerá transformácia ruského potravinového sektora ovplyvnená obamovsko-európskymi reštrikciami. Hlavný titulok sa zaoberá témou konzumácie západných značkových destilátov na štátnych spoločenských akciách. Chcú zakázať značkové destiláty z EÚ a šampanské na recepciách, rautoch a podobne.  Kríza ale nie je akútna, lebo všimnime si, len o tom uvažujú.

Nedostatok mäsa, ktoré sa zhruba na 50% dovážalo zo západu, má pokryť nová dohoda s Argentínou o dovoze argentínskych biftekov a rošteniek.  V minulom roku činil dovoz  z Argentíny 12%, v zmysle novej dohody sa zdvojnásobí. To platí nielen pre rohatý dobytok ale aj pre hydinu. Táto rámcová dohoda bude uzavretá 20. augusta 2014 v Moskve medzi predstaviteľmi oboch štátov.

Expert „Inštitútu konjunktúry poľnohospodárskeho trhu „  Daniil Choťko mieni,  že ani Argentína nedokáže naplniť potreby ruského trhu s mäsom, keďže výpadok bude činiť  50% celkovej spotreby, lebo  ani Argentína nemá také produkčné kapacity,  aby nahradila 200 000 ton hydiny, ktorú importovali z USA.

Iným riešením zabezpečenia dodávok zeleniny a mäsa je nápad prevážať tieto západné tovary cez Švajčiarsko. Švajčiarska konfederácia je neutrálny štát, na ktorý sa nevzťahujú sankcie Európskej únie a USA.

Srbsko je zatiaľ mimo úniu a nie je povinné dodržiavať sankcie proti Rusku, takže Rusi dúfajú, že budú môcť aj cezeň reexportovať  tovary zo západnej Európy.

Elektronika

Ďalší problém, ktorý vznikol kvôli reštrickiám s dovozom elektroniky, sľúbila riešiť aj Čína.

18. augusta 2014 vyhlásil v Moskve na seminári Информационные спутниковые системы имени Решетнева /Informačné systémy družíc  Rešetneva/  viceprezident korporácie „Veľká stena“  Džao Čun-Čao, že Čína má v úmysle celkom uvoľniť existujúce embargo z jej strany na kozmické elektronické systémy.

Rusko nakupovalo každý rok až do vyhlásenia reštrikcií  od USA elektroniku za 2 miliardy dolárov. Do toho patrili aj komponenty pre vojenské sytémy, ktoré sa importovali s privretím očí USA.

Vzhľadom k zákazu dovozu komponentov pre kozmický prístroj Geo-IK-2 z USA (ako odpoveď za útek Snowdena) nadviazala ruská strana obchodné jednania s Čínou už minulý rok  s úmyslom nahradiť výpadok.

Čo to spôsobí

Rôzne reštrikcie voči ruskému štátu môžu postrčiť členov zmluvy BRICS k uzatváraniu vzájomných technologických aliancií.

Môže sa stať, že obraz rozloženia síl vo svete sa týmto radikálne zmení, čo spôsobila  neopatrná a zrejme plytko premýšľaná politika súčasnej americkej administratívy. Týmto krokom by sa mohli USA ocitnúť minimálne v hospodárskom obkľúčení  štátov BRICS, ku čomu sa veľmi pravdepodobne  môže pridať aj silná technologická konkurencia.

Zamýšľané zabrzdenie výkonnosti  ruskej ekonomiky  a zmena  geopolitického a vojenského vplyvu na Rusko obsadením Ukrajiny môžu mať veľmi sporný efekt.  Eskalácia vojenského konfliktu, ktorý je priživovaný neúmerne aj mediálnou vojnou  zo strany ukrajinského prezidenta  Porošenka a západných politikov môže spôsobiť  vytrvalú zákopovú vojnu na východnej Ukrajine, ktorá eventuálne celkom zlikviduje hospodársky potenciál celého štátu, nielen Doneckej a Luhanskej dočasnej vzbúreneckej oblasti.

Ako bude potom vyzerať mapa bipolárneho svetového systému je veľmi otázne, no tá doterajšia sa určite čoskoro zotrie.

 

zdroj:http://izvestia.ru/news/575485, http://izvestia.ru/news/575498, http://izvestia.ru/news/575304

©text Ľudmila Balážová-Marešová

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/08/images-e1408540594191.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/08/images-e1408540594191.jpgadminEkonomikaRusko,Východná Európa  Potraviny Pri pohľade na web Izvestija mi začalo byť jasnejšie, ako vlastne vyzerá transformácia ruského potravinového sektora ovplyvnená obamovsko-európskymi reštrikciami. Hlavný titulok sa zaoberá témou konzumácie západných značkových destilátov na štátnych spoločenských akciách. Chcú zakázať značkové destiláty z EÚ a šampanské na recepciách, rautoch a podobne.  Kríza ale nie je akútna, lebo všimnime...