Vo Veľkej parížskej mešite vyrázdňujú imámovia svoje vaky.

Vo Veľkej mešite v Paríži si chceli budúci imámovia pripomenúť, že moslimovia sa nemajú prečo ospravedlňovať za zločiny, ktoré sa stali v týždni od 7. januára 2015 v Paríži.

Najlepšia veta, ktorú som počula tento týždeň je tá, ktorá vyšla z úst pápeža: „Tlač nemôže povedať všetko čo vie, sú veci, ktorých sa nemôže dotknúť,“ povedala jedna učnica imáma.

V sobotu 17. januára žiaci Inštitútu teológie Veľkej parížskej mešity viackrát citovali pápeža Františka, keď si spomínali na atentáty v oblasti Paríža, hlavne na útok na Charlie Hebdo a jeho obete. Tento pápež  vysvetľoval v predvečer tejto príležitosti v lietadle vezúcom ho zo Srí Lanky na Filipíny, že nebolo treba „provokovať, inzultovať vieru iných, obracať ju na posmech“. To sú vety, ktoré sa žiakom Mohameda môžu páčiť.

Každú sobotu a nedeľu od 9.-19. hodiny sledujú dospelí žiaci vyučovanie tradičného islamu, aby sa potom stali imámami alebo len almužníkmi a vyučujúcimi v Ile-de-France.  Vyučujúci sa rozhodol prenechať slovo na hodinu aj pol svojim sedemnástim žiakom, mladým, dospelým aj starším, budúcim kádrom islamu, mužom na jednej strane a zahaleným ženám na druhej, aby komentovali túto horúcu aktualitu: „Choď a vyprázdni svoj vak“, dodával odvahu M. Chaoui svojmu prvému ročníku.

Vyprázdnili si teda svoje vaky. Povedali ako pápež, že s ohňom sa neradno zahrávať. Upresnili, že „muslimská obec plače za ľuďmi, ale nie za slobodou prejavu“. Alebo pripomenuli, že „moslimovia sa nemajú ospravedlňovať za svoje zločiny, pretože teroristi nevzišli spomedzi nich. „Hovorí sa, že moslimovia boli málo viditeľní na nedeľnej manifestácii“, ľutuje jeden zo žiakov. „Netreba zabudnúť, že nemajú na čelách napísané slovo muslim.“

„Nikto sa tu necíti ako „Charlie“, niektorí manifestovali, niektorí uprednostnili opísať svoj „hnev“ na sociálnych sieťach. „Otvorte svoje facebooky, choďte na internet“, odporúčal M. Chaoui. „Oni vytiahli svoje otrávené duše, ukážte vy svoje mierumilovné duše, aby ste povedali, kto bol skutočný prorok.“

Dve váhy dve miery (pravidlá )

Medzi vetami, koré vyslovili títo žiaci sa nachádza hlavne ich porekadlo „dve váhy, dve miery“, ktoré neprestáva znepokojovať muslimov. Tiež aj veta „antisemitizmus je zakázaný“, vysvetľuje jeden žiak, „ale nie islamofóbia“, čo je teraz už priam slogan.

„To príde, treba s tým pracovať, “ ubezpečuje ich profesor. „Je ich stále veľa, tých, ktorí hovoria zle o prorokovi a opisujú ho bez toho, aby ho poznali. Bol už obvinený z bosoráctva, z klamstva a bol vždy ospravedlnený“.

Jeden žiak vraví: „Karikatúry, to je bod odchodu.“ Vzadu v sále sa ozve šofér taxíka: „Prvá otázka: prečo má Mohamed na titulke Charlie Hebdo turban v tvare bomby a druhá, prečo je nápis nad jeho hlavou „Tout est pardonné.“

V prvom rade sa ozve starší muž: „Scenár pripravili vopred iní“, smeje sa. „Nie je to tak, ako sa hovorí, nevidno ich tváre.“ Opakuje to viackrát.

Iná žena hovorí: „Tento časopis bol na pokraji úpadku, je veľa muslimov, vyprovokoval akciu…“. Ľudia sa tomu smejú.

Ešte dve alebo tri otázky podobnej úrovne a učiteľ končí výuku.

Tému spísali novinárky denníka Le Monde Arianne Chemin, Anna Villechenon

preklad a komentár: redakcia Svet v preklade

foto:LE Monde

 

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/01/Mešita-v-Paríži.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/01/Mešita-v-Paríži-300x300.jpgadminPolitikaCharlie Hebdo,Francúzsko,islamVo Veľkej parížskej mešite vyrázdňujú imámovia svoje vaky. Vo Veľkej mešite v Paríži si chceli budúci imámovia pripomenúť, že moslimovia sa nemajú prečo ospravedlňovať za zločiny, ktoré sa stali v týždni od 7. januára 2015 v Paríži. Najlepšia veta, ktorú som počula tento týždeň je tá, ktorá vyšla z úst pápeža:...