Na šiestom poschodí budovy univerzity King´s College v srdci Londýna, sklonená nad displaymi počítačov udržuje skupina výskumníkov cez sociálne siete dialógy trochu inakšie ako obvykle. Permanentne sledujú online korešpondenciu medzi mladými európskymi členmi džihádu zo Sýrie a Iraku a tými, ktorí snívajú nasledovať ich. S niektorými konverzujú. Medzinárodné centrum štúdií radikalizácie (ICSR) vytvorené v roku 2008 analyzuje vzostup islamizmu vo všetkých jeho formách a obzvlášť mechanizmus angažovania príslušníkov západných krajín v džihádizme. Direktor ústavu politológ Peter Neumann publikoval vo štvrtok 11. decembra prvú štúdiu venovanú svetovému džihádizmu, ku ktorej exkluzivitu zveril Le Mondu.
Dokument vytvorený ICSR v spolupráci s BBC World napočítal len za mesiac november 5042 mŕtvch. Ak je ISIS zodpovedný za 40% úmrtí v Sýrii a Iraku, pätnásť iných skupín operuje v ďalších dvanástich krajinách ako je Nigéria, Afganistan, Jemen a Líbya.
Peter Neumann odôvodnil túto prácu vôľou pochopiť „nanovo okamžitý svetový džihád“ a jeho „ rozsah ľudskej ceny“. Zatiaľčo popravy zajatcov sú silno medializovné, to nie je prípad, podľa neho, stovky útokov, ktorých obete sú vo väčšine moslimovia.
Číslo 700 mŕtvych za jeden mesiac v Afganistane, dodáva, chce ukázať, že táto krajina vôbec nie je pacifikovaná. „Určité miestne skupiny sú diferencované“ mieni Neumann, „ale všeobecne majú koncepciu džihádu: individuálna povinnosť mladých ľudí bojovať a projekt spoločnosti bez volieb a demokratických práv.“
Choroba identity
„Po prvýkrát ISIS navrhuje projekt, ktorý vyzerá tak entuziasticky, že priťahuje 16000 mladých z celého sveta. Medzi tými, ktorých sledujeme, upresňuje šéf ICSR, „som nikdy nevidel podobné oduševnenie. Na džihádistickom orbite sú teraz 15-17 roční. Nebezpečie je, že staršia generácia im odovzdáva kontakty.. To je to, čo sa práve deje.“ Zoči-voči nebezpečenstvu tejto ideológie zakotvenej v celom svete“ vojenské prostriedky nepostačujú, analyzuje výskumník.
Peter Neumann mieni, že Sýria je na rozdiel od Afganistanu 90. Rokov laboratóriom budúceho terorizmu Západu. „Neviem či bude atentát zajtra alebo budúci mesiac. Ale som si istý, že ľudia sa spájajú v Sýrii aj Iraku a tkajú siete, ktoré vyvolávajú potom teroristické útoky.“
Pán Neumann chce minimizovať úlohu sociálnych sietí vo verbovaní tejto mládeže. „Pri pozeraní videí vznikla myšlienka, že často rozhodnutie odísť do Sýrie nekorešponduje s realitou. Toto sú skupiny mladých, ktorí sa stretávajú v mešite alebo v kebabových bufetoch a vospolok sa radikalizujú. Keď jeden z nich odchádza, tlak priateľských zväzkov spôsobuje, že ostatní ho nasledujú.“ Na základe ich angažmánu v Sýrii, príčiny sú vždy rovnaké: narušenie identity detí imigrantov na západe, stretnutie s problémom saláfizmu, ktorého odpovede na ich otázky rozriešia dilemu identity, opíšu nepriateľov a priradia si k tomu najvyššiu dôležitosť.
Program deradikalizácie
Žiaden model integrácie necchráni mladých proti programu džihádu. Univerzitný pracovník zdôrazňuje určitý druh paradoxu:
Krainy známe ako tolerantné – Dánsko, Nórsko, Švédsko, Nizozemsko – sú spolu s Belgickom tie, ktoré produkujú proporčne najviac islamských bojovníkov v populácii. Francúzsko v tomto rámci je dotknué, ale nefiguruje na čele tohto zoznamu.
Približovanie ICSR k mladým džihádistom vo všetkých etapách ich verbovania kadie dôraz na cesty týchto akcií. „Je veľmi dôležité bojovať proti odchádzaniu mladých do Sýrie, hovorí, ale je zlým nápadom bojovať proti ich návratu a brať im pasy alebo národnosť. Niektorí, okolo 20% žijú v totálnej dezilúzii a mohli by byť silným hlasom za uskutočňovanie ďalších odchodov. Výskumník ukazuje programy deradikalizácie schopné poskytovať solídny dohľad a neaplikovať žiadne sankcie.
Sťažiť návraty, by znamenalo odhodiť naše zodpovednosti, mieni. To by znamenalo hlavne pripraviť hrozný zajtrajšok: „V rokoch 90. rabské krajiny bránili návratu džihádistov z Afganistanu „ pripomína. „Rozšírili sa tak na všetky fronty terorizmu. Do Bosny, Čečenska a do USA, kde zavinili zničenie WTC.
Zdroj: le Monde

preklad: redakcia SVP

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/12/ISISpropagandistické-video.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/12/ISISpropagandistické-video-300x296.jpgadminPolitikaPreklad z francúzštiny,Stredný východNa šiestom poschodí budovy univerzity King´s College v srdci Londýna, sklonená nad displaymi počítačov udržuje skupina výskumníkov cez sociálne siete dialógy trochu inakšie ako obvykle. Permanentne sledujú online korešpondenciu medzi mladými európskymi členmi džihádu zo Sýrie a Iraku a tými, ktorí snívajú nasledovať ich. S niektorými konverzujú. Medzinárodné centrum...