Genetické manipulácie, umelá inteligencia: riaditeľ výskumu a rozvoja v Pentagone narysoval kontúry budúcej vojny na festivale SXSW.

Až donedávna tento muž neexistoval, vyhlásil humorne Nick Thomson, redaktor časopisu Wired v jednom rozhovore. Hovorí o svojom partnerovi Williamovi Roperovi, ktorý riadi SCO-Strategic Capabilities Office – Úrad pre strategické schopnosti, čo je sekcia na ministerstve obrany USA poverená tvorbou a predvídaním vojnových konfliktov v budúcnosti, prepájaním vedy s bojovým polom. Existencia tohto oddelenia bola až do súčasnosti utajená.

William Roper predpovedá, že armády sa stretnú v blízkej budúcnosti. „Nie som schopný to vidieť v dvadsiatych či tridsiatych rokoch“, hovorí. V pondelok 13. marca toto vyhlásil na festivale SXSW, čo je zväz hudobných, filmových a interaktívnych médií, ktorý sa koná každý rok v marci v Austine.

Videohra na bojovom poli

W. Roper, ktorý hovorí, že je fascinovaný svetom videohier, vysvetľuje, že jeho ministerstvo je v tejto doméne veľmi aktívne. Predstavuje hlavne systém rozšírenej reality, ktorý by dovolil vojakom umiestniť v priestore značku, napríklad ak budú spozorovaní nepriatelia skrytí za múrom. Táto značka bude viditeľná pre všetkých vojakov  v batalióne. Roper sníva tiež o tom, že vojaci by mohli vidieť v ich zornom poli miniatúrnu mapu signalizujúcu spojencov a nepriateľov spôsobom, aký dnes vidíme vo videohrách so strieľačkami a vojnou. Všetko bez toho, aby bol vojak  vyrušovaný a mohol pokračovať v boji.

„Videohry imitujú vojnu tak dobre,  ako je to možné. Nebol by som prekvapený, že sa začne bojovať v realite tak ako vo videohrách. Možnosti v strategických podmienkach, ktoré sú vyvinuté na najvyššiu úroveň, môžu byť pre nás výnimočné“.

Predstavuje si tiež, že línia frontu divadelných operácií má byť obsadená strojmi kontrolovanými ľuďmi na diaľku. Vývoj, ktorý predvída, má byť vojnou podľa futurologických predstáv.

Vojny medzi robotmi

Vzdialenie človeka od bojového poľa bude umožnené vďaka dronom a zautomatizovaným bojovým činnostiam. Táto automatizácia je už v akcii. Pripomína sa tiež test s „mračnami dronov“: letiace v skupine sa prispôsobujú k pripájaniu ďalších alebo k ich stratám. Celkom autonómne pracujú v tíme bez vodcu a môžu byť  umiestnené za stíhačkami, hlavne pre špionážnu misiu.

Automatizácia ide reálne zmeniť naše spôsoby bojového myslenia, ubezpečuje Roper.

„Bojový dron, taký ako ho poznáme dnes, ktorý  funguje na určitú vzdialenosť ale s pilotom, nie je nový nápad. Koncept dronu vznikol počas druhej svetovej vojny. Vtedy sa začali robiť rozhodnutia. Je to vec, nad ktorou sa bude treba zamyslieť: je to spôsob, ktorý robí z človeka quarterbecka (hráč v americkom futbale) v mužstve strojov, ktoré konajú autonómne a pod dohľadom.

“Nemyslím si, že uvidíme už bezprostredne vojny strojov”, upresňuje.  A hoci posadnutosťou moderných armád je minimalizovať  ľudské straty vo svojich radoch, ako myslieť na vojnu, keď tí čo sa budú biť budú roboty?“

Aká úloha pre človeka

Bude treba človeku zriecť sa rozhodovania? Nie, odpovedá Roper. Argument je menej etický ako pragmatický: „Naše mozky sú procesormi, ktoré detekujú schémy vo zvažovaní kalkulácií rizík, čo robí starosti počítačom. Je treba využiť obidva spôsoby, vysvetľuje.

Nie je tu riziko, že sa zbraň otočí proti  svojmu výrobcovi?  Obľúbená je jedna odpoveď, negatívna a úprimná. „Rozmýšľa sa o tom stále“, odpovedá. Je treba odmietať rozvoj určitých nebezpečných technológií  na dlho vopred? Tá istá nádej, to isté sklamanie: „Ak to môžeme skonštruovať, musíme to urobiť, pretože niekto iný urobí to isté.“

Roper sa pokúša o alegóriu, aby upokojil poslucháčov. Vyslovuje myšlienku, že ľudská bytosť musí ustrážiť určitú formu fungovania sveta autonómnou zbraňou:

„Vezmite si svoj imunitný systém: je extrémne komplexný a nikdy ste nedúfali v jeho priamu kontrolu. Ale funguje. Lekár disponuje určitými všeobecnými prostriedkami, aby ho kontroloval. Vyskúšajme aplikovať túto logiku: urobiť tú vec, že počítač bude mať kontrolu bez toho, aby individuálne riadil každý komponent.“

Konkrétne je to tak, že autonómne drony budú disponovať zábranou, ktorá ich nechá vypnúť, ak budú riskovať únik z danej zóny.

Údaje, pohonná látka budúcej vojny

Jeden z iných pracovných zameraní SCO sú údaje. Pre pána Ropera „Pentagon nedosiahol ešte rozmer, v ktorom budú údaje hlavným nástrojom a mozgom budúcej vojny“. Podľa neho americká armáda vidí výhodu údajov ako prostriedok ochrany, ako zdroj využitia: “Neuvažuje sa o tom druhu nástrojov ako sú Google či Amazon alebo tie čo pracujú pre vyučovacie stroje“.

Roper konkrétne vysvetľuje, že analýza údajov by mohla  zlepšiť funkčnosť armády: „Máme skvelé počítače schopné prepojiť každú časť mesta v Afganistane. Ale ak sa analyzujú všetky údaje v nástrojoch ako je napríklad UPS, mohla by sa ešte viac zlepšiť funkčnosť našich základní“.

Ešte hlbšie, mechanizmy automatizácie závisia od analýzy veľkého množstva vstupných údajov, ktoré sú živené mechanizmami umelej inteligencie:

„Pentagon by mohol ukladať údaje ako strategický nástroj a skladovať údaje zo všetkých testov, letov a všetkých dát, ktoré sám vyprodukoval : bijeme sa so systémami, ktoré sa neučia. Ale čo sa stane, ak budeme čeliť inteligentnejšej armáde v dňoch bojov, ktorá sa vie poučiť zo svojich údajov?“

Genetické manipulácie

V súčasnosti číta Roper „veľa kníh o biológii“, čo je „jednou z vecí, ktoré mu bránia v noci spať:

„ Nevie sa, čo by mohla genetická modifikácia spôsobiť. Urobiť perfektného vojaka, dať mu možnosti, ktoré nemá od prírody… Toto  bude na chvíľu „ďalekým západom“. Ak je možné urobiť ľudí silnejšími, rýchlejšími, musí sa to urobiť,  ale až do akého bodu? Ale nemožno sa vyhnúť otázkam“.

„Rešpektujeme ľudský život: krajiny, ktoré nemajú také isté hodnoty,  budú mať výhodu v súťaži, pretože robia experimenty na ľuďoch [aby  ich zlepšili]“, odhaduje tiež W. Roper.

Bude sa táto technologická armáda nadopovaná umelou inteligenciou vyhýbať úmrtiam civilov aj v prípade dronov, súčasnému technologickému výkvetu americkej armády? Armáda 21. storočia sa nebude vyhýbať dramatickým chybám a v tomto sa nebude odlišovať od predošlých, podľa W. Ropera.

„Nech je strojová inteligencia a kvalita vojakov, budú vždy omyly. Musíme maximálne znížiť ich počet, ale vojna bude stále peklo.“

Bude tiež vždy aj psychologická stránka(…) :”Nechceme ísť do vojny , chceme proti nej bojovať…”.  Na odradenie nepriateľa Strýčka Sama nie je nič lepšie ako vychvaľovať technologické výkony svojej armády. V určitom rozmere. Pre každý prípad, dôležitá súčasť projektu SCO zostáva utajená.

Preklad:redakcia SvP

zdroj: Ako armáda USA predvída budúcu vojnu, Le Monde

 

 

Ako armáda USA predvída budúcu vojnuhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/03/lego-631850_960_720-e1489576584603.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/03/lego-631850_960_720-e1489576584603.jpgadminAnglofónne štátyPolitikaPreklad z francúzštiny,USA,vojnaGenetické manipulácie, umelá inteligencia: riaditeľ výskumu a rozvoja v Pentagone narysoval kontúry budúcej vojny na festivale SXSW. Až donedávna tento muž neexistoval, vyhlásil humorne Nick Thomson, redaktor časopisu Wired v jednom rozhovore. Hovorí o svojom partnerovi Williamovi Roperovi, ktorý riadi SCO-Strategic Capabilities Office – Úrad pre strategické schopnosti, čo je sekcia na ministerstve...