Trumpovi spojenci túžia po zničení aliancií, ktoré udržiavali svetový poriadok celé desaťročia.

Donald Trump nečíta knihy. Svojho šéfa stratégií Steveho Bannona necháva rýchlo rásť do sily za svojím krikľavým trónom. Čo sa týka Bannonovho vplyvu, je časťou najvnútornejšieho Trumpovho mocenského okruhu a má obsadené stále kreslo v Rade národnej bezpečnosti. Toto privilégium Trump odmietol poskytnúť hlave amerických ozbrojených síl.

Podľa časopisu Time, blízky vrcholku mocenskej pyramídy je aj Bannonov knižný titul „The Fourth Turning“, ktorý hlása, že ľudská história sa mení v 80-ročných až 100-ročných cykloch, ktoré vrcholia v násilných kataklizmách ničiacich starý poriadok, ktorý nahrádzajú niečím novým. Pre USA to značí tri dôležité historické obdobia:

– Spojené štáty zakladajúca revolučná vojna, ktorá skončila v roku 1783

-Občianska vojna 60. rokoch 19.stor.

-Druhá svetová vojna v 40. rokoch 20. stor.

Podľa knihy je Amerika na pokraji zmeny.

Je treba poznamenať, čo všetky tieto predošlé zmeny majú znamenať všeobecne: vojnu v jej epickej šírke, čo je obľúbenou témou pre Bannona, predošlého impresária webovej stránky krajnej pravice „Breitbart News“.

Časopis Time, na ktorého prebale žiari Bannon, ho zoširoka cituje o rozsiahlom a krvavom konflikte. „Sme vo vojne“ je obľúbený Bannonov slogan. Rieši, že či bude zápas s džihádizmom, ktorý Bannon opisuje ako „globálnu existenčnú vojnu“, ktorá by sa mohla obrátiť na „najväčšiu vojnu na Blízkom východe“, alebo rysujúca sa zrážka s Čínou.

Všetka táto túžba po krvi by mohla vysvetliť, prečo bol Bannon ľadovo pokojný v chaose tohto posledného víkendu, keď bol ohlásený zákaz vstupu imigrantov, ktorý viedol k prestávke v rozhovoroch so zvyškom USA-vlády.

Bannon opisoval sám seba ako „leninistu“, keď sa rozprával s jedným spisovateľom v roku 2013: „Lenin chcel zničiť štát a to je tiež mojím cieľom. Chcem priviesť všetko do krachu.“ Zdá sa, že vojna je jeho vybraná metóda.

Ľudia začínajú dávať poznámky a cítia sa alarmovaní. Zároveň sa prejavujú hyper-rozumné  osobnosti, ktoré si tvoria svoje finančné majetky tak, že konvertujú svoje bohatstvo na zlato, aby odolali nekontrolovanému požiaru a kolapsu civilizovaného poriadku. Súčasné vydanie New Yorkera zahrňuje správy o stupňovaní sa dopytu medzi super-boháčmi na útočiská odolné voči apokalypse so špeciálnym zameraním na nové pristávacie dráhy a farmy na Novom Zélande ako poistky.

Všetko toto vyzerá prehnane, ak nie hystericky. Ale ak také nápady majú svoje korene,  je to preto, že je tu delikátna zostava medzinárodného aranžmánu, ktorý sa horlivo zoskupoval v rokoch po druhej svetovej vojne a ktorý zabraňoval ďalšej svetovej vojne pre najbližších 80 rokov.

Táto elitná zostava teraz nakopla vývoj  troma rôznymi smermi.

Prvý a najviac očividný je sám Trump. Nespokojný s deklarovaným zastaralým NATO  začal  verbovať jeho kľúčových členov.  Jeho telefonát s austrálskym premiérom bol opísaný ako súčasť komédie, pri ktorej padá sánka, no tiež pripomína, že Austrálčania a Američania bojovali bok po boku ako spojenci pred storočím. Dve krajiny majú bez zábran už dlho zdieľanú tajnú službu. Austrálska lojalita je tak veľká, že poslala vojakov bojovať do Vietnamskej vojny, hoci Briti zostali mimo. Teraz Trump zaobchádza s krajinou akoby mala špinavý stôl. Vyzerá to, že tento americký prezident je pripravený implementovať  Bannonov horúčkovitý sen a „priviesť  všetko do krachujúcej ničoty.“

Druhý. Ale Trump tu nie je jediný ničomník. Tento týždeň bolo hlasovanie o Brexite v dolnej snemovni pripomienkou, že Británia sama patrí medzi tých, čo dávajú úder krehkému medzinárodnému systému. Opúšťajúc EÚ si Británia ponechala otázku, že aká Európska únia môže prežiť. Theresa Mayová zotrváva v nádeji, ale realita brexitu hovorí hlasnejšie ako akékoľvek slová.

Toto bol argument pre zotrvanie v tábore unionistov, ktorý prepadol v minuloročnom referende. Európa má históriu krvavých konfliktov naprieč storočiami. Jediná mierová etapa na kontinente nastala, keď sa národy Európy spojili do únie, no paradoxne, s rizikom návratu k vojne v budúcnosti.

Obidva tieto posuny /Nástup Trumpa a brexit/  by mohli spôsobiť dosť škôd, ale ich kombinácia je skutočnou hrozbou. Nie dosť, že Trump navrhol vyslancovi EÚ aktívne pozerať do budúcna na rozpad EÚ, lebo dúfa, že to pôjde takým spôsobom, ako Sovietsky zväz.

Trump sa pozerá na multilaterárnu spoluprácu ako na zženštilú stratégiu pre lúzrov. Sám preferuje dvojstranné zmluvy, ktoré pracujú preňho. To spúšťa Darwinovu teóriu slobodného výberu, v ktorom každý národ pozerá len na seba samého a zatracuje také vízie, ktoré udržujú  svet pohromade. A samozrejme, všetko toto má efekt na tých činiteľov na okraji Západu, ktorí  reagujú  na zmeny.

S ´´bezvedomým´ obdivovateľom v Bielom dome Vladimir Putin teraz napína svoje svaly: tento víkend sme svedkami ofenzívy na východnej Ukrajine.

Čína sa vyzbrojuje pre obchodnú vojnu, alebo ešte horšie, pre vojnu s Trumpovou Amerikou. Zatiaľ si svetový džihád mädlí ruky, keď Trump s jeho zákazom imigrácie preukazuje správnosť svojej deformovanej vízie signalizujúc muslimskému svetu, že áno, tzv. Islamský štát je správny a že tu na Západe nie je miesto pre vás.

Mnohým ľavičiarom sa znepáčilo ako bola vytvorená povojnová architektúra po rokuu 1945. Príliš veľa americkej dominancie, príliš v prospech bohatých a mocných. Ale teraz Trump a iní strieľajú zničujúcu guľku do OSN, EÚ a veľa iných, čo by mohlo mať druhotné účinky.

Pretože Steve Bannon neničí starý mohutný povojnový (1945) poriadok kvôli spravodlivejšiemu, rovnejšiemu, nezávislejšiemu svetu. Namiesto toho vidí sny o krvavej horúcej vojne, ktorá zabije milióny, okrem tých, čo vytvoria novú, očistenú a viac dominantnú Ameriku.

Je to hrozná vízia.  V budúcnosti by malo niečo progresívne chcieť zachovať to čo máme. Ak toto z nás robí nových konzervatívcov s Bannonom, Trumpom a brexitovcami  ako strelcami zničujúcej guľky do EÚ, potom nech to je.

preklad časti článku v The Guardian

©redakcia SvP, foto:Pixabay

 

 

 

https://www.theguardian.com/commentisfree/2017/feb/04/white-house-agenda-collapse-global-order-war

Agenda v Bielom dome: najprv kolaps svetového poriadku, potom vojnahttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/02/VOJNATRUMP-e1486247087965.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/02/VOJNATRUMP-e1486247087965.jpgadminAnglofónne štátyPolitikaDonald Trump,politika,Preklad z angličtiny,USATrumpovi spojenci túžia po zničení aliancií, ktoré udržiavali svetový poriadok celé desaťročia. Donald Trump nečíta knihy. Svojho šéfa stratégií Steveho Bannona necháva rýchlo rásť do sily za svojím krikľavým trónom. Čo sa týka Bannonovho vplyvu, je časťou najvnútornejšieho Trumpovho mocenského okruhu a má obsadené stále kreslo v Rade národnej bezpečnosti. Toto privilégium...