Bývalá formula lieku Levothyrox v lekárňach od 2. októbra

26. septembra tohto roku oznámilo ministerstvo zdravotníctva v osobe jeho ministerky Agnès Buzyn, že pôvodná formula lieku Levothyrox na štítnu žľazu bude opäť k dispozícii v lekárnach v celom Francúzsku od pondelka 2. októbra 2017.

Ministerka zdravotníctva nevedela upresniť množstvo zásob lieku na štítnu žľazu vo Francúzsku, ktorého nová forma sa stala masovo kritizovanou.

V rádiu RMC povedala, že liek príde v piatok do Francúzska bez toho, že by mohla uviesť koľko času bude treba. „Vedú sa vyjednávania s priemyselníkmi, aby si zistili jeho zásoby“.

Tri milióny pacientov tento liek užíva v krajine, ktorá je najväčším trhom na svete pre levotyroxín, ktorý lieči a udržiava pacientov chorých na hypotyreotitídu (znížená sekrécia hormónov štítnej žľazy). Takisto lieči pacientov po operácii štítnej žľazy zapríčinenej jej rakovinou.

Nová forma levotyroxínu spôsobovala od polovice marca tohto roku sústavne vedľajšie neželané efekty u niekoľkých tisícov pacientov. Podľa ministerky zdravotníctva FR to je až 9 tisíc osôb, ktoré oznámili organizácii ANS  neželané prejavy ako sú bolesti hlavy, závraty, padanie vlasov kŕče.

Čo robiť, ak užívate Levothyrox

Ak pacient užíva novú formulu lieku a ak má neobvyklé neželané príznaky, odporúča sa poradiť s endokrinológom a svojvoľne neprerušiť liečbu. Je treba skontrolovať TSH a porovnať hodnotu s predošlými testami a preveriť, či sa jedná o hormonálnu nerovnováhu, ktorá by mohla vysvetliť vedľajšie príznaky.

Lekár musí posúdiť rôzne symptómy u pacienta ako aj celkový zdravotný stav so súborom iných diagnóz. A pridať množstvo lieku v prípade potreby. Každý človek má svoj vlastný „set-point“ /bod obratu/ niečo ako veľkosť topánok. Pre tehotné ženy sa odporúča urobiť kontrolu TSH /hormón/ po štyroch týždňoch nasledujúcich po prvom užití nového lieku.

Na revanš a to je prípad veľkej väčšiny pacientov je treba „nevyhnutne pokračovať v liečbe s novým liekom, ak vyhovuje, ako uvádza ministerstvo zdravotníctva FR.

zdroj: Le Monde

©redakcia SvP

Aféra s levotyroxínom vo Francúzsku má happy-endhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/08/Tyroxín-e1503526357969.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/08/Tyroxín-e1503526357969.jpgadminEkonomikaFrancúzsko,VedaBývalá formula lieku Levothyrox v lekárňach od 2. októbra 26. septembra tohto roku oznámilo ministerstvo zdravotníctva v osobe jeho ministerky Agnès Buzyn, že pôvodná formula lieku Levothyrox na štítnu žľazu bude opäť k dispozícii v lekárnach v celom Francúzsku od pondelka 2. októbra 2017. Ministerka zdravotníctva nevedela upresniť množstvo zásob lieku na štítnu žľazu vo Francúzsku,...