Jared Kuschner a tajný kanál do Kremľa

Mal Jared Kushner utajené spojenie s Kremľom počas Trumpovej kampane?

Nižšie nájdete sumarizáciu faktov v tejto afére, ktorá je uholným kameňom politického boja demokratov a republikánov.

Jared Kushner, blízky poradca prezidenta a jeho zať, údajne debatoval s ruským vyslancom o možnosti vytvorenia tajného kanála medzi tímom Donalda Trumpa a Kremľom.

Krok, ktorý bol zreteľne zameraný na uskutočnenie ťažšie monitorovateľných tajných rozhovorov,  bol údajne diskutovaný počas schôdzky v decembri 2016, 1. alebo 2. 12. v budove Trump Tower.

Keď Biely dom potvrdil, že stretnutie v marci bolo údajne v piatok, predtým keď Kushner mal najmenej tri vopred utajené kontakty so Sergejom Kisljakom, ruským ambasadorom v USA počas a po volebnej kampani v roku 2016.

Ambasador v USA Sergej Kisljak

Vyslanec Kysljak povedal svojim nadriadeným v Moskve, že Kushner navrhol využívanie ruských diplomatických nástrojov pre ich rozhovory, ako uviedol Washington Post, pričom citoval úradné hlásenia tajných služieb.

Vyslanec bol údajne prekvapený návrhom, podľa novín Washington Post, ktorý citoval anonymných úradníkov, ktorí boli uvedení v hláseniach tajnej služby o zachytenej komunikácii Rusov.

Biely dom to odmietol komentovať, uviedli noviny. Ruská ambasáda tiež neodpovedala na požiadavku o komentár.

Zatiaľčo FBI prešetruje kontakty prezidentovho poradcu Kushnera s Ruskom, on sám nie je aktuálne zameraný ako cieľ vyšetrovania, ako povedal pre Reuters súčasný úradník právneho odboru.

Biely dom v marci potvrdil, že pán Kushner a prepustený poradca pre národnú bezpečnosť  Michael Flynn sa stretli s vyslancom Kisljakom v Trump Tower v decembri  2016.

Nech je ako chce, pán Kushner mal prinajmenšom tri utajené kontakty s ruským vyslancom počas a po prezidentskej kampani, ako povedal jeden bývalý úradník pre Reuters.

Tieto kontakty boli vrátane dvoch telefonických hovorov medzi aprílom a novembrom 2016, uviedli dva zdroje o tejto kauze.

Nová informácia o dvoch hovoroch osvetľuje, kedy a prečo Kushner po prvýkrát pritiahol pozornosť FBI a ukazuje na jeho kontakty s Kisljakom, ktoré boli širšie ako oznamuje Biely dom.

Kushnerov právny zástupca Jamie Gorelick povedal, že jeho klient si nespomína na žiaden hovor s Kisljakom medzi aprílom a novembrom.

„Pán Kushner sa podieľal na tisícoch hovorov v tom istom období. Nespomína si na uvedené volania.

Jared Kushner

Spýtali sme sa (Reuters) na dátumy uvedených hovorov, tak by sme mohli vidieť do toho a odpovedať, ale nedostali sme takú informáciu“, uviedla agentúra Reuters.

Výbušné správy prišli deň potom, keď bolo oznámené, že Kushner je vyšetrovaný agentúrou FBI ako súčasť celého ruského prípadu, ktorý nazvime „Aféra Tajného kanálu do Kremľa“.

V pozadí výbušnej  správy je zrejme to, že bol citovaný jeden bývalý vyšší úradník tajnej služby, ktorý povedal, že návrh na tajný kanál s Kremľom „vyzerá extrémne naivný alebo absolútne bláznivý“.

„Ako by sa mohlo uveriť, že Rusi by nenechali uniknúť  tieto informácie z ich strany?“, povedal bývalý člen tajnej služby.

Ako odpoveď na túto správu uviedla Susan Hennesseyová, bývalá poradkyňa pre Národnú bezpečnostnú agentúru: „Ťažko plne vysvetliť vážnosť tohto. Je nemysliteľné, že by Kushner mohol zostať v Bielom dome.“

Ted Lieu, kongresman za Demokratickú stranu povedal: „Len jediný dôvod mohol mať Kushner, aby tajne komunikoval s Kremľom, a to zakryť informáciu od tajnej služby USA. Na ktorej strane je teda?“

Právny zástupca Kushnera povedal, že je pripravený rozprávať s federálnymi vyšetrovateľmi a takisto s Kongresom o svojich kontaktoch a úlohe vo volebnej kampani Donalda Trumpa v 2016.

FBI a viaceré výbory Kongresu hľadajú v kauze Rusko-Trump kontakty, vrátane obvinení, ktoré by mohli mať zámer pomôcť Trumpovi a ublížiť jeho demokratickému oponentovi Hillary Clintonovej.

Senát vyšetrovacieho výboru dal otázku, či politická organizácia pána Trumpa drží palec na všetkých dokumentoch pochádzajúcich zo začiatku kampane v júni 2015, čo zverejnil Washington Post v tento piatok, citujúc dvoch ľudí požiadaných o krátku odpoveď.

V predošlom týždni odoslal Senátny výbor požiadavku na všetky dokumenty, emaily a telefónne nahrávky formou listu pre výbor volebného tímu pána Trumpa, ktorý bol adresovaný jeho pokladníkovi.

Tento list po prvýkrát naznačil, že organizácia Trumpovej kampane bola zatiahnutá do vyšetrovania o ruských interferenciách počas prezidentských volieb.

Kushner bol v poslednom roku Trumpovým dôverným poradcom, dohliadal na stratégiu elektronického systému volieb a bol vplyvným Trumpovým dôverníkom v Bielom dome.

Jedna oblasť  záujmu vyšetrovateľov by mohla byť Kushnerove stretnutie s Rusmi, na ktoré je vedené akoby vyšetrovanie. Existuje skupina rozličných Trumpových  spojencov, ktorí sú pri koreňoch rozvinutého vyšetrovania, teraz pod kontrolou bývalého riaditeľa FBI Roberta Muellera.

Flynn bol vypovedaný z Bieleho domu vo februári potom, ako úradníci povedali, že oklamal viceprezidenta Mikea Pencea v súvislosti s telefonickým rozhovorom s ambasadorom, ktorého obsahom boli sankcie proti Rusku.

Sally  Yatesová, bývalá generálna prokurátorka, povedala tento mesiac Kongresu, že toto klamanie robí Flynna zraniteľným v otázke utajených emailov Rusom. Flynn zostáva byť vyšetrovaný v štáte Virgínia kvôli obchodným kontaktom svojej firmy v zahraničí a bol podrobený otázkam vyšetrovateľov FBI v januári o kontaktoch s vyslancom Kisljakom.

Vyšetrovatelia sa tiež zaujímali o stretnutie Kushnera s ruským bankárom Sergejom Gorkovom, ako uviedli  v správach Washington Post a NBC News.

„Pán Kushner predčasne dobrovoľne zdieľal s Kongresom čo vie o týchto stretnutiach“, povedal Gorelick. „Povedal to isté aj pri ostatných pokusoch o vyšetrovanie.“

Ďalšia možná línia vyšetrovania by sa mohla týkať Kushnerovej chyby pri odhalení niektorých jeho kontaktov s ruskými vládnymi úradníkmi, keď vyplňoval svoje tlačivo pre bezpečnostnú previerku.  Vypustenie údajov v ňom bolo opísané ako „administratívna chyba“ pánom Gorelickom, ktorý uviedol dodatočnú informáciu o stretnutiach pre FBI v deň po tom, ako odovzdal svoje nekompletné tlačivo bezpečnostnej previerky.

Niektorí demokrati vyzvali Kushnera, aby stiahol svoju bezpečnostnú previerku a spýtal sa FBI na revíziu, čo by vyhovelo zákonom.

Kto je Jared Kushner?

Narodený: v New Jersey, 10. januára 1981

Povolanie: obchodník a investor

Vzdelanie: Harvardská univerzita, absolvent s MBA a JD titulom z New York University Stern School of Business a z New York University School of Law.

Rodina: syn Charlesa a Seryl Kushnerových, bohatej rodiny developerov

Ženatý: s Ivankou Trumpovou, dcérou terajšieho prezidenta

Biznis

CEO v realitnej spoločnosti Kushner a riaditeľ a vydavateľ Observer Media, ktoré kúpil v roku 2006. Je aktívnym investorom a tiež spoluzakladateľom Cadre, čo je spoločnosť, ktorá využíva komunikačnú technológiu pre kontakt s existujúcimi investormi s potenciálom v realitnom investovaní.  

Politika

Počas roku 2016 v rámci volebnej kampane sa stal Trumpovým najbližším dôverníkom a jedným z najvplyvnejších členov jeho tímu.

V januári 2017 bolo potvrdený ako Trumpov najvyšší poradca.

redakcia SvP, zdroj vecných údajov: The Telegraph co.uk.

Uložiť

Aféra Kushner: tajný kanál do Kremľahttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/05/Jared_Kushner_cropped-e1495905262485.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/05/Jared_Kushner_cropped-e1495905262485.jpgadminAnglofónne štátyPolitikaAféra Tajné kanály do Kremľa,Aféry,USAJared Kuschner a tajný kanál do Kremľa Mal Jared Kushner utajené spojenie s Kremľom počas Trumpovej kampane? Nižšie nájdete sumarizáciu faktov v tejto afére, ktorá je uholným kameňom politického boja demokratov a republikánov. Jared Kushner, blízky poradca prezidenta a jeho zať, údajne debatoval s ruským vyslancom o možnosti vytvorenia tajného kanála medzi tímom Donalda Trumpa a Kremľom. Krok,...