Vo Francúzsku týchto dní sa opäť spomína kauza Carltonu v Lille. V tejto afére je trinásť obvinených, z ktorých je najviac medializovaný bývalý šéf MMF Dominique Strauss-Kahn (ďalej len DSK). Bývalý predseda medzinárodného menového fondu bol predvolaný, aby odpovedal na otázku o skupinovom kupliarstve a ďalší štrnásty podozrivý zase o komplikovaných podvodoch a zneužívaní spoločenského majetku. Proces je naplánovaný na tri týždne. Natískajú sa niekoľké elementárne otázky v súvislosti s týmto temným prípadom, ktorý siaha až na špicu MMF.

Prečo je proces?

V pojednávaniach sa majú osvetliť činy a zodpovednosť organizovanej siete pôsobiacej od Paríža cez Viedeň, Madrid až po Washington. Predmetom „podnikania“ bolo vytvorenie siete služieb prostitútok riadenej a platenej patrónom pobočky stavebnej firmy Eiffage.

DSK bol v roku 2012 kandidátom socialistov vo francúzskych prezidentských voľbách. DSK tvrdí, že o prostitútkach nevedel.

Za skupinový trestný čin kupliarstva a podvody bol súdený aj s ostatnými nie pred trestným súdom ale pred priestupkovým, čo činí prípadné zvýšenie trestnej sadzby z 10 ročného pobytu za mrežami na 20 rokov väzby. Medzi dvoma rôznymi definíciami dvoch rôznych paragrafov je však len tenká frontová línia, ktorú využívajú advokáti obvinených vcelku účinne.

Skupina 14 osôb, ktorá sa dopustila zrejme organizovaného trestného činu v skupine (alebo „organizovanej bande“ za čo je tých 20 rokov), je zložená z dvanástich mužov a dvoch žien. Spomedzi nich je DSK obvinený ako hlavný mecenáš „libertínskych večierkov“ v Lille, Washingtone a Paríži.

Aféra Carltonu v Lille (prečo sa to tak volá, sa dozvieme nižšie) je druhou v poradí tohto socialistického ministra. V roku 2011 bol obvinený zo znásilnenia ženy z firmy Sofitel z New Yorku a to bola prvotná príčina jeho zosadenia z postu predsedu MMF.

A prečo aféra „Carlton“?

René Kojfer, bývalý pracovník poverený agendou styku s verejnosťou hotela Carlton v Lille bol prvou postavou, ktorá posunula prípad ďalej. Lilleský magistrát ho obvinil, že uskutočňoval zoznamovanie prostitútok s podnikateľmi z Pas-de-Calais, ktorých takisto poznal Dominique Strauss-Kahn. V roku 2013 bol nakrátko uväznený za porušenie povinnosti byť kontrolovaný.

Dlhoročný kamarát Reného Kojfera je francúzsky majiteľ masážnych salónov a služieb prostitúcie v Belgicku. Bol obvinený z dodávania prostitútok z Belgicka do regiónu Lille, Paríža a USA. Ďalšia činiteľka v tejto kauze je jeho partnerka Béatrice Legrain. Dosvedčila, že dodávala prostitútky pre libertínske večierky Diminique Strauss-Kahna.

A nakoniec tu máme ďalšieho činovníka z Carltonu Francisa Henriona, riaditeľa hotela. Taktiež bol obvinený, spolu s majiteľom hotela Hervém Franchoisom, že pomáhali hľadať pre klientov prostitútky. Na večierkoch DSK sa zúčastňoval aj vrchný šéf polície departementu Nord. Taktiež je obvinený.

Zo spomenutých faktov vyplýva, že Dominique Strauss-Kahn, ktorý bol predchodcom v kresle terajšej predsedkyne Medzinárodného menového fondu, sa stal lídrom a mecenášom skupiny, ktorá sa pohybovala celé roky mimo zákona, čo však nikomu dlho nevadilo, ani policajnému šéfovi. Veci sa začali meniť, keď protagonista nechutnej aféry začal byť pretendentom na kreslo francúzskeho prezidenta. Z tejto kauzy krátko politicky profitoval Francoise Hollande, ďalší socialista, no tvár socialistickej strany to aj tak neskrášlilo. Socialisti takto majú v konkurenčnom boji čierny bod, čo však v porovnaní s pravičiarmi a ich lídrom Sarkozym je len drobný fliačik na ich politickom fraku.

Text: redakcia Svet v preklade

prezentačné foto: Le Monde

Zdroj: Le Monde

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/02/DSKafera-e1422867377529.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/02/DSKafera-300x300.jpgadminPolitikaAféry,FrancúzskoVo Francúzsku týchto dní sa opäť spomína kauza Carltonu v Lille. V tejto afére je trinásť obvinených, z ktorých je najviac medializovaný bývalý šéf MMF Dominique Strauss-Kahn (ďalej len DSK). Bývalý predseda medzinárodného menového fondu bol predvolaný, aby odpovedal na otázku o skupinovom kupliarstve a ďalší štrnásty podozrivý zase o komplikovaných podvodoch a zneužívaní spoločenského majetku....