Na úvod chcem podotknúť niečo na margo celkovej etiky tohto prípadu. Nicolas Sarkozy, bývalý silný muž č. 1 vo Francúzsku sa dostal k moci za pomoci peňazí, ktorými kupoval hlasy a neskôr chcel takisto za peniaze získať voličské hlasy, lebo… moc mu zrejme zachutila a to sa týka aj jeho volebného tímu v roku 2007. Je zaujímavé, že vo Francúzsku sú aj sudcovia, ktorí sú odhodlaní chrániť ústavu a súvisiace zákony a neboja sa poslať tejto politickej figúre predvolanie na vyšetrovací súd. Kauza to je rozsiahla a jej určití protagonisti sú zapletení aj do ďalších afér. Pretínajú sa tu nitky vzťahov, ktoré tak vytvárajú pavúčiu sieť rôznych porušovaní zákonov. Pozrime sa, ako pokročila aféra Bygmalion.

xxx

Podľa nariadenia konzultovaného s Le Monde, Nicolas Sarkozy mal prospech z podvodov odhalených počas vyšetrovania. Bývalý šéf štátu pôjde pred odvolací súd.

Pri odchode z politického života,  potom ako prehral pravicové primárky,  Nicolas Sarkozy však neskončil s vyrovnávaním svojich účtov na súde. Vyšetrovací sudca pre ekonomickú trestnú činnosť Serge Tournaire podpísal 3. februára nariadenie, ktoré posiela Sarkozyho pred trestný súd v kauze jeho účtovaníctva kampane za rok 2012 nazývanej aj aféra Bygmalion.

Sudca žiada predvolať bývalého prezidenta republiky a tiež kandidáta (bývalej) UMP v prezidentských voľbách zato, že prekročil povolený strop výdavkov na kampaň o viac ako 20 miliónov eur. Okrem Sarkozyho aj trinásť ďalších protagonistov, medzi ktorých patrí Bastien Millot-bývalý riaditeľ spoločnosti Bygmalion a Jerome Lavrilleux, tiež šéf volebnej kampane a v súčasnosti poslanec v Európskom Parlamente, sú predvolaní pred tribunál hlavne kvôli  sofistikovanej defraudácii, využitiu chýb alebo aj zakrývaniu zneužitia dôvery. Toto rozhodnutie je súhlasné s požiadavkami súdu.

Táto aféra o účtovníctve Sarkozyho kampane týkajúca sa hlavne firmy Bygmalion odhalila systém dovoľujúci prekročiť zákonný horný limit pre udržanie deklarovaných výdavkov na kampaň prostredníctvom masívnej chybnej fakturácie a účtovníctva a prijatých služieb pre UMP.

Jediným cieľom tohto obchádzania zákonov bolo dohnať svoje omeškanie voči F. Hollandovi vo voľbách. Nicolas Sarkozy usporiadal 44 mítingov medzi januárom a májom 2012 minúc viac ako 20 mil. € nad zákonný limit výdavkov, tento neskôr upresnený na 22,5mil €.

Viaceré úrovne zodpovednosti

Nicolas Sarkozy profitoval zo štatútu svedka asistujúceho hlavám systému defraudácií, podvodov a zneužita dôvery, pričom vyšetrovanie nedovolilo poukázať, že vydával priame príkazy na ukrývanie určitých výdavkov na kampaň, alebo že bol informovaný o chybnom účtovníctve.

V tomto dokumente (súdne predvolanie), z ktorého si vzal údaje Le Monde, porota určila viaceré úrovne zodpovednosti. Tieto sa týkajú šéfov Bygmalionu, kádrov v UMP, šéfa kampane Nicolasa Sarkozyho a nakoniec samotného kandidáta.

Sarkozy profitoval zo svojich podvodov

Zo svojej strany vyšetrovací sudca napísal, že „viac ako hocičo iné, bol povinný rozoznať, rešpektovať a dať aplikovať svojimi tímami zákonné podmienky“ v záležitosti financovania kampane.

„Autorita Nicolasa Sarkozyho, jeho politickej praxe a skúseností, ktorá predstavuje jeho nová kandidatúra v očiach najvyššieho súdu, dávajú málo dôveryhodnosti hypotéze kandidáta odpojeného od svojej kampane nechávajúceho svoj tím alebo jeho časť a jeho riadiace osoby konať  mimo jeho rozhodnutia v jeho mene“, dodal.

Finančné pochybenia sú dôsledkom toho, že Nicolas Sarkozy nepopierateľne získaval z podvodov  odhalených vyšetrovaním, čo mu dovolilo disponovať počas kampane 2012 vysokými sumami prostriedkov  v prospech toho, na čo ho zákon autorizoval(…).

“Zároveň, vyšetrovanie nestanovilo, kto ich nariadil ani kto sa na nich podieľal, ani kto bol o tom informovaný“. Toto je z dôvodu toho, že Nicolas Sarkozy nie je prenasledovaný kvôli porušeniam zákona, defraudácii či zneužitiu dôvery tak, ako iní vyšetrovaní.

Na revanš, Sarkozy informoval prinajmenšom v dvoch prípadoch vyšetrovaných za prekročenie výdavkov.

Od 7. marca 2012, tri týždne po vstupe do kampane, vyvolal poplach záznam pochádzajúci od experta na účtovníctvo Guillauma Lamberta, tiež direktora Sarkozyho kampane, kvôli  prekročeniu vrchného limitu povolených výdavkov. Záznam bol poslaný kandidátovi, ktorý sa rozhodol preto urýchliť svoju kampaň a požiadať  svoj tím usporiadať každodenné mítingy.

Vyšetrovací sudca tiež poznamenal, že „finančné pochybenia, ktoré sú odlišné od spôsobov zameraných na ich zakrývanie sú priamym dôsledkom rozhodnutí kandidáta, samotného alebo spolu s jeho tímom, v plnom uvedomení si existujúcich rizík“.

Viacero súdnych sporov ohrozujúcich Nicolasa Sarkozyho

Je treba poznamenať, že nariadenie, ktoré má poslať dnes Sarkozyho pred trestný tribunál, bolo podpísané len prvým sudcom Sergem Tournairom. Druhý sudca Renaud Van Ruymbeke sa rozhodol zdržať sa podpisu dokumentu ilustrujúc tak hádku medzi dvoma sudcami počas celého vyšetrovania, kvôli nesúhlasu hlavne o začatí vyšetrovania Nicolasa Sarkozyho. Detail, o ktorý sa opieral advokát N. Sarkozyho Thierry Herzog pre odvolací súd bol, že „Toto nedorozumenie medzi dvoma sudcami zapríčinila tá istá informácia (súdu) ilustrujúca ničotnosť tohto rozhodnutia“, vyslovil v komuniké advokát bývalej hlavy štátu.

Nie je to jediná súdna kauza, ktorá ohrozuje Nicolasa Sarkozyho. Bude musieť byť predvolaný v rámci vyšetrovania o možnom financovaní od Muammara Kaddáfího opäť Sarkozyho kampane v roku 2007. Účet pozostáva z viacerých elementov pozbieraných vyšetrovateľmi v súvislosti s vyšetrovaním otvoreným pred troma rokmi a otázka  sa považuje za vážnu.

Nicolas Sarkozy je vyšetrovaný pre aktívnu korupciu, kupčenie so svojím vplyvom a zneužitie úradného tajomstva v afére Azibert, v ktorej je podozrivý z pokusu o získanie informácií o procedúrach týkajúcich sa sudcu Gilberta Aziberta na výmenu za svoju pomoc na dosiahnutie pozície v kniežatstve Monako.

Zostáva ešte záležitosť nazývaná prieskumy Elyzejského paláca, v ktorej je viacero jeho spolupracovníkov vyšetrovaných kvôli uprednostňovaniu alebo napomáhaniu trestného činu, ako napríklad jeho bývalá riaditeľka kabinetu Emanuelle Mignonová alebo bývalý generálny tajomník  v Elyzejskom paláci Claude Guéant. V centre vyšetrovania sú obchody, ktoré prebehli bez ponukového konania na začiatku roku 2007 so spoločnosťou Patricka Buissona a Pierra Giacomettiho, jeho vtedajších poradcov oboch vyšetrovaných za skryté favorizovanie. V tejto afére je v stávke jeho prezidentská imunita, ktorá je argumentom, čo zdôraznil jeho advokát  Thierry Herzog, aby Sarkozy nedostal predvolanie vyšetrovacieho sudcu v novembri 2016.

preklad: redakcia SvP, zdroj: Le Monde

 

Aféra Bygmalion: Nicolas Sarkozy a jeho proces o nelegálnom financovaní voliebhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/06/Sarkozy-460x460.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/06/Sarkozy-300x300.jpgadminFrankofónne štátyPolitikaAféry,Preklad z francúzštinyNa úvod chcem podotknúť niečo na margo celkovej etiky tohto prípadu. Nicolas Sarkozy, bývalý silný muž č. 1 vo Francúzsku sa dostal k moci za pomoci peňazí, ktorými kupoval hlasy a neskôr chcel takisto za peniaze získať voličské hlasy, lebo... moc mu zrejme zachutila a to sa týka aj jeho volebného...