Vyšetrovanie parížskych atentátov v Saint-Denis z 13. novembra zistilo koordináciu útokov z Belgicka podľa informácií zverejnených v Le Monde. Otázna úloha, ktorú hral Abú Mohamed Al-Adnání, hovorca organizácie IŠ, v zahraničných operáciách džihádistov, sa prejavila teraz inak. Al-Adnání bol skutočným mozgom útokov z 13. novembra, podľa tézy špecialistu na terorizmus Alaina Bauera. Jeho tézu zverejnil New York Times.

Podľa amerického denníka uskutočnil atentáty IŠ s pobočkou v Egypte, v Libanone a potom vo Francúzsku. Toto svedčí o zmene stratégie teroristického hnutia. Dobre koordinované, útoky boli riadené zo Sýrie.

Skutočný podnecovateľ tejto operácie nebol nikto iný ako Abú Mohamed Al-Adnání bez toho, aby sa vedelo, či hral úlohu veliteľa alebo plánovača.

Tento džihádista zoskupil partiu najhľadanejších džihádistov v USA. V auguste 2014 bol vyhlásený ministerstvom zahraničia za „svetového teroristu“ , za ktorého všetky údaje dovoľujúce jeho zatknutie ponúklo 5 miliónov USD. 14. decembra 2015 ho opísala CNN ako najhľadanejšieho činiteľa v džihádistickom hnutí ešte pred Abu Bakrom Al-Bagdádím, šéfom a kalifom IŠ.

29.júna 2014 bol hlasom Abú Mohameda Al-Adnáního vyhlásený kalifát a nové meno organizácie, ktorá sa usadila v Iraku a Sýrii: „Počas schôdze, choura (zhromaždenie ) IŠ rozhodlo oznámiť založenie islamského kalifátu.” 22. septembra 2014 Al-Adnání publikoval správu vo vysielaní trvajúcom 42 minút, v ktorej vyzýval k útokom na Západ: “Ak môžete zabiť neveriaceho Američana alebo Európana – hlavne zlých a špinavých Francúzov – alebo Austrálčana alebo Kanaďana alebo všetkých neveriacich(…), ktorých krajiny vstúpili do koalície proti IŠ, teda počítajte s Allahom a zabite ich akýmkoľvek spôsobom“. Pre Davida Thompsona, novinára z RFI a špecialistu na džihád, je to prvým explicitným volaním IŠ po džiháde proti Francúzsku.

Odvtedy, Al-Adnání dobre známy tajným službám USA a Európy, sa stal skutočným koordinátorom oddelenia pre zahraničné operácie IŠ. New YorkTimes zverejnil tiež, že počet zahraničných aktivistov pracujúcich pod vedením tohto muža figuruje už dlho v džihádistickom hnutí.

Biografia Al-Adnáního

Narodil sa v roku 1977 v Sýrii. Adnání nebol apriori určený stať sa hlásateľom džihádizmu. Skutočbé meno tejto figúry hnutia je Tahá Fallaha, podľa britského žurnálu v arabčine Al-Araby Al-Jadid je to osoba so súfistickým náboženským vyznaním. Pracoval ako robotník na stavbe v mestečku Binniš v centre provincie Idlíb odkiaľ zmizol v roku 1998. Jeho okolie si myslelo, že zomrel.

Jeho stopa sa stratila až do roku 2003, čo je dátum, kedy bol repatriovaný do Iraku chvíľu po americkej invázii. Podľa ministerstva zahraničia USA, Al-Adnání je „jeden z prvých zahraničných bojovníkov, ktorí sa postavili proti silám koalície v Iraku“, od polovice roku 2003. Od doby, keď bol zabitý prvý zakladateľ a ideológ IŠ Abú Musáb Al-Zarkáví v 2006 pri americkom nálete, je považovaný za skutočného zakladateľa a veliteľa IŠ.

V roku 2005 bol Al-Adnání zajatý Američanmi v provincii Al-Anbar, čo bola jedna z bášt sunnitského povstania, pod falošným menom Jásir Chaláf Nazal Al-Rawí. Počas svojho väzenia bol držaný v smutne známom tábore Bucca, čo je väzenie riadené americkou armádou na juhu Iraku, z ktorého pochádza viacero budúcich veliteľov Islamského štátu.

Ako mnoho iných džihádistov sa tu Al-Adnání stretol s mužom, ktorý bude predstavovať niekoľko rokov neskôr nového „kalifa“ moslimov, Abu Bakrom Al-Baghdádím.

Oslobodený v roku 2010, Abu Mohamed Al-Adnání sa vrátil do Sýrie do svojho rodného mesta. Zmena bola pre jeho okolie brutálna, verili, že zomrel: bol oblečený ako Afgánec a vyjadroval sa len v literárenj arabčine. Tahá Fallaha už viac neexistoval, volal sa svojím džihádistickým nickom Abú Mohamed Al-Adnání. Prepadol ideológii al-Kajdy v jej pôvodnom regióne.

Sýria sa čoskoro stala miestom povstania ľudu proti režimu Bašára al-Asada, ktoré vypuklo v marci 2011 v predvečer arabskej jari. Aktivista z toho profitoval tak, že obnovil svoje bývalé kamarátstva v zbrani z Iraku.

Biografia Abú Mohameda Al-Adnáního v propagandistickej forme bola zverejnená 1. novembra 2014 na internete jedným členom IŠ. Je to portrét veľmi vzdialený tomu, ktorý vytvorili jeho blízki. Opisuje muža, ktorý vyrástol v láske k vierovyznaniu, bol znalcom koránu a islamského práva. Al-Adnání bol tiež vychovávateľom vyučujúcim mudžahedínov.

V tomto dokumente bol pomenovaný ako šejk, čo je titul určený pre znalcov islamu. Táto biografia s autorstvom IŠ jasne naznačuje jeho postavenie ako oficiálneho hovorcu IŠ , hoci neobsahuje narážku na jeho úlohu ako šéfa operácií v zahraničí.

zdroj: Le Monde, Lucile Wassermann- novinárka, Abou Mohammed Al-Adnani, voix de l’Etat islamique et cerveau présumé des attentats de Paris
preklad: redakcia SvP, foto: Le Monde

Abú Mohamed Al-Adnání, hlas IŠ je mozog atentátov v Paríži https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/12/Al-AdnaníAbuMohamed.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/12/Al-AdnaníAbuMohamed.jpgadminPolitikaBlízky Východ,islam,Preklad z francúzštinyVyšetrovanie parížskych atentátov v Saint-Denis z 13. novembra zistilo koordináciu útokov z Belgicka podľa informácií zverejnených v Le Monde. Otázna úloha, ktorú hral Abú Mohamed Al-Adnání, hovorca organizácie IŠ, v zahraničných operáciách džihádistov, sa prejavila teraz inak. Al-Adnání bol skutočným mozgom útokov z 13. novembra, podľa tézy špecialistu na terorizmus Alaina Bauera. Jeho tézu zverejnil...