Minister zahraničia Rex Tillerson pokračoval tento rok v úsilí obmedziť vplyv Iránu a počas rozhovorov so spojencami v októbri ich žiadal, aby potlačili vplyv Iránu na Irak, v situácii, keď sa ukazuje prehra Islamského štátu v oblasti Blízkeho východu.

Otázka iránskeho vplyvu v oblasti vrátane Iraku a Kataru bola predmetom Tillersonovej návštevy v Rijáde a Dohe, ktorá sa udiala len niekoľko týždňov po Trumpovom zamietnutí potvrdiť jadrovú dohodu s Iránom. Trump ohlásil novú agresívnu stratégiu proti Teheránu.

Ukazuje sa, že minister zahraničia USA sa fokusoval na posilnenie Sunnitov v Iraku, kde šiitské sily podporované Teheránom bojovali na severe ako súčasť boja za vplyv v regióne, ktorý siaha od Sýrie do Jemenu.

„Určité iránske milície, ktoré teraz operujú v Iraku proti IS, prišli k názoru, že potrebujú ísť domov“, povedal Tillerson na tlačovke v Rijáde.

Všetci zahraniční bojovníci musia domov.
Ľudové mobilizačné sily /PMF/ , čo je silná paravojenská jednotka dominujúca v šiitských milíciách cvičených Iránom, sa zúčastnila na boji proti IS a pokračuje v akciách proti rôznym frakciám v Iraku.
Tillersonove poznámky boli zamierené na iránske revolučné gardy a ich zahraničné operácie a ich zahraničnú odnož „Quds Force“.

„Pozícia irackej vlády a našej vlády je, že by tam mala byť len jediná bezpečnostná sila irackého štátu“, povedal anonymný štátny úradník. „Čo sa týka PMF síl je, že by mali odísť domov alebo sa integrovať od irackých bezpečnostných síl“.

Tillerson povedal, že na prvom stretnutí saudsko-irackého koordinačného výboru v Rijáde v nedeľu s premiérom Haiderom al-Abádím sa udial „dôležitý krok v zlepšovaní vzťahov“.

Saudská Arábia prerušila vzťahy s Irakom v roku 1990 po invázii Saddáma Husajna do Kuvajtu, ale Rijád a Bagdad v tom roku obnovili priateľské kontakty v diplomacii a obchode.

Tillersonova návšteva sa udiala päť mesiacov po prerušení vzťahov SA, Bahrainu, UAE a Egypta s Katarom a uložila embargo na Dohu, ktorú obvinili z podpory iránskeho terorizmu.

Katar odmietal obvinenia a zrušil termíny v kalendári pre vyjednávania o zmluve.
Tillerson, ktorý býval výkonným prezidentom v Exxon Mobile, odmietol účasť na kríze v Zálive po neúspešnom pokuse o obnovu rozhovoru počas návštevy v oblasti v júli tohto roka.
„Spojené štáty udržiavajú veľmi silné vzťahy s krajinami zúčastnenými v otázke Kataru vrátane Kataru. USA hodlajú zachovať tieto veľmi silné, pozitívne a dôležité vzťahy“, povedal Tillerson v Rijáde.
„Sú dôležité z bezpečnostného hľadiska. Sú dôležité z ekonomického hľadiska.“

Donald Trump sa prejavil o podpore Saudskej Arábie a jej izolacionistickej politike voči Kataru, ale zároveň volal po sprostredkovaní rýchleho konca krízy.

Tillerson naznačil, že v tomto nastal pred príchodom kráľa Salmana na leteckú základňu v Rijáde len malý pokrok.
Kuvajt sa snažil poslúžiť ako mediátor s podporou USA a strany sporu si majú spolu sadnúť kjednacimu stolu.

Počas svojho výletu Tillerson navštívil tiež Dillí, kde mal za cieľ potvrdiť 100-ročné strategické partnerstvo s Indiou.
Následne sa Tillerson zastavil v Islamabáde, aby preskúmal pakistanský odpor voči indickej politike USA, ale tiež tlak vlády na zrušenie islamských militantných skupín.

Vývoj na Blízkom východe poznačil a možno celkom zvrátil Donald Trump, ktorý uznal, zatiaľ len subjektívne,  Jeruzalem ako hlavné mesto Izraela. Tento zatiaľ ojedinelý jav môže narásť do ďalšej krízy na Blízkom východe. Palestínske islamské organizácie už vzniesli požiadavku na Východný Jeruzalem, ktorý chcú mať ako svoje hlavné mesto Palestínci. Vznikli demonštrácie na podporu palestínskej požiadavky.

Na Blízkom východe je jediným slovným prejavom amerického jastraba zasadené jablko sváru, ktoré môže do roka vydať svoje plody.

Z týchto údajov je možné abstrahovať niektoré východiská novej americkej politiky v oblastiach Orientu, ktorá mala doteraz iné rozloženie síl, ale po vojenskej porážke Islamského štátu vznikla príležitosť rozohrať novú hru. A tú rýchlo využil práve Donald Trump.

©text: redakcia SvP

zdroj: vecný prameň Your Middle East

 

Nová politika USA na Blízkom a Strednom východehttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/06/DonaldTrumpX-e1497094119544.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/06/DonaldTrumpX-e1497094119544.jpgadminPolitikaBlízky Východ,politika,USAMinister zahraničia Rex Tillerson pokračoval tento rok v úsilí obmedziť vplyv Iránu a počas rozhovorov so spojencami v októbri ich žiadal, aby potlačili vplyv Iránu na Irak, v situácii, keď sa ukazuje prehra Islamského štátu v oblasti Blízkeho východu. Otázka iránskeho vplyvu v oblasti vrátane Iraku a Kataru bola predmetom...