50odtienovSivej
Dvojica, ktorá má byť ikonou sadomaso komunity v kinách: dcéra hercov Melanie Griffithovej a Dona Johnsona Dakota Johnsonová a pôvodne veľmi pekný teenager, Charlie Hunnam.

Desaťročia pred 50 odtieňov šedej – románový hit o mladej žene v sado-maso afére – bol sfilmovaný príbeh „9 aj pol týždňa“.


50 odtieňov šedej“ je aktuálne veľký úspech filmového plátna. Tento opus s veľmi slabou literárnou predlohou však nie je prvý erotický thriller, ktorý získal slávu. 9 aj pol týždňa bol podobne ako „50…“ napísaný autorom neznámej identity s pseudonymom a dosiahol takisto obrovský úspech u ženského publika a čitateľstva. No autorstvo 9 a pol týždňa dlho nebolo odhalené. Jeho autor nebol internetový fan-fiction spisovateľ, ale profesionálna novinárka čerpajúca z temnej aférky. Deväť a pol bol vytvorený režisérom, ktorý nechával prejsť hlavnú ženskú postavu sťaby latentne masochistickej lejdy cez peklo sadomasochistickej lovestory.

Jeho režisér vytvoril film, ktorý sa stal synonymom pre luxusnú sadomaso intímnu drámu sexploatácie ženy mužom. A „50…“ kráča v jej stope.


Kniha „9 a pol týždňa“ vyšla v roku 1978 ako dielo protagonistky príbehu, skutočnej postavy (v príbehu ako Elisabeth McNeill a vo filme McGraw). Spisovateľka sa volala Ingeborg Day a narodila sa v roku 1940 v rakúskom Grazi.
Ako dcéra policajta a bývalého príslušníka SS počas druhej svetovej poznačená tieňom hitlerizmu prežila detstvo v úkryte na vidieku so starými rodičmi, čo ju však poznačilo na celý život.


Pochopiteľne, presťahovala sa do USA už v roku 1960. Pracovala ako učiteľka a do troch rokov po príchode porodila dcéru Ursulu. Jej mladší syn zomrel ako sedemročný. Zničilo jej to manželstvo a Day bola nútená kompletne prestavať celú svoju existenciu. Odišla do New Yorku, kde si našla prácu vo feministickom časopise „Ms“ ako editorka. Tu sa stala niečo ako štýlovou ikonou (zaviedla čierno-bielu módu :). Počas tohto obdobia svojej kariéry zažila zrejme niečo, čo ju inšpirovalo k napísaniu Deväť a pol týždňa. Vyzerá to, že Dayová sa transponovala do úlohy Elizabeth. Obidve boli vo vyšších postoch biznisu, ale zverili svoj osobný život do rúk muža a podriadili sa jeho erotickej záľube.


Elizabethinu posadnutosť však vymazali prvé kvapky krvi, ktoré vytiekli v ich stupňujúcej sa sadomaso hre. Strávila celé mesiace odkrývaním emocionálnej búrky, ktorá ju pohltila. Napísala memoár, ktorý neposkytol čitateľom psychologické vysvetlenie. Day sa skrývala pod pseudonymom, aby neublížila svojej dcére a už viac nenapísala nič podobné. Jej knižka sa stala bestsellerom, no v prudérnom hollywoodskom pokryteckom milieu nemala šancu na sfilmovanie do celovečerného opusu. Do tejto situácie vhupol Zalman King, ktorý napísal scenár erotického thrilleru, čo hodil tieň na celú jeho ďalšiu kariéru.


Deväť a pol si vyslúžil svoju slávu výborným psychologickým prístupom, kvalitnou filmárskou technikou (na tie časy), réžiou aj kamerou. Kim Basingerová ako top hviezda americkej kinematografie s nežnou a krásnou tvárou a Mickey Rourke s výrazom padlého anjela dali filmu potrebný ťah. Hit bol stvorený.

Teraz sa ukazuje, že aj opus „50 odtieňov šedej“ získava slávu práve preto, že používa temer presne recept Zalmana Kinga. Dráždivá a pre davy divákov neobvyklá téma plní kasy kín aj vďaka veľmi kvalitnému filmovému spracovaniu, nie je to primitívny príbeh z kategórie červenej knižnice.


Film povýšil dielko anglického písomníctva subliterárneho charakteru do vysokého umenia. Sado-masochistické rituály a postupy sú v masovom konzume filmu novou príchuťou. Máme tu nový pseudokultúrny fenomén, u ktorého si netrúfam odhadnúť, za ako dlho expiruje jeho vzrušivosť, no úspešný recept sa zvykne nejakú dobu točiť medzi kuchárkami, spravidla to trvá pár rokov.
©text: Ľudmila Balážová-Marešová

foto: aktualne.sk

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/02/50odtienovSivej-e1425321584824.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/02/50odtienovSivej-300x300.jpgadminKultúraRecenzieCinema,UmenieDesaťročia pred 50 odtieňov šedej - románový hit o mladej žene v sado-maso afére – bol sfilmovaný príbeh „9 aj pol týždňa“. „50 odtieňov šedej“ je aktuálne veľký úspech filmového plátna. Tento opus s veľmi slabou literárnou predlohou však nie je prvý erotický thriller, ktorý získal slávu. 9 aj pol...