65000 džihádistov v Sýrii je pripravených na premiestnenie Islamského štátu, ak prehrajú
Západ urobil strategickú chybu, keď sa sústredil vo svojom antiteroristickom úsilí proti IŠ a toleroval iné skupiny. 60% bojovníkov v krajine (Sýria ) môže byť klasifikovaných ako islamisti alebo mať ciele podobné ako IŠ.

Títo militanti náležia k ďalším 15 paravojenským skupinám, ktoré väčšinou Západ ignoroval. Britské médiá citujú Centre on Religion & Geopolitics, čo je think-tank založený Nadáciou Tonyho Blaira.
Jedna štvrtina z týchto skupín, ktoré sledovalo toto centrum, nemá žiadnu ideologickú agendu, ale väčšina z nich chce bojovať popri IŠ a uznávajú ich vodcovstvo v povojnovom období Sýrie.
Západ riskuje strategickú chybu, ak sa zameriava len na IŠ. Vojenská porážka neukončí globálny džihádizmus. Nemôžeme zbombardovať ideológiu, no naša vojna je ideologická“, povedal podľa správy v The Guardian v pondelok zdroj z think-tanku.

Správa vyšla v dňoch po Zasadaní Bezpečnostnej rady OSN, ktoré prejednávalo cestovnú mapu politickej zmeny v Sýrii. Rezolúcia v piatok prijala zoznam len dvoch militantných skupín v Sýrii, čo sú IŠ a al Nusra-Front, čo je pobočka al-Kajdy, ktorá bola tiež vynechaná z rozhovorov o budúcnosti krajiny v rámci OSN.

Správa OSN varuje pred tým, že ak IŠ bude porazený v Sýrii, mohlo by to mať výsledok v ďalších útokoch mimo Sýrie podľa hesla „Kalifát porazí Západ“.

Ak by vláda prezidenta Bašára al-Asada odstúpila, tak ako žiada väčšina vodcov rebelov a skupín už roky, mohlo by to byť pohonnou látkou vojny v Sýrii a nie jej zahasením.
Záver správy nie je odlišný od ruských názorov. Moskva opakovane vyhlasovala, že oponenti v Damasku by mali zverejniť jasný zoznam militantných skupín, ktoré konajú „umiernene“ a odmietajú volanie po Asadovom odchode potom, ako sa znovu nastolí mier v Sýrii.
zdroj: Russia Today
preklad SvP

prezentačný obrázok: Utečenci zo Sýrie v Turecku.

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/12/KurdiUtecenci.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/12/KurdiUtecenci-300x300.jpgadminPolitikaBlízky Východ,islam65000 džihádistov v Sýrii je pripravených na premiestnenie Islamského štátu, ak prehrajú Západ urobil strategickú chybu, keď sa sústredil vo svojom antiteroristickom úsilí proti IŠ a toleroval iné skupiny. 60% bojovníkov v krajine (Sýria ) môže byť klasifikovaných ako islamisti alebo mať ciele podobné ako IŠ. Títo militanti náležia k ďalším...