Podľa jednej štúdie od firmy Dell a „Inštitútu pre budúcnosť“, čo je kalifornský think-tank, bude prechod k umelej inteligencii hlboko meniť  naše pracovné zvyky. Ak štúdia vyzerá veľmi optimisticky, nie je bez inkoherencií ani príliš jemných ilúzií čo sa týka budúcej ekonomiky.

Budúcnosť  ekonomík opísalo 20 expertov, ktorých pozval Dell a Inštitút pre budúcnosť so základňou v Palo Alto (Kalifornia). Diskusia sa udiala v marci 2017, aby sa reagovalo na množstvo zmien, ktoré treba predvídať v podnikaní a práci. A výsledok vyzerá pozoruhodne: podľa tejto štúdie aj s analýzami  bude 85 % terajších povolaní v roku 2030 vyčiarknutých zo štatistík, lebo nebudú.

V prvom rade zmiznú všetky tie profesie, ktoré už duplikujú softvéry a roboty. Podľa expetov think-tanku vstúpime potom do druhej fázy vývoja UI. Prvá etapa je len jednoduchou imitáciou logického myslenia a v ďalších rokoch uvidíme príchod skutočnej umelej inteligencie schopnej vymyslieť riešenia, vysvetľovať  údaje, takisto aj nedokonalé, ako to robia súčasní ľudia. Tretia fáza bude podľa štúdie obsahovať úplne vytvorenie „virtuálneho človeka“ niekedy po roku 2030.

To čo je teraz v hre, je sústredenie sa na to, čo by mohlo byť lepšie ako stroj. Štúdia konštatuje, že schopnosť  získavať nové vedomosti bude dôležitejšia ako vedieť už naučené. Nebudú sa zdokonaľovať  metódy v povolaniach terajších,  ale sa bude zlepšovať schopnosť byť rýchlo dobrý v nových povolaniach. Nakoniec, bude väčšia pohyblivosť počas kariéry a väčšia disponbilita pre rôzne mutácie ekonomík.

Podľa Amerického úradu práce dnešní študenti prejdú z osemhodinového denného pracovného času na desaťhodinový, keď budú mať 38 rokov a štúdia Dellu dodáva, že množstvo osôb bude na voľnej nohe bez stáleho miesta a bude kumulovaných množstvo pracovných úkonov pre viacerých zamestnávateľov.

Tento prechod sa má udiať rýchlo, pretože elektronizácia dovoľuje už zlepšovanie produktivity a nákladov na prácu pre podniky. Prví zamestnanci, ktorí budú dotknutí zmenami sú evidentne tí s manuálnymi remeslami.

Podľa štúdie uverejnenej v The Guardian v roku 2015 môže zmena miesta výkonu práce umožňovať ušetrenie až 65 % nákladov na prácu, robotizácia bude môcť zmenšiť tieto náklady až na 90%.

Inkoherentnosti a ilúzie

Táto štúdia sa manifestuje na základe prísnych vedeckých  analýz.  No chýbajú jej celkom odpovede  na neurčitosti elektronickej ekonomiky:  kto bude riešiť konflikty organizácií? O zachovaní efektivity moci v podniku a či všetci zamestnanci pracujú a nielen chodia do práce.

Sú tiež všadeprítomné pochybnosti o súkromnom živote, či vyostrovanie nerovností počas nadvlády UI.

Otázky kontinuity organizácií a prebratie zodpovenosti ľuďmi sú už všade zahájené, ale odmietané v niektorých líniách: na zabezpečenie kontinuity podľa štúdie budú určité povolania ustálené a budú mať dlhé trvanie v centre podniku.

Zostáva rozpačitosť pred rozhodnutím, kto bude nosiť klobúk. Štúdia ilustruje nekonektivitu medzi aktérmi sveta UI, talentovanými a presnými ale často subjektívnymi v ich predstavách budúcnosti a reality pocitu verejnosti legitímne znepokojenej pre svoju budúcnosť.

zdroj: Le Figaro, Une étude affirme que 85% des emplois de 2030 n’existent pas aujourd’hui

preklad: redakcia SvP

85% zamestnaní nebude v roku 2030 existovať | https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/07/EkonomikaaUI-e1500374884140.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/07/EkonomikaaUI-e1500374884140.jpgadminEkonomikaUSA,ZamestnanosťPodľa jednej štúdie od firmy Dell a „Inštitútu pre budúcnosť“, čo je kalifornský think-tank, bude prechod k umelej inteligencii hlboko meniť  naše pracovné zvyky. Ak štúdia vyzerá veľmi optimisticky, nie je bez inkoherencií ani príliš jemných ilúzií čo sa týka budúcej ekonomiky. Budúcnosť  ekonomík opísalo 20 expertov, ktorých pozval Dell a Inštitút...