V letnej Bratislave nie je problémom kam ísť do kina, ale na čo ísť do kina. Preto je nevyhnutné podrobnejšie preštudovanie recenzií. Človek predsa nepôjde niečo potajomky chrúmať do hľadiska a spôsobiť si tak emocionálny stres, keď nemá pritom zaujímavé zrakové vnemy. Je niekoľko filmových premiér za rok 2015 so značne negatívnymi rankingami, preto sa im pozriem na zúbky.

1. Ted 2 – Macík 2.
Réžia: Seth MacFarlane
Hviezdy: Mark Wahlberg, Seth MacFarlane, Amanda Seyfried, Jessica Barth, Giovanni Ribisi, Morgan Freeman, John Slattery, Liam Neeson
Chyby: Plyšák je vulgárny. Chce byť človekom a mať dieťa, akože. Film je vo vnútornom konflikte: sotva vie skryť strach, že sa ľudia budú z neho smiať. Snímka je trápna, zastaralá a nezáživná. Film dávajú teraz v kinách. Dielo je cukríkového charakteru. Aj to je legálny štýl.

2. Mortdecai

Réžia: David Koepp

Hviezdy: Johnny Depp, Olivia Munn, Ewan McGregor, Gwyneth Paltrow, Paul Bettany, Aubrey Plaza, Oliver Platt

Chyby: Vyčítajú mu, že Johnny Depp stvárnil Terry-Thomasa v psychotickom a málo vtipnom príbehu o šantivom vlámaní s prílišnou absenciou úsmevov. O filme sme tu už napísali, čítaj recenziu na Mordecai.

3. A Dark Reflection – thriller
Réžia: Tristan Loraine
Hviezdy: (?) Georgina Sutcliffe, Rita Ramnani, Marina Sirtis, Mark Dymond, Nicholas Day, Stephen Tompkinson
Chyby: Film v žánri britského indie vraj vyplytval peniaze a čas na celkom zlé veci. Scenárista a režisér Tristan Loraine zaútočil na znižovanie nákladov v leteckom priemysle, ktoré zapríčinilo vypúšťanie kysličníka uhoľnatého do kabíny pre pasažierov v lietadle. Kamera a scenár sa vidia byť zle režírované a postavy si robia viacmenej čo chcú a scény sú strihané vždy až po ich prirodzenej pointe. Treba dodať, že film je kreovaný podľa skutočnej udalosti. Škoda udalosti.

4. Seventh Son – fantasy
(Siedmy syn)
Réžia: Sergei Bodrov
Hviezdy: Julianne Moore, Kit Harington, Alicia Vikander, Ben Barnes, Jeff Bridges, Djimon Hounsou, Olivia Williams
Chyby: Fantasy a obdobie stredoveku idú k sebe. No film je depresívny, lebo v ňom hrajú hrôzostrašné ženy (a preto je vraj mizogýnny) a špeciálne sa nepáči Juliane Moore ako kráľovná temnôt. Okrem jednej ani jedna nie je pekná, no všetky sú aj tak bosorky. Herec Jeff Bridges je zase nezrozumiteľný. Dej filmu sa nesie v prvoplánovom úmysle „ ak niečo vidíš, zabi to“ a obsah je preplnený zbierkou dejových klišé. Film je uvádzaný ako adaptácia fantastického románu „The Spook’s Apprentice“ publikovaného v roku 2004, no obsahuje z neho len zvyšky kostí. Nižšie možno zhliadnuť väčšiu časť opusu. Ak má rád niekto stredoveké horory, užije si aj napriek zlým kritikám a zavádzaniu propagácie filmu čo sa týka žánru.

5. Everly

réžia: Joe Lynch

hviezdy: Salma Hayek, Hiroyuki Watanabe, Laura Cepeda, Togo Igawa, Gabriella Wright

chyby: Film je považovaný za ohavnú a nemotornú prerábku Kill Billa. Určite, hviezda veľkosti Salmy Hayek si zaslúži niečo objavnejšie ako je úloha prostitútky hľadajúcej pomstu voči grázlom, ktorí ju zajali ako rukojemníčku. Nie je to ani béčkové, je to až efkové. Pseudofeministické, zatopené krvou. Režisér Joe Lynch mával povesť režiséra videí metalových kapiel, podľa toho sa dá posúdiť, ako asi môže vyzerať tento thriller, v ktorom znásilnená a zbitá Everly (Salma Hayek) odíde zo spálne plnej týpkov z Jakuzy do kúpeľne a vytiahne samopal…

Z príbehu týranej sexuálnej otrokyne, ktorá sa bráni, urobil Lynch naozaj brakové divadlo. Zostáva otázkou, aký honorár inkasovala Hayek, keď bola ochotná hrať vo svojich 48 rokoch prostitútku práve u Lyncha zabetónovaného v dekadentnom brakovom žánri.

©text: Ľudmila Balážová-Marešová

 

 

 

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/08/everly-e1440864859255.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/08/everly-e1440864859255.jpgadminKultúraRecenzieFilmV letnej Bratislave nie je problémom kam ísť do kina, ale na čo ísť do kina. Preto je nevyhnutné podrobnejšie preštudovanie recenzií. Človek predsa nepôjde niečo potajomky chrúmať do hľadiska a spôsobiť si tak emocionálny stres, keď nemá pritom zaujímavé zrakové vnemy. Je niekoľko filmových premiér za rok 2015...