Organizácia Islamský štát uskutočnila 6. januára v sobotu masívny útok vedený na viacerých frontoch v meste Deir ez-Zor na východe Sýrie. Jeho výsledkom je 35 mŕtvych, z ktorých je 85 civilov, ako uviedol Sýrsky pozorovateľ ľudských práv – OSDH. Oficiálna agentúra Sýrie Saná to nazvala masakrom, v ktorom zabili desiatky civilov na predmestí Al-Baghaliyeh.

Podľa OSHD sa ofenzíva začala samovražedným atentátom pomocou auta naloženého výbušninou v meste, kde súperia sily lojálne režimu a džihádisti, z ktorých Islamský štát po sobotných útokoch kontroluje okolo 60% celej aglomerácie. Vládny Asadov režim má pod kontrolou stále niektoré časti ako vojenské letisko napriek útokom IŠ.

16 džihádistov zabili pri meste Aleppo
Vsobotu sa udiala bitka o Aleppo rozdelené na štvrte kontrolované vládou a štvrte pod kontrolou rebelov (bližšie nešpecifikovaných). Najmenej 16 bojovníkov IŠ zabili počas útoku proti pozíciám režimu pri meste Al-Báb, čo je bašta džihádistov na severovýchode mesta, oznámil OSDH potvrdiac zároveň informácie zo sýrskej televízie.

Lojalistické sily sa nachádzajú najmenej desať km od mesta, čo je vzdialenosť, ktorú od roku 2012 dosiahli až teraz.
„Počas operácie sa snažila armáda zväčšiť zónu bezpečnosti okolo mesta Aleppo a poraziť rebelov, ktorí sa znovu rozmiestnili v okolí,“ vysvetlil zdroj z bezpečnosti. Podľa veliteľa provládnych síl bojuje režim aktuálne na siedmich rôznych frontoch v provincii Aleppo.

Režim tiež dúfa, že oslabí IŠ, ktorý kontroluje časť provincie susediacej s oblasťou kde je Raqqa, hlavná základňa IŠ. „Sily režimu majú presný plán ako odrezať územie kontrolované IŠ v provincii Aleppo od Raqqy“, zdôraznil Rami Abdel Rahmane, riaditeľ OSDH. V meste Raqqa zabili najmenej 16 civilných osôb, tridsať bolo zranených počas ôsmych útokov zacielených na štvrte a jeho okolie“, dodal bez ďalšieho upresnenia počtu ruských náletov alebo útokov koalície.
zdroj: Le Monde, foto: Karam al-Masri /AFP

preklad: redakcia SvP

Nové masívne útoky IŠ na Aleppohttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/01/Aleppo16jan2016-e1452985296317.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/01/Aleppo16jan2016-e1452985296317.jpgadminPolitikaBlízky Východ,islam,Preklad z francúzštiny,terorizmusOrganizácia Islamský štát uskutočnila 6. januára v sobotu masívny útok vedený na viacerých frontoch v meste Deir ez-Zor na východe Sýrie. Jeho výsledkom je 35 mŕtvych, z ktorých je 85 civilov, ako uviedol Sýrsky pozorovateľ ľudských práv - OSDH. Oficiálna agentúra Sýrie Saná to nazvala masakrom, v ktorom zabili...