8. máj znamenal koniec najväčšieho vražedného konfliktu v známej histórii ľudstva. Oslavujeme tento deň, no kapitulácia bola podpisovaná viac krát. V tento pamätný deň padol nacistický režim. Podpisy pod dohodou o bezpodmienečnej kapitulácii Nemecka znamenali zároveň aj koniec Tretej ríše.

Prvá sa udiala 7. mája v Remeši (Reims) vo Francúzsku o 2. 45 hod. ráno v chlapčenskom kolégiu v hlavnom meste Champagne medzi generálom Eisenhowerom a nemeckým generálom Alfredom Jodlom, ktorý podpísal kapituláciu všetkých pozemných, námorných a leteckých síl, čo boli v tej chvíli pod velením Nemecka. Za tábor Spojencov boli prítomní Walter Bedell Smith, náčelník generálneho štábu Eisenhower, najvyšší veliteľ delostrelectva Ivan Susloparov, francúzsky generál François Sevez a admirál Harold Burrough – veliteľ námorných síl spojencov. Táto novina sa rozšírila medzi západnými novinármi.

No Stalin sa nahneval a odmietol túto prvú kapituláciu a požadoval ďalšiu. Chcel, aby Nemecko kapitulovalo v hlavnom meste Berlíne, ktorý bol v ruinách, Hitler už bol mŕtvy a toto pozadie znamenalo pre Stalina symboliku víťazstva ZSSR. Ruská armáda panovala v meste a sovietska zástava viala na Reichstagu, odkiaľ boli zastrelení poslední vojaci verní führerovi.

Druhá kapitulácia sa preto uskutočnila v jednej vile v berlínskej štvrti Karlshorst v noci z 8. na 9. mája. Sovietsky zväz zastupoval maršál Žukov, Britániu veliteľ Royal Air Force Arthur Tedder a USA generál Spaatz. Za Francúzsko sa dostavil generál de Lattre de Tassigny. Keď vstupoval maršal Wilhelm Keitel v zastúpení za Karla Doenitza do sály, vyjadril svoj údiv: „Čo? Francúzi tiež?“

V konečnom dôsledku, prítomnosť Francúzska na podpise kapitulácie bola víťazstvom diplomacie generála de Gaulla. Žukov sa snažil do poslednej chvíle stavať do pozície predstaviteľa Francúzska v neprítomnosti. Generál De Lattre konštatoval, že chýba francúzska trikolóra medzi vlajkami zmluvných strán a táto bola provizórne vyrobená. Keitel skončil s podpisovaním 9 exemplárov dokumentu bezpodmienečnej kapitulácie chvíľu pred polnocou, čo bolo podľa moskovského času už 9. mája a to zas spôsobilo nejednotnosť v dátume osláv tohtos sviatku.

8. máj bol však aj hneď vyhlásený ako deň víťazstva. Neskôr, generál de Gaulle, keď sa stal hlavou štátu, tento dátum považoval za štátny sviatok, no keď sa stal prezidentom Giscard d´Estaing v roku 1975, chcel uprednostniť dátum podpisu v Berlíne. Konečne, zákonom z 2. októbra 1981 stanovil prezident François Mitterand spomienkový deň na koniec druhej svetovej vojny na 8. mája.

Tretia kapitulácia vo vzťahu k druhej svetovej vojne sa udiala na Ďalekom východe medzi Japonskom a USA, kedy po atómovom útoku zmizli mestá Nagasaki a Hirošima a ZSSR uskutočnilo vojenské operácie, ktoré ohrozili suverenitu Japonska. Preto sa japonský cisár Hirohito priklonil ku kapitulácii.

Jej samotný akt podpisu sa udial na americkej bojovej lodi Missouri 2. septembra 1945 o 9. 02 hod. Za Japonsko podpísal dokument minister zahraničia Mamoru Šigemicu a náčelník generálneho štábu Jošijiro Umezu. Za Spojencov podpísal kapituláciu vrchný veliteľ spojeneckých vojsk v Pacifiku generál Douglas MacArthur, admirál Chester Nimitz (USA), generál Hsu Jun-Čang (Čína), admirál Bruce Fraser (Spojené kráľovstvo), generál Kuzma Derevianko (ZSSR), Sir Thomas Blamey za Austráliu, plukovník Lawrence Moore Cosgrave za Kanadu, generál Phillippe Leclerc de Hautecloque za Francúzsko, admirál C.E.L. Helfrich za Holandsko a vicemaršál Leonard M. Isitt za Nový Zéland. K tomuto dátumu sa všetky bojové operácie v japonskom cisárstve skončili.

Štvrtá kapitulácia, ktorá sa nespomína často, bola podpísaná 12. septembra v Singapure za vojská bojujúce v Juhovýchodnej Ázii.

Zdroj: Le Figaro, wikipédia.sk, foto: Stalingrad po Oslobodení-wikipédia.sk

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/05/StalingradIIsvetova.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/05/StalingradIIsvetova.jpgadminHistorický krúžokvojny8. máj znamenal koniec najväčšieho vražedného konfliktu v známej histórii ľudstva. Oslavujeme tento deň, no kapitulácia bola podpisovaná viac krát. V tento pamätný deň padol nacistický režim. Podpisy pod dohodou o bezpodmienečnej kapitulácii Nemecka znamenali zároveň aj koniec Tretej ríše. Prvá sa udiala 7. mája v Remeši (Reims) vo Francúzsku...