Eragon_Poster_6Hovorí sa, že fantasy a sci-fi literatúra sú na Slovensku menšinové žánre. Vraj ľudia radšej čítajú skutočné príbehy, romantiku, detektívky a ezoteriku. Sčasti je to pravda a hoci fantasy má u nás menej fanúšikov, tí skutoční stoja za to. Veľa ľudí sa pýta, prečo čítať vymyslené príbehy, keď sa aj tak ich obsah nikdy nenaplní. Prinášame vám niekoľko kníh, ktoré vám na to možno dajú odpoveď.

Eragon, Autor: Christopher Paolini

Séria dračích jazdcov, ktorá mala pôvodne skončiť treťou časťou, je jedna z najobľúbenejších fantasy literatúry. Príbeh mladého Eragona, ktorý nájde dračie vajce, očaril mnoho čitateľov z rôznych vekových kategórií. Našiel si svoje publikum u pätnásťročných ako aj u štyridsiatnikov. Ide o silný príbeh, v ktorom nechýba láska, no tento raz ide o lásku medzi chlapcom a drakom. Vyzdvihujem, ako autor vykreslil komunikáciu medzi dvomi zdanlivo odlišnými tvormi. Stretávame sa tu aj so zdanlivo negatívnou postavou, v ktorej sa city silno bijú a nevie, ktorú stranu si má vybrať. Príbeh je taký dobrý, že ho zhltnete jedným dychom.

Hoci je v niektorých kníhkupectvách zaradená do literatúry pre dievčatá, zaujme najmä mužské publikum. Negatívnou stránkou pre čitateľov môže byť fakt, že knihy obsahujú značné množstvo opisov, ktoré môžu miestami až nudiť. Napriek tomu si myslím, že táto štvordielna séria je ukážkou toho, ako aj šestnásťročný autor dokáže mať skvelé myšlienky, ktoré neskôr hodí na papier, a stane sa z toho svetový bestseller.

Harry Potter, Autor: J.K. Rowlingová, Rok vydania: 1997

Mladý čarodejník zmenil život nejednému čitateľovi. Zaujme tak rýchlo, ako úder blesku. Práve ten je pre celú sériu symbolickým, pretože ho hlavný hrdina nosí na čele. Vtedy ešte začínajúca autorka nešetrila talentom a dala do Potteroviek všetko. Príbeh sa číta veľmi ľahko, neobsahuje žiadne zbytočné opisy a tie, ktoré tam sú, len vtiahnu fanúšikov viac do príbehu. Hoci sa postupne v knihách bojuje drsnejšie, prioritnou myšlienkou je sila priateľstva. Tá sprevádza čitateľov všetkými siedmimi knihami. Vyzdvihujem momenty prekvapenia, keď sa zo zdanlivo dobrej postavy stala negatívna. To v súčasnej literatúre chýba. Veľký počet postáv tiež nie je prekážkou. Tu sa málokedy stane, že si musíte listovať v knihe, aby ste si spomenuli, o kom je práve reč.

Výhodu majú tí, ktorí rástli s Harrym, pretože posledné knihy boli určené skôr pre staršieho čitateľa. Pre veľa zabíjania a násilia by mali po nich siahnuť osoby staršie ako pätnásť rokov. Hovorí sa, že tí, ktorí na Potterovkách vyrastali, ešte stále čakajú na list z Rokfordu a myslia si, že sova niekde zablúdila.

Upírska akadémia, Autor: Richelle Mead, Rok vydania: 2009

Po prvotnom veľkom úspechu Twilight ságy sa strhla vlna nenávisti voči upírom. Fanúšikovia fantasy vyčítali autorke, že upíria koža žiari na slnku a že sú to v podstate mierumilovné tvory. Richelle Mead sa však mierne vrátila k pôvodnému upírstvu. Vykreslila upírov ako bytosti, ktoré potrebujú k prežitiu krv a majú dokonca aj dobrovoľných ľudských darcov. Svet podľa autorky je rozdelený medzi ľudí, upírov a dampírov. Samozrejme, ani tu sa čitateľ nevyhne nejednej romantickej zápletke.

Hlavnou postavou je dampírka Rose, ktorá stráži nasledovníčku trónu Lissu. Sú prepojené zvláštnym putom, ktoré vzniklo v okamihu, keď Lissa priviedla Rose naspäť zo sveta mŕtvych. Žiadne vážnejšie nedostatky knihy nemajú, čítajú sa ľahko ako v podstate všetky autorkine diela. Pero má vypísané aj za desiatich a drží čitateľa v napätí takmer do konca. Ak ale niekto hľadá upírsku ságu typu Dracula, toto určite nie je preňho. No pre ostatných je to oddychovka plná napätia a akcie.

©Text: Annamária  ´Mary´ Závodníková

3 knihy, ktoré vám ukážu iné svetyhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/10/Eragon_Poster_6-e1444234846303.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/10/Eragon_Poster_6-e1444234846303.jpgadminRecenzieLiteratúraHovorí sa, že fantasy a sci-fi literatúra sú na Slovensku menšinové žánre. Vraj ľudia radšej čítajú skutočné príbehy, romantiku, detektívky a ezoteriku. Sčasti je to pravda a hoci fantasy má u nás menej fanúšikov, tí skutoční stoja za to. Veľa ľudí sa pýta, prečo čítať vymyslené príbehy, keď sa...