Seriál č.2OrientMarec 1938: Novo spojené Kráľovstvo saudskej Arábie získalo jackpot, keď objavili obchodné ropné spoločnosti ropu v Dammame vo Východnej provincii. Hľadanie ropy v saudskej púšti začalo pred piatimi rokmi, keď získala Standard Oil Company of California koncesiu v roku 1933, ale bez veľkého úspechu až do objavenia prameňa č. 7. Začalo sa veľmi rýchle ťaženie tisícov barelov denne a Dammam bol jedným z najväčších objavov na svete v rámci ropných nálezísk. Na obrázku sú ťažiari v Dammane.

Seriálč2AlameinOktóber-november 1943: V okolí egyptského mesta El-Alamein sa odohrali scény jednej z najväčších porážok 2. svetovej vojny na Blízkom východe. Spojenci získali zdrvujúce víťazstvo nad silami Osi a tým zabránili ich prenikaniu k Suezskému kanálu. Na fotografii je poľný maršal Rommel, veliteľ nemeckej armády pri El-Alameine.

Seriálč2.BenGurion14. mája 1948: Deň pred britským obsadením Palestíny uskutočnili vodcovia židovskej komunity zhromaždenie v Múzeu umenia v Tel Avive. David Ben-Gurion, hlava Svetovej sionistickej organizácie a čoskoro premiér, prečítal pred niekoľkými dňami deklaráciu vyhlasujúcu založenie Židovského štátu v Palestíne, Izrael.

 

1951: Po deviatich rokoch okupácie Spojencami nasledovala porážka koloniálneho panstva Talianska v druhej svetovej vojne, Lýbia ustanovila nezávislosť . Možnosť rozdeliť túto krajinu na tri historické regióny Tripolitania, Fezzan a Kyrenaika padla – naproti tomu sa sformovalo jednotné spojené Kráľovstvo Lýbie pod vedením bývalého emira Kyrenaiky, ktorý sa stal známym ako kráľ Idrís, prvý aj posledný líbyjský kráľ .

Seriál č.2Egypt1952: Skupina dôstojníkov egyptskej armády, ktorá sa sama nazvala ako Slobodné dôstojnícke hnutie, uskutočnila štátny prevrat v egyptskej monarchii zvrhnúc kráľa Faruka a nastolila republiku. Nový režim začal ambiciózny program industrializácie, urbanizácie a agrárnych reforiem, premeniac egyptskú ekonomiku a spoločnosť do vyššej kvality. Obrázok nad odstavcom ukazuje Slobodných dôstojníkov a prezidenta, ktorý vládol od 1956 do 1970, Gamal Abdel Násira a jeho podporovateľov.

Seriálč.2Irán1953: Iránsky premiér Mohammed Mossadegh bol zvrhnutý štátnym prevratom. Dva predošlé roky iránsky parlament pod Mossadeghovým vedením hlasoval za znárodnenie ropného priemyslu krajiny, vrátane gigantického Britmi vlastnenej Anglo-iránskej ropnej spoločnosti. Tajné služby USA a Veľkej Británie uskutočnili zákulisný prevrat proti Mossadeghovi, ktorého uväznili a odsúdili za zradu.

Seriálč.2Alžír1954: Alžírsky národný oslobodenecký front začal gerilovú vojnu proti francúzskym koloniálnym úradom, ktoré kontrolovali krajinu už viac ako storočie. Nasledujúca vojna bola poznačená veľkou brutalitou na obidvoch stranách, čo viedlo prinajmenšom k pol miliónu obetí. Vojna zapríčinila politickú krízu vo Francúzsku, čo priviedlo Charlesa de Gaulla naspäť k moci a k založeniu V. republiky. Vojna v Alžírsku skončila v roku 1962 vyhlásením jeho nezávislosti na základe referenda. Iné francúzske kolónie v Severnej Afrike získali nezávislosť o šesť rokov skôr. Fotografia hore: Členovia FLN zajatí francúzskymi silami kráčajú na popravu.

Seriálč2Suez26. júla 1956: Egyptský prezident Gamal Abdul Násir získal kontrolu nad Francúzmi a Britmi vlastnenou Suez Canal Company a znárodnil Suezský kanál. Tento akt vyvolal odmietnutie postavenia gigantického Aswan Dam zo strany USA a Veľkej Británie, pretože Egypt zväčšoval svoje prepojenie na sovietsky blok. Po týždňoch diplomatickej blokády Británia a Francúzsko presvedčili intrigami Izrael, aby zaútočil na Egypt v októbri a v nasledujúcom týždni okupovali dve západné mocnosti zónu kanálu. Okupácia bola podrobená medzinárodnej kritike a jednotky OSN donútili okupujúce sily stiahnuť sa. Prezident Násir vyšiel z krízy víťazne a stal sa hrdinom arabského nacionalizmu a anti-imperializmu a Francúzsko a Británia stratili tvár do tej miery, do akej bol ich vplyv v oblasti. Na fotografii hore je stúpajúci dym z ropných tankerov po anglo-francúzskom útoku na Port Said.

Seriálč2Sýria1963: Armádni dôstojníci a členovia sýrskej vetvy strany Arabská sociaistická strany Ba´ath získali moc v rámci Sýrie a zvrhli prezidenta Nazima al-Kudsího. Hnutie Ba´ath založené Sýrčanom Michaelom Aflaqom v roku 1940 tvorilo mix nacionalizmu, socializmu a anti-imperializmu. Sýrsky prevrat bol inšpirovaný vojenským pučom ba´athistov z Iraku čoskoro v tom istom roku. Medzi vodcami puču bol vojenský pilot Háfiz al-Assad, ktorý sa v roku 1970 stal prezidentom. Na fotografii hore oslavujú armádni dôstojníci Deň sýrskej nezávislosti v roku 1963. Nový režim ovládaný ba´athistami nezmenil vlajku štátu.

Predošlá časť č.1
Zdroj: Your Middle East
Preklad: redakcia SvP
Fotografie: Saudi Aramco, Nemecký federálny archív, Wikimedia Commons a Sýrsky archív

100 rokov z histórie Blízkeho východu – 2. Časť seriáluhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/09/Seriálč.2Alžír.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/09/Seriálč.2Alžír.jpgadminHistorický krúžokBlízky Východ,historickéMarec 1938: Novo spojené Kráľovstvo saudskej Arábie získalo jackpot, keď objavili obchodné ropné spoločnosti ropu v Dammame vo Východnej provincii. Hľadanie ropy v saudskej púšti začalo pred piatimi rokmi, keď získala Standard Oil Company of California koncesiu v roku 1933, ale bez veľkého úspechu až do objavenia prameňa č....