Toto sú udalosti, ktoré zatienili Blízky východ počas posledného storočia medzi rokmi 1912-2012.

Morocco1912Marec 1912: V tomto roku sa udiala rozprava medzi európskymi silami a sultánom Abdelhafidom o ich prítomnosti v Maroku, ktorej následkom bolo uzavretie zmluvy z Fezu, ktorá udelila Maroku suverenitu. Zmluva vytvorila z väčšiny Maroka francúzsky protektorát, ktorý sa pripojil k už etablovanej prítomnosti Francúzska v jeho kolóniách Tunisko a Alžírsko. Španielsku pripadla menšia časť krajiny na severe a juhu. Obrázok nad týmto odstavcom zobrazuje tábor Francúzskej armády v Maroku v marci 1912.

Morocco1914November 1914: Rusko, Veľká Británia a Francúzsko vyhlásili vojnu Otomanskej ríši. Rozpadajúca sa ríša oficiálne vstúpila do I. svetovej vojny na stranu Ústredných mocností 14. novembra. Vojna priniesla Otomanskej ríši enormné straty na ľuďoch a materiáli a prispela k jej pádu. Na obrázku sú turecké vojenské gardy pri Mŕtvom mori v roku 1918.

MoroccoMapa19161916: Francúzsky diplomat François Georges-Picot a britský Mark Sykes dojednali pre svoje vlády tajnú dohodu, ktorá rozdelila vlastníctvo Otomanskej ríše na zóny vplyvu Veľkej Británie, Francúzska a Ruskej monarchie. Ich plán potlačil predošlý britský prísľub domoviny pre Arabov a neurobil žiadnu zmienku o ašpiráciách sionistov na územie Palestíny. Dohoda pôvodne zamýšľaná ako tajná bola zverejnená počas ruskej revolúcie v roku 1917, čo viedlo k rozšíreniu negatívnych nálad medzi Arabmi proti koloniálnym mocnostiam. Obrázok hore je mapa, na ktorej Sykes a Picot nakreslili budúce vonkajšie hranice Blízkeho východu.

Morocco1917Balfour2. november 1917: Arthur Balfour, britský minister zahraničia, napísal v liste barónovi Rotschildovi – vodcovi britskej židovskej obce, že britská vláda je za „zriadenie Palestíny ako národnej domoviny židovského národa a chce použiť najlepšiu snahu na uľahčenie úspešného splnenia tejto veci“. Na obrázku hore je Balfour počas návštevy Palestíny v roku 1925. V Tel Avive dostal privítanie od židovskej komunity ako hrdina, no palestínski Arabi boli menej entuziastickí a volali po generálnom štrajku.

Morocco1919Egypt1919: Na Parížskej mierovej konferencii bola odmietnutá egyptská delegácia s návrhom práv štátov na nezávislosť. Zlá nálada ľudu kvôli britskému návrhu sa dostala k bodu varu a pokračovala protestami a občianskou neposlušnosťou na jar 1919. Vzbura bola brutálne potlačená Britmi, čo viedlo k tisíckam obetí a národný vodca Sa’ad Zaghloul odišiel do exilu na Maltu. Ale prvé masové egyptské hnutie bolo o tri roky neskôr úspešné a krajina (Egypt) dosiahla nezávislosť, hoci Veľká Británia získala kontrolu nad vlastnými strategickými záujmami.

MoroccoSultanOdchod19221923: Čo sa týka Tureckej vojny za nezávislosť, nacionalistické Veľké národné zhromaždenie udelilo posledné zapískanie Otomanskej ríši v novembri 1922, keď zrušilo storočia trvajúci Otomanský sultanát. 29. októbra 1923 bola Turecká republika oficiálne vyhlásená s Kemalom Atatürkom ako prvým prezidentom a Ankara sa stala jej hlavným mestom. Na obrázku je posledný otomanský sultán Mehmed VI. ako opúšťa cez zadné dvere palác Dolmabahçe v Istanbule v novembri 1922. Po jeho vnútenej abdikácii odplával na Maltu na palube britskej vojnovej lode.

MoroccoEgypt19281928: V egyptskom meste Izmailíja založil školský učiteľ Hassan al-Banna spoločnosť usilujúcu sa o obnovu islamských tradičných hodnôt. Nazval ju Al-Ikhwan al-muslimun – Muslimské bratstvo. Bratstvo sa rozšírilo a stalo sa jedným z najvplyvnejších sociálnych a politických hnutí v Egypte, takisto sa rozšírilo do ostatných muslimských krajín Blízkeho východu. Fotografia hore zobrazuje rečniaceho Hassana al-Banna.

Morocco1931Ataturk

1931: Ako súčasť ďalekosiahlych reforiem Kemala Ataturka v novej republike Turecko mali ženy zaručené politické práva. Turecko je prvá krajina Blízkeho východu, ktorá zaručuje ženám volebné právo. Ďalšou krajinou s majoritným podielom muslimov, ktorá to urobila bol Azerbajdžan v roku 1918. Hore na fotke sú turecké ženy oslavujúce Ataturka v roku 1931.

Moroccorevolt19361936: Arabi v Britskom mandáte Palestíny začali vzburu proti Britskej koloniálnej vláde a zvyšovaniu židovskej imigrácie do Palestíny. Revolta, ktorá začala ako štrajky a občianska neposlušnosť niekde pokročili do násilnej akcie. Britská armáda pomohla miestnym židovským milíciám a v roku 1939 potlačili revoltu zabijúc alebo uväzniac tisíce Arabov. Fotografia hore ukazuje špeciálny nočný oddiel, čo bola Britsko-židovská protipovstalecká jednotka.

pokračovanie: časť 2.

Fotografie: Národný archív Egyptského muslimského bratstva, Wikimedia Commons a Knižnica Kongesu USA.

Zdroj: Your Middle East

Preklad: redakcia SvP

100 rokov z histórie Blízkeho východu – 1. Časť seriáluhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/09/MoroccoMapa1916.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/09/MoroccoMapa1916.jpgadminHistorický krúžokBlízky Východ,historickéToto sú udalosti, ktoré zatienili Blízky východ počas posledného storočia medzi rokmi 1912-2012. Marec 1912: V tomto roku sa udiala rozprava medzi európskymi silami a sultánom Abdelhafidom o ich prítomnosti v Maroku, ktorej následkom bolo uzavretie zmluvy z Fezu, ktorá udelila Maroku suverenitu. Zmluva vytvorila z väčšiny Maroka francúzsky protektorát, ktorý sa pripojil k už etablovanej...