Toto je štvrtá časť seriálu 100 rokov histórie Blízkeho východu. Udalosti sa týkajú rokov 1975-1990.

Seriál4MoroccoNovember 1975: Stovky tisícov Maročanov mávajúcich zástavami pochodovalo po španielskej provincii Sahara. „Zelený pochod“ je pokus marockého kráľa Hassana získať svoj nárok na provinciu – teraz známu ako Západná Sahara. Španielsko opustilo provinciu v 1976, zanechajúc Maroko v lokálnych bojoch gerilového odboja Polisario. Nevyriešená záležitosť Západnej Sahary komplikovala marocké vzťahy so susedmi a širším arabským svetom. Na fotografii hore je rub marockej stodirhamovej bankovky pripomínajúcej Zelený pochod.

Seriál4CampDavid17. september 1978: Izraelský premiér Menachem Begin a egyptský prezident Anvar el-Sadat podpísali „Pracovný rámec o mieri na Blízkom východe“, čo bola dohoda lepšie známa ako „Dohody z Camp David“. Ich sprostredkovateľom bol americký prezident Jimmy Carter vo svojom sídle v Camp David v štáte Maryland. Zmluva ukončila 30 rokov vojny medzi dvoma štátmi. Na foto hore je Jimmy Carter s Anwarom Sadatom v Egypte pri pyramídach v marci 1979.

Seriál4 Iran1978: Iránci vyšli do ulíc, aby dali najavo nespokojnosť s represívnou politikou šáha Mohammeda Rézu Páhlavího. Sekulárna opozícia sa spojila so silami náboženských učencov, ktorí boli v opozícii voči šáhovmu režimu, tiež s vyhnaným Ajatolláhom Rudolláhom Chomejním. V januári 1979 šáh utiekol z Iránu a 1. februára sa Chomejní vrátil z exilu za veľkého privítania. 1. apríla bola vyhlásená Islamská republika.

Seriál4IranIraqSeptember 1980: Iracké ozbrojené sily podnikli inváziu do západného Iránu, aby získali výhodu z politického nepokoja v Iráne po Islamskej revolúcii a dobyli Chúzastán – pobrežný región bohatý na ropu. Neočakávane narazili na iránsky odpor, Irak ustúpil v 1982, ale Irán pokračoval vo vojne a bojoval až do prímeria v roku 1988. Na foto hore je mladý iránsky vojak. Iránska vláda sa stala notoricky známou využívaním detských vojakov v Iránsko-Irackej vojne.

Seriál4Sadat6. október 1981: Nasledovne po izraelsko-egyptskom mieri v 1978, prezident Sadat bol oslavovaný Západom a v roku 1978 dostal Nobelovu cenu s izraelským premiérom Menachemom Beginom. Doma v Egypte bola reakcia na Sadatove činy zmiešaná. Keď sa pozeral na výročnú prehliadku na pamiatku vojny na Jom Kippur v Káhire, on aj jeho skupina boli napadnutí islamskými militantmi za použitia granátov a útočných pušiek. Sadata zabili takisto ako viacero ľudí z jeho okolia.

Seriál4HamaFebruár 1982: Disidenti z Muslimského bratstva revoltovalo v sýrskom meste Hama proti vláde prezidenta Háfiza al-Asada. Sýrska armáda pod kontrolou prezidentovho brata Rifata al-Asada potlačila revoltu brutálnou silou obsadiac do troch týždňov mesto, vrátane leteckého bombardovania. Okolo 20 000 Sýrčanov zomrelo počas masakry, ktorá bola jedným z najsmrteľnejších útokov jednotlivca v histórii Blízkeho východu.

Seriál4Lebanon6. júna 1982: Libanonská občianska vojna vošla do nového štádia, keď Izrael urobil inváziu do tejto krajiny. Spočiatku sa zakorenil mimo PLO v južnom Libanone, izraelské obranné sily pokračovali hlbšie do krajiny a začali obliehať západný Bejrút. V septembri vojaci IDF zistili, že falangisti z milícií zmasakrovali civilov v palestínskom utečeneckom tábore v Sabre a Šatile. Na foto hore sú libanonskí vojaci v Bejrúte.

Seriál4PKK15. augusta 1984: Militanti patriaci k Strane kurdských pracujúcich (PKK) simultánne zaútočili na dve policajné stanice v tureckých obciach Semdinli a Eruh, pričom zabili troch a zranili jedenásť osôb. Dva útoky znamenali začiatok ozbrojeného povstania PKK proti tureckej vláde a snaha o nezávislý kurdský štát. Konflikt medzi PKK a Tureckom pokračoval do dňa prímeria v období 1999-2004 a zobral životy najmenej 18 000 ľudí. Foto hore: Militant PKK v tureckých horách v roku 2008.

Seriál4IntifadaDecember 1990: Po pobreží Gazy sa prevalila dlhá vlna nepokojov. Nepokoje boli začiatkom Prvej Intifády, masového povstania Palestíncov proti Izraelskej okupácii. Určujúcim obrazom intifády boli deti a mládež hádžuce kamene na silnú izraelskú armádu. Izraelská odpoveď na povstanie je mnohými považovaná za krutú a vyvolávala kriticizmus v medzinárodnej komunite a sústredila pozornosť na palestínsku kauzu. Foto hore: Palestínka protestuje v Jabalii v Gaze v roku 1988.

Predošlá časť seriálu – 3. časť

Zdroj: Your Middle East
©Fotografie: Knižnica prezidenta Jimmiho Cartera, časopis LIFE, IHH Nadácia prehumanitárnu pomoc, James Case, Robert Croma a Wikimedia Commons.

preklad: redakcia SvP

100 rokov histórie Blízkeho východu – 4. časť https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/09/Seriál4IranIraq-e1443385849183.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/09/Seriál4IranIraq-e1443385849183.jpgadminHistorický krúžokBlízky Východ,historickéToto je štvrtá časť seriálu 100 rokov histórie Blízkeho východu. Udalosti sa týkajú rokov 1975-1990. November 1975: Stovky tisícov Maročanov mávajúcich zástavami pochodovalo po španielskej provincii Sahara. „Zelený pochod“ je pokus marockého kráľa Hassana získať svoj nárok na provinciu – teraz známu ako Západná Sahara. Španielsko opustilo provinciu v 1976,...