Sýrski rebeli, ktorí sú proti režimu aj IS boli teraz najtvrdšie zasiahnutí ruskými náletmi, čo poukazuje na ruské zameranie brániť prezidenta Bašára al-Asada proti nepriateľom.
Po viac ako štyroch rokoch zničujúcej vojny v Sýrii začali nálety ruských bojových lietadiel, ktoré sa zameriavajú na džihádistov z IS a „iné teroristické skupiny“.

Ale západní predstavitelia hovoria, že sú náznaky, že Kremeľ sa sústreďuje svojimi útokmi na antiasádovské zoskupenia namiesto na džihádistov.

Experti a kľúčové monitorovacie skupiny hovoria, že ciele Moskvy poukazujú na jej zámery útočiť na opozičné skupiny zamerané proti Damašku – džihádisti a iní – v úsilí zachrániť Asada.
„Moskva začala v Sýrii vojnu, aby nezasiahla hlavne Daesh, ale všetky skupiny považované za teroristov, vrátane tých podporovaných monarchiami Zálivu a Tureckom“, vraví špecialista na Sýriu Fabrice Balanche.

„Prvá vlna ruských náletov sa fokusovala na oblasti rebelov, ktoré sú hrozbou srdcu krajiny Alauitov patriacemu Asadovmu režimu. To poukazuje na to, že Moskva je viacej zameraná na získanie prevahy v sýrskej vojne ako bojujúci teroristi“, napísal Balanche v krátkom článku pre Washington Institute for Near East Policy (Washingtonský inštitút pre blízkovýchodnú politiku).

Nálety na podporu Asada
Za posledné dva dni sa zacielili ruské nálety na oblasti držané sýrskou pobočkou Al-Kajdy Al-Nusra Front, silnú islamistickú skupinu Ahrar al-Sham a menšie umiernené skupiny – niektoré z nich prijímajú podporu od USA a arabských štátov.
Útoky zasiahli provincie Idlib na severozápade Sýrie, Latakiu (al-Lazíkiju) na pobreží mora a mestá Homs a Hama v strede krajiny.
Nie je známe aká je prítomnosť Islamského štátu v uvedených cieľových oblastiach.
V súlade so zdrojom sýrskej tajnej služby Kremeľ „považuje IS, Al-Nusra Front a iných vzbúrencov všetkých za teroristov“, povedal zdroj pre AFP.

Za posledné štyri roky vojny utrpel sýrsky režim veľké škody od svojich početných nepriateľov.
Analytici vyslovujú názor, že namiesto oblastí náletov kde je IS najsilnejší ako napríklad v jeho bašte Raqqa, si ruské letectvo vybralo sústrediť sa na oblasti, kde je režim najviac ohrozený.

„Cieľom Ruska je brániť režim. V tomto kontexte nedžihádistická ozbrojená opozícia predstavuvje najsilnejšie ohrozenie“, hovorí Peter Harling z think-tanku Medzinárodná krízová skupina.
I keď Američanmi vedená koalícia bombarduje džihádistov v Sýrii viac ako jeden rok a zasiahla tiež pozície Al-Nusry a Ahrar al-Shamu, prioritou zostáva IS.

V zhode s Rami Abdel Rahmanom, hlavou Sýrskeho pozorovateľa ľudských práv, „Rusi robili podporné nálety režimu v provinciách Homs, Hama a al-Lazíkija, kde boli oblasti Alauitov ohrozované alebo atakované“.
Sekta Alauitov je odnož šiitského Islamu, ku ktorému patrí klan Asadovcov.

Pasca na Rusov?
Abdel Rahman povedal, že väčšina Asadovho obliehaného režimu je súčasťou kľúčového trojuholníka, ktorý vedie cez časti Homsu a Hamy vrátane Talbissehu a Rastanu, kde boli v stredu ruské nálety.
Hovorí, že rebeli aktuálne napredujú v týchto ohrozených oblastiach režimu po zásobovacej ceste na sever do provincie Aleppo.

„Niekoľko týždňov predtým Al-Nusra a iní rebeli využili Talbisseh a Rastan na začatie útoku blízko alauitských miest ako je Farrakhan“, povedal Abdel Rahman pre AFP.
Al-Nusra ohrozovala tiež okolie kresťanských a alauitských miest, čo je preto, že Rusi si vybrali ako cieľ Talbisseh, povedal Pozorovateľ ľudských práv.
Na severozápade Sýrie Rusi zaútočili na Jabal al-Akrad, ktorý dobyli rebeli v roku 2012 a používali ho dovtedy, keď uskutočnili raketový útok na letisko v Latakii (al-Lazíkija) a Qardahu, Asadovu vlasť po predkoch.
Moskva tiež zacielila na pozície v provincii Idlib, ktoré stratili Asadove sily minulý rok po bleskovej ofenzíve rebelov.

Kremeľské vojenské angažovanie je pokus „pomôcť (režimu) v nádeji, že opozičné strany to prijmú“, povedal Harling pre AFP.
No Karim Bitar, šéf výskumu v International and Strategic Relations in Paris hovorí, že „tieto útoky rozširujú zložitosť konfliktu… a mohli by ich premeniť na skutočnú pascu na Rusov.
Zdroj: Your Middle East
Preklad: redakcia SvP

Rusko bojuje proti všetkým Asadovým nephttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/10/Kremelutoci-na-Asadovych-nepriatelov.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/10/Kremelutoci-na-Asadovych-nepriatelov.jpgadminPolitikaBlízky Východ,RuskoSýrski rebeli, ktorí sú proti režimu aj IS boli teraz najtvrdšie zasiahnutí ruskými náletmi, čo poukazuje na ruské zameranie brániť prezidenta Bašára al-Asada proti nepriateľom. Po viac ako štyroch rokoch zničujúcej vojny v Sýrii začali nálety ruských bojových lietadiel, ktoré sa zameriavajú na džihádistov z IS a „iné teroristické skupiny“. Ale...