Vysoko postavený predstaviteľ Ministerstva obrany (ruského) hovorí, že Rusko môže byť donútené vyrovnať sa americkej doktríne „ Konvenčného rýchleho globálneho úderu“ (CPGS), ktorá stanovuje, že americká nenukleárna strela musí byť schopná zasiahnuť do hodiny akýkoľvek cieľ na Zemi.

Rusko je schopné a bude musieť vyvinúť podobný systém,“ povedal námestník ministra obrany Jurij Borisov počas verejnej diskusie na tému ruského programu na opätovné vyzbrojenie pre dekádu 2016-2025.

„Ale predovšetkým sa budeme sústreďovať na obranu proti CPGS, keďže naša vojenská doktrína je defenzívna.“

Avšak predstaviteľ poprel, že by Kremeľ spúšťal ďalšie preteky so Západom v zbrojení v štýle studenej vojny.

„Toto nie je v týchto plánoch a dúfam, že sa to nikdy nestane,“ povedal Borisov. „Jednoducho chceme obrániť našu civilnú populáciu pred ohrozením zvonku.“

Zatiaľčo o „Rýchlom globálnom údere“ sa často hovorí ako o futuristickej super-zbrani, je to jednoducho systém, ktorý zabezpečuje, že oblasti v dosahu existujúcich technológií pokrývajú celú planétu. Koncept CPGS sa po prvý krát vyskytol v oficiálnych dokumentoch počas prvej vlády Georga W. Busha a počas uplynulých desiatich rokov prešiel rôznymi iteráciami, od kinetických zbraní, ktoré strieľajú na pozemné ciele z vesmíru, cez hypersonické rakety až po konvenčné riešenia umiestnenia rakiet s krátkym až stredným dostrelom po celom svete. Nie je žiadny koncový termín na oficiálne dokončenie programu, ktorý rovnako ako iné predmety rozpočtu obrany podlieha rozpočtovým obmedzeniam alebo neustálym prešetreniam, či jeho ciele už mohli byť dosiahnuté existujúcimi prostriedkami.

Napriek nejasným odkladom a postupnej implementácii tento program spôsobil značné zdesenie v Moskve a v Pekingu. Predchádzajúca americká štúdia ukázala, že až 30 % nepriateľských odpaľovacích zariadení môže byť zničených konvenčnými zbraňami, ktoré by boli súčasťou CPGS. Ruskí predstavitelia sa vyjadrili, že spolu s raketovým obranným systémom, ktorý USA rozmiestňuje po celom svete, by to mohlo znamenať, že súčasná jadrová rovnováha by mohla byť podkopaná.

Toto určite myslel Vladimír Putin, keď hovoril o vytváraní nových „útočných možností, vrátane udržiavania zaručeného riešenia úlohy jadrového zastrašovania“ na tom istom stredajšom stretnutí.

Ale väčšina expertov sa zhoduje, že súčasné možnosti Ruska sú už dostatočné na to, aby odolalali CPGS, aj keď nemá rovnaké útočné schopnosti.

„Už máme systém rýchlej odvety,“ povedal Jurij Balujevsky, šéf generálneho štábu Ruských ozbrojených síl. Generál vo výslužbe pomáha Kremľu vyvinúť novú vojenskú doktrínu do konca roka v súvislosti s geopolitickými zmenami na Ukrajine, zintenzívnenou prítomnosťou NATO vo východnej Európe a raketovému štítu NATO.

„Rusko má rakety, ako vzdušné strategické riadené strely X-101s dlhým doletom, ktoré sú schopné zaútočiť vo vzdialenostiach 5 000 km,“ povedal Konstantin Sivkov, prezident „Akadémie geopolitických problémov“, agentúre RIA.

„Máme tiež vysoko-presné balistické strely, ktoré môžu zasiahnuť pozemné ciele, za predpokladu, že nesú normálne hlavice. Toto sú dva hlavné prvky rýchleho ďalekonosného zásahu, to znamená, je to možné teraz urobiť. V podstate, existujúce letecké technológie by boli dostačujúce.“

Ďaľší odborník naznačil, že ruské systémy vzdušnej obrany, ktoré stoja omnoho menej ako odpaľovanie balistických striel, by mali vytvárať jadro ruskej odpovede na CPGS.

„Na vytvorenie adekvátnej vzdušnej obrany je dôležité vyvinúť zachytávacie systémy, ako je S-500 (raketový systém). Dokáže zasiahnuť ciele nielen vo vzduchu, ale aj v blízkom vesmíre vo výške 200 kilometrov nad Zemou, ktoré sa pohybujú rýchlosťou až 8 kilometrov za sekundu,“ povedal Igor Koročenko, hlavný redaktor Národného magazínu obrany.

Odhalenie CPGS nielen vyvolalo tvrdý odpor po celom svete, ale aj pochybnosti doma v samotnom USA. V štúdii Carnegieho centra z minulého roku sa hovorí, že tento systém má rovnaké riziká ako jadrový útok a je oveľa pravdepodobnejšie, že sa použije. V rámci vyčlenenej doby 60 minút sa môžu prichádzajúce konvenčné strely pomýliť s jadrovými hlavicami, môže sa nepochopiť ich trajektória, alebo môžu jednoducho zasiahnuť nesprávny cieľ. Všetko sú to situácie, ktoré môžu rozpútať rýchlu odpoveď, ktorej sú prinajmenšom Rusko a Čína už viac než schopné.

Zdroj: Russia Today

©preklad Kristína Balážová

 

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/09/Atom-rakets-e1410472078637.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/09/Atom-rakets-300x300.jpgadminPolitikaPreklad z angličtiny,Rusko,USAVysoko postavený predstaviteľ Ministerstva obrany (ruského) hovorí, že Rusko môže byť donútené vyrovnať sa americkej doktríne „ Konvenčného rýchleho globálneho úderu“ (CPGS), ktorá stanovuje, že americká nenukleárna strela musí byť schopná zasiahnuť do hodiny akýkoľvek cieľ na Zemi. 'Rusko je schopné a bude musieť vyvinúť podobný systém,' povedal námestník...