V ruskej dume prešiel do druhého čítania zákon, ktorý stanovuje obmedzenie vlastníctva médií pre zahraničných rezidentov v Rusku. Títo majitelia a podieľnici mediálnych firiem so zahraničnými pasmi nebudú smieť kontrolovať viac ako 20% akéhokoľvek média.


„Informačná vojna proti Rusku má svoje vlastné zákony“, povedal Vadim Dengin, jeden z autorov nového zákona, ktorý navrhli tri menšinové strany v ruskej dume.
Ak bude ratifikovaný v hornej komore ruského parlamentu a prezidentom Putinom, vojde do platnosti v januári 2016. Existujúce spoločnosti vlastnené cudzincami budú musieť reorganizovať svoju vlastnícku štruktúru do roku 2017.
Zatiaľčo všetky TV-kanály sú vlastníctvom štátu, početné káblové kanály z viac ako 60% vlastnia zahraniční akcionári. Mnohé ďalšie sú držané ruskými podnikateľmi, ktorí majú dvojité občianstvo, ktoré bude takisto podľa nového zákona závadné.
Legislatívna zmena sa dotkne médií ako Echo Moskvy, denníka Vedomosti, ktorý je vlastnený fínskym časopisom Sanoma, The Financial Times a Wall Street Journal, Forbes Magazine vydávaný nemeckým mediálnym gigantom Axelom Springerom a veľkého podielu vo frančíze ruskojazyčnej verzie „lesklých časopisov“ vrátane Cosmopolitanu, Men´s Health, National Geographic a GQ.
Mnohí poslanci poznamenali, že zahraničné spoločnosti vrátane Hearsta práve kúpili viac ako 50 regionálnych ruských vydavateľstiev, vrátane miestnych online webov, ktoré by mohli byť vplyvné v regionálnej politike.
Komunista Oleg Smolin sa snažil predstaviť pozmeňovací návrh , ktorý by vylúčil lifestylové a nepolitické tituly z reštrikcií, ale výbor Dumy zodpovedný za pracovnú verziu zákona návrh ostro odmietol.
Zdroj: Russia Today
©text redakcia

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/09/Mediálny-zákonRusko-e1411922723670.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/09/Mediálny-zákonRusko-300x300.jpgadminPolitikaRuskoV ruskej dume prešiel do druhého čítania zákon, ktorý stanovuje obmedzenie vlastníctva médií pre zahraničných rezidentov v Rusku. Títo majitelia a podieľnici mediálnych firiem so zahraničnými pasmi nebudú smieť kontrolovať viac ako 20% akéhokoľvek média. „Informačná vojna proti Rusku má svoje vlastné zákony“, povedal Vadim Dengin, jeden z autorov nového...