Dve najväčšie zahraničné banky v Rusku významne odpichli trh s rubľovými bondami, aby nahradili dotovanie z ich sesterských spoločností v Európe, keď sa poháhľali zredukovať svoje vystavenie sa vplyvu Ruska.
Rakúska Raiffeisen Bank International a francúzska Société Générale, ktoré operujú s dvoma najväčšími bankovými sieťami v Rusku, vydali v posledných týždňoch veľké sumy na rubľové bondy v rámci ich moskovských operácií.
Pohyby sa uskutočnili počas rastúceho oficiálneho záujmu o dopad západných sankcií proti Rusku po jeho anexii časti Ukrajiny a pokračujúcom politickom spore medzi bývalou sovietskou republikou a Moskvou.
Toto tiež ilustruje ako zahraničné banky s veľkými operáciami v Rusku tlačili svoje pobočky do svojho samofinancovania radšej ako sa napojiť na úverovanie od ich západných partnerov.
Société Génerale vydala okolo 30 miliárd rubľov (750mil. USD) na bondy v posledných dvoch týždňoch, čím pomohla preplatiť asi 1,9 miliardy € z francúzskej sesterskej spoločnosti dohodnúc sa so spriaznenými ľuďmi. Ruské bondy majú nákladnejšiu formu financovania pre SocGen o 10-11% oproti kupónu, z ktorého sa 4-5% obvykle platí na tieto bondy.
Na konci minulého roka činili ruské operácie francúzskej banky 8,5 miliardy v depozitoch a 13,5 miliárd v pôžičkách.
Fréderic Oudéa, výkonný riaditeľ SocGen povedal na konferencii v Londýne minulý týždeň, že banka zotrváva v prepojení s Ruskom a dodal: „Ani keď máte na mysli extrémny scenár na spôsob znárodnenia, pre nás to bude mať relatívne obmädzený dopad na kapitál, myslím, že je to niečo, čo môžeme ľahko manažovať.“
Od SocGen sa očakáva, že vydá viac rubľových bondov, aby urobila svoje ruské pobočky celkom finančne samostatné a odrezala financovanie medzinárodnej skupiny na nulu. To by mohlo redukovať jej vystavenie sa vplyvu Ruska z viac ako 5 miliárd terajších na 3,3 miliardy investovaného kapitálu do obchodu.
Skupina so sídlom v Paríži prevzala 525 miliónov € odpísaného goodwillu na začiatku roku od filiálky Rosbank, ktorá má 620 pobočiek a 5 miliónov klientov.
Reiffeisen tiež odpichla ruský bondový trh, aktuálne zvýšila o 10 miliárd rubľov pred dvoma týždňami. Rakúska banka, ktorá má väčšie zisky z Ruska ako na iných trhoch povedala, že poskytne okolo 750 miliónov € na financovanie svojej dcéry v krajine, kde to bude 10,3 miliardy pôžičiek na konci júna a 9,9miliardy v depozitoch.
Toto leto Reiffeisen vyhlásila, že posledné sankcie by mohli mať dosť limitovaný dopad na jej obchody v krajine, kde má 195 pobočiek, i keď by mala byť viac opatrná v popisovaní nového obchodu.
V kontraste, Citigroup – americká banka s najväčšou stopou v Rusku a 50 pobočkami po krajine – je plne miestne založená a nevydala ani rubľové bondy.
Akokoľvek, iná osoba spriaznená so situáciou hovorí, že Citigroup by stratila obchod s jej ruskými rivalmi, ktorá (Citigroup) vrátane niektorých veľkých spoločností pristúpila k západným sankciám, niečo ako kauza Rosnefť, ktorá je ropnou spoločnosťou kontrolovanou štátom.
Jediný zisk pre zahraničné banky v Rusku je, že pritiahli depozity západných spoločností, odkedy boli najväčšie ruské banky VTB a Sberbank dotknuté sankciami, ako povedali dvaja ľudia blízki tejto záležitosti.
Zdroj: Financial Times
©preklad Redakcia SVP

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/09/investir-dans-des-bouteilles-de-vin-e1412031252981.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/09/investir-dans-des-bouteilles-de-vin-300x300.jpgadminEkonomikaPreklad z angličtiny,RuskoDve najväčšie zahraničné banky v Rusku významne odpichli trh s rubľovými bondami, aby nahradili dotovanie z ich sesterských spoločností v Európe, keď sa poháhľali zredukovať svoje vystavenie sa vplyvu Ruska. Rakúska Raiffeisen Bank International a francúzska Société Générale, ktoré operujú s dvoma najväčšími bankovými sieťami v Rusku, vydali v posledných...