Karské more - ťažba ropy
Karské more – ťažba ropy

Najväčší ruský producent surovej ropy Rosnefť potvrdil v sobotu, že objavil ropu spolu s Exxon Mobile na území, kde sa kontroverzne spájajú ich záujmy – v Arktíde.

Universitentskaja-1 v Karskom mori sa stala emblematickou pre ruské ambície rozvinúť veľké arktické ťaženie tvárou v tvár západným sankciám.

Rosneft a Exxon začali ťažiť v lete a pokračovali aj keď štátna správa USA uvalila finančné sankcie na ruskú ropnú skupinu kvôli akcii Moskvy na Ukrajine. Hoci pod tlakom sankcií v septembri oznámil Exxon v poslednom týždni, že by chcel vŕtať .

Jeden z najstráženejších projektov v ropnom priemysle má hodnotu 700 miliónov dolárov, ako uvádzajú geológovia. Ide o posledné veľké nevyťažené ložisko. Objavenie „tekutín“ – priemyselný termín pre ropu a kondenzovaný plyn – je pozitívne. Odkedy sa toto zahŕňa do ťažobnej kampane, mal by byť prístup len k prírodnému plynu, čo sa považuje za oveľa menej ziskové.

Igor Sečin, výkonný riaditeľ Rosnefťu a blízky spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina povedal na začiatku tohto mesiaca, že spoločnosť by mohla investovať 400 miliárd USD v najbližších 15 rokoch v Arktíde. „Očakávame, že tam otvoríme nové ropné pole so zásobami porovnateľnými s rezervami v Saudskej Arábii“, povedal pre Der Spiegel.

V kritickom komentári v sobotu pán Sečin ako subjekt sankcií USA toto popísal ako „naše spoločné víťazstvo“. „Dosiahli sme to vďaka našim priateľom a partnerom z ExxonMobile, Nord Atlantic Drilling, Schlumberger, Halliburton, Weatherford, Baker Trendsetter, FMC“ povedal.

Pán Sečin povedal, že pole by sa mohlo volať Pobeda – Víťazstvo. Dodal, že zamýšľaná ťažobná základňa ložiska, ktoré sa bude ťažiť je odhadnutá na viac ako 100 miliónov ton (okolo 750 mil. barelov) vysokokvalitnej ľahkej ropy a 338 miliárd kubíkov plynu.

Jednako len, ľudia blízki projektu varujú, že bude potrebovať druhé kolo vrtov budúci rok, aby sa otestoval tok ropy z vrtu, ktorý by mohol dať presnejší odhad zásob, čo sú k dispozícii.

To by mohlo dostať Exxon do nepohodlnej pozície: bez zmeny sankcií zo strany USA zakazujúcich spoluprácu s ruskými ropnými spoločnosťami v Arktíde by spoločnosť Exxon nebola schopná spolupráce“, povedali analytici a právnici.

Sankcie uplatnené americkou štátnou správou na začiatku septembra robia nemožné pre americké spoločnosti účasť na joint ventures v ruskej Arktíde od 26. septembra 2014.

Personál na vrtnej súprave, ktorá vŕtala v Karskom mori, zapečatil vrt tak dobre, že môže byť bezpečne opustený. Exxonu bolo dané štátnou správou krátke obdobie pre jeho dobré zabezpečenie.

Strategická aliancia Exxonu s Rosnefťom bola považovaná za jeden z najsľubnejších plánov budúceho rozvoja. Rosnefť povedala, že dve spoločnosti plánovali spolu minúť viac ako 3,2 miliardy USD na spoločný prieskum v Karskom mori a Čiernom mori.

V sérii dohôd dosiahnutých počas obdobia 2011-2013 dospeli po podobnom plánovanom aranžmán medzi BP a Rosnefťom k prepadu; Exxon súhlasil pracovať s ruskou spoločnosťou v Arktickom mori a v Beženovskej naftonosnej bridlici na západnej Sibíri. To tiež poskytlo Rosnefťu menšinový kapitálový podiel v niektorých aktívach v Mexickom zálive a tieto dve spoločnosti chceli spolupracovať v nálezisku naftonosnej bridlice v USA.

Ruská vláda dúfala, že rozvoj v pohraničných oblastiach takých ako Arktída a naftonosná bridlica jej dovolí udržať si produkciu ropy, ktorá je životne dôležitá pre zisky z exportu, keď staršie ropné polia budú vyťažené.

Západní manažéri priemyslu a analytici všeobecne uvažujú, že Rusko nebude schopné uskutočniť tieto ťažšie prieskumy, pokiaľ nepomôžu USA alebo partneri z EÚ.

Zdroj: Financial Times, foto:Financial Times a Rosneft.com

©preklad redakcia Svet v preklade

 

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/09/karske-more_Universitetskaja1-e1411847052992.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/09/karske-more_Universitetskaja1-e1411847052992.jpgadminPolitikaRopa,Rusko,USANajväčší ruský producent surovej ropy Rosnefť potvrdil v sobotu, že objavil ropu spolu s Exxon Mobile na území, kde sa kontroverzne spájajú ich záujmy – v Arktíde. Universitentskaja-1 v Karskom mori sa stala emblematickou pre ruské ambície rozvinúť veľké arktické ťaženie tvárou v tvár západným sankciám. Rosneft a Exxon začali ťažiť v lete a pokračovali aj keď štátna správa...