Dnes je pamätný deň na počesť spoločného štátu Slovákov a Čechov. Tu sa objavuje dilema, či je to hodné oslavovania, či nie. Vyjadrujú sa historici a všetci, čo vládnu perom. Ak vezmeme do úvahy tých renomovaných, ktorí to študujú celý život, nedospejeme k rozhodnému názoru. Treba si to nechať dlhšie rozležať v hlavách. Prvá ČSR bola jednoznačne produkt T. G. Masaryka a prezidenta Wilsona, z ktorých prvý konal tak, aby za každú cenu zlepil štátny útvar v centre Európy a druhý sa zase rád dal presvedčiť, že tento štátny útvar je založený na národnom princípe, ktorého jadrom je jeden kompaktný národ.

Teda, na americkej strane tu bola zrejme obava, či sa štát zložený z viacerých národov nerozpadne pri prvej stresovej záťaži. Z toho vyplýva aj to, že pojem národného štátu a národa mal v očiach prezidenta Wilsona a jeho poradcov prednosť pred pojmom politický národ a viacnárodný štát. No práve ten politický národ urobili jadrom nového geopolitického subjektu, ktorý sám vydržal kompaktný až do jeho prvého pokusu Mníchovskou dohodou ho rozbiť. Po páde Slovenského štátu už potom nenastal stav dôvery na českej strane, že by sa to nemohlo zopakovať. Preto reakciou bol pragocentrizmus, ktorý paradoxne vyvolal negatívne pocity na slovenskej strane, čo aj nakoniec prispelo ako jedna z viacerých príčin ku konečnému rozpadu spoločného štátneho celku.

Poznanie, že bolo mylné tvoriť jednu republiku z viacerých národností prispelo k tomu, že rozdelenie na dva štátne celky bolo bez odporcov v medzinárodnom spoločenstve a že sa Slovensko mohlo rovnako ako Česko pevne postaviť už na vlastné vďaka rozvinutým inštitúciám a štátnemu aparátu, ktoré sa tvorili počas etapy federálneho Československa. Musíme byť vďační, že nám to bolo umožnené, že sme sa mohli pomerne rýchlo, počas dvoch generácií, zmeniť zo zárodku, ktorý ešte nemohol sám dýchať na vyvinutý organizmus. Preto je zbytočné sa hádať, či to bolo správne a kto urobil chybu, stalo sa to, čo chceli sily spoločenských a politických procesov v našej histórii. Ďakujem za Vašu pozornosť. : )

[mc4wp_form]

©text Svet v preklade

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/10/Flag_of_the_Czech_Republic_bordered.svg_-690x460.pnghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/10/Flag_of_the_Czech_Republic_bordered.svg_-300x300.pngadminHistorický krúžokÚvodníkÚvodníkDnes je pamätný deň na počesť spoločného štátu Slovákov a Čechov. Tu sa objavuje dilema, či je to hodné oslavovania, či nie. Vyjadrujú sa historici a všetci, čo vládnu perom. Ak vezmeme do úvahy tých renomovaných, ktorí to študujú celý život, nedospejeme k rozhodnému názoru. Treba si to nechať...