V dvoch separatistických regiónoch, Doneckom a Luhanskom prebehli parlamentné voľby, v ktorých volilo 3 milióny voličov. Vodcovia vzbúrencov vyhlásili, že nezávislé štáty nepodliehajú ukrajinskej ústave a preto sa ani nepodieľali na ukrajinských parlamentných voľbách. Západ neuznal tieto voľby ako ústavné, no Rusko áno. „Tieto voľby sú dôležité, lebo dávajú legitimitu súčasnej moci a väčší odstup od Kyjeva“, povedal Roman Ljagin, predseda volebnej komisie Doneckého regiónu, podľa agentúry AFP.

USA odsudzuje tieto voľby

Západní predstavitelia však povedali v Kyjeve, že územia musia udržať prímerie, na ktorom sa dohodli s Ruskom a usporiadať miestne voľby podľa ukrajinského práva v decembri.

„Neuznávame zámer separatistov usporiadať v nedeľu nelegitímne tzv. miestne voľby v časti východnej Ukrajiny,“ Vyhlásil v piatok Biely dom.

Odhaduje sa, že prezidentom sa stane na základe volieb Alexander Zacharčenko. Vladimír Putin sa vyjadril v Minsku, že voľby sa majú konať v koordinácii s Ukrajinou, nie podľa ukrajinského plánu. Odhaduje sa, že prezidentom sa stane Alexander Zacharčenko, doterajší výkonný premiér Donecka. Ruské médiá tipujú, že v Luhanskej separatistickej republike vyhrá Igor Plotnickij. Voľby sú spochybnené aj pokračujúcim násilím počas ich konania.

Hovorca ukrajinskej armády povedal v sobotu, že sedem vojakov zabili a 10 zranili počas 24-hodinového boja naprieč vzbúrenými regiónmi.

Najmenej 3 700 ľudí bolo zabitých odvtedy, ako sa vytvorili separatistické vlády v Donecku a Luhansku v apríli tohto roku.

[mc4wp_form]

Zdroj: BBC, foto:BBC

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/11/DoneckLuhanskmapa.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/11/DoneckLuhanskmapa-300x300.jpgadminPolitikaUkrajinaV dvoch separatistických regiónoch, Doneckom a Luhanskom prebehli parlamentné voľby, v ktorých volilo 3 milióny voličov. Vodcovia vzbúrencov vyhlásili, že nezávislé štáty nepodliehajú ukrajinskej ústave a preto sa ani nepodieľali na ukrajinských parlamentných voľbách. Západ neuznal tieto voľby ako ústavné, no Rusko áno. „Tieto voľby sú dôležité, lebo dávajú legitimitu súčasnej moci a väčší...