ISIS sa snaží o získanie lepších pozícií aj v kybervojne voči západu. Teraz, keď dobyl viac ako tretinu územia Iraku a Sýrie, chce získať pozíciu aj v kybernetickom boji voči západu. Ako teroristická organizácia, ISIS nadviazal obchodný vzťah s podzemnými čiernymi trhmi, varoval výkonný riaditeľ FireEye. David De Walt riadi vedúcu spoločnosť v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Vyjadril sa, že ISIS chce ísť v stopách „Sýrskej elektronickej armády“ a v Iráne situovanej „Ajax Security Team“, ktoré zacielili svoje kyberútoky na západné krajiny. „Zistili sme určité známky toho, že terorististická organizácia rebelov začala získavať kybervýzbroj“. Povedal pre Financial Times. „ISIS mala úspech v používaní technológií, ako nástroj verbovania, distribúcie informácií teroristom a odstrašovania využíva web“.

De Walt, bývalý výkonný šéf McAfee povedal, že zatiaľčo nie sú známky útoku ISIS, očakáva, že táto skupina pokračuje v zavedení teroristických vzorov a výdobytkov ich technológie tak rýchlo, ako je to možné.

Na Twitteri je skupina, ktorá sa nazýva „Lizzard Squad“, uvádza linky na ISIS tak, že ich naoko zacieli na najväčšie herné siete, medzi ktorými nechýbajú Sony a Microsoft.

Kyberútoky sa stali dôležitým bodom moderného vedenia vojny krytej kolektívnou obrannou doktrínou aliancie. Sú nastavené tak, že ak jedna krajina sa stane cieľom, zvyšok vie odpovedať.

Pán De Walt povedal, že podzemný trh so škodlivým softwarom je rozvinutý a diery v ochrane internetového pripojenia dovoľujú vstup do súkromných a firemných sietí. Pre ISIS a podobné hackerské organizácie sa stáva kyberútok nástrojom na získavanie ďalších nástrojov pre túto činnosť a je to pre nich „internetová transakcia“.

„Nástroje ofenzívy sa dajú kúpiť niekedy na e-Bay a niekedy na čiernom internete“, povedal. „Stoja tisíce alebo desaťtisíce dolárov a nie je k nim hodnotenie alebo expertíza. Čierny internet sú tajné online siete, ktorým sa dá detekciou vyhnúť.“

Povedal tiež, že očakáva, že sa objaví skupina s cieľom stať sa „tak veľká a slávna ako je to len možné“.

Fire Eye zostavil tím kybernetickej bezpečnosti, ktorá robí prieskum v kybernetickej zločinnosti – špeciálne zvláštnych skupín známych ako „pokročilé pretrvávajúce hrozby“, ktoré sú často kašírované národnými štátmi.

Fire Eye je firma vlastniaca Mandiant, ktorá sa stala známa posledný rok, keď publikovala detailné údaje o jednotke Čínskej ľudovej oslobodzovacej armády poverenej kybernetickou špionážou. Odvtedy, sa stala Usa viac agresívnou vo svojich obvineniach voči Číne, dokonca vydala varovanie, že zatkne piatich členov čínskej armády za kybernetickú kriminalitu. Sýrska elektronická armáda podporujúca prezidenta Bašíra al-Asada oznámila svoju zodpovednosť za viaceré útoky za posledný rok, na niektoré ciele, napríklad weby The New York Times a The Financial Times. Ajax Security Team sa zameral na zmluvných dodávateľov obrany USA, ktorí začali dávať svoje stránky do stavu offline v súhlase s hlásením „FireEye“ v máji tohto roku.

©voľný preklad článku vo Financial Times „Warning over Isis cyber threat“ redakcie Svet v preklade

©foto: Reuters

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/09/Reuters_matrix-e1411040004718.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/09/Reuters_matrix-e1411040004718.jpgadminPolitikaislam,USAISIS sa snaží o získanie lepších pozícií aj v kybervojne voči západu. Teraz, keď dobyl viac ako tretinu územia Iraku a Sýrie, chce získať pozíciu aj v kybernetickom boji voči západu. Ako teroristická organizácia, ISIS nadviazal obchodný vzťah s podzemnými čiernymi trhmi, varoval výkonný riaditeľ FireEye. David De Walt riadi vedúcu spoločnosť v oblasti kybernetickej...