Merci pour ce moment je kniha rozprávajúca o elyzejskom dobrodružstve Valérie Trierweilerovej, ktorá vyšla 4.9.2014 v Paríži a búrlivo rozvírila mediálne vody. Má úžasnú predajnosť a jej cena dosiahla 20 euro za kus, ba sa dostala aj do aukcií na francúzskom e-bay, kde je oveľa drahšia.

Bývalá kamarátka F. Hollanda sa v nej predstavuje ako obeť záletníka, širokej politickej maškarády, v ktorej ona sama ničomu nerozumie, veľkého prechmatu z jej pohľadu riadeného médiami inklinujúcimi k romantizovaniu obrazu v protiklade ku skutočnosti.

Na strane 49 je F. Hollande definovaný ako zvodca, ktorý dáva do pohybu gilotínu, ak zazrie novú možnosť lásky. Autorka to charakterizuje ako scenár podľa Clintona a priznáva predávkovanie ukľudňujúcimi liekmi. Citát:

„Manuel Valls a Pierre Moscovici, ktorí mi povedali, že boli blízko toho, že by si nesmeli spomenúť na moje telefónne číslo“… (vo chvíli jej hospitalizácie).

Trierweilerová píše o neporozumení, zlej komunikácii, narcisizme partnera, pokrytectve. Nakoniec priznáva svoje emancipačné názory v časti, v ktorej opisuje vlastné pocity počas kampane a pobytu v Elyzejskom paláci. Úloha prvej dámy bola pre ňu väzením, urobila koniec s jej slobodou. Hovorí o machizme vo francúzskej politike, o “kohútich zápasoch politikov”, o tom, ako Hollande neznášal, ak si dala vysoké opätky, lebo ho prevyšovala.

Nepochybne, toto nie je seriózna analýza francúzskej politickej obce, ani vážna analýza psychologických profilov jej protagonistov. Ale napriek tomu, túto knihu treba brať ako vážnejší útok na politický imidž prezidenta, ktorý nedocenil možnosti jeho ex-premiere dame a teraz sa ešte nedopočítava strát. Aféra horí prudkým plameňom a jeho preferencie klesli na 13%. Nikdy neboli nižšie. Valérie Trierweiler, ohrdnutá prvá dáma, ktorú zahnali do nemožnej situácie, použila len to, čomu sa naučila počas praxe novinárky. Vie presne, ako zaobchádzať s médiami, ktoré dokážu svoju obeť celkom zničiť alebo vyniesť na piedestál.

To, aké politické pozadie má táto knižka, ako sa mohlo stať, že niekto investoval do tak vysokého nákladu (200 000 ks) a komu to prospeje v politike, sa možno dozvieme neskôr, keď sa okolnosti poskladajú do toho správneho obrazu. Ale špekulatívne teórie na túto tému sa už zrodili a rôzni vykladači v bulvári ich usilovne šíria. Politicko-erotická intriga v pozadí je známa. Nakoľko jej elementy boli zreťazené zatiaľ nevedno.

Dôležitosť Valérie Trierweilerovej netkvie v tom, že bola priateľkou, ale že je nepriateľkou. Stala sa faktorom, ktorý zrejme ovplyvní akékoľvek budúce voľby, v ktorých sa zúčastní Francois Hollande. Knižka je toho účinným nástrojom.

©text Ľudmila Balážová-Marešová

Zdroj:lesInRocks

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/08/Valerie-Trierweiler-e1408984364985.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/08/Valerie-Trierweiler-300x300.jpgadminKultúraFrancúzsko,Komentáre,LiteratúraMerci pour ce moment je kniha rozprávajúca o elyzejskom dobrodružstve Valérie Trierweilerovej, ktorá vyšla 4.9.2014 v Paríži a búrlivo rozvírila mediálne vody. Má úžasnú predajnosť a jej cena dosiahla 20 euro za kus, ba sa dostala aj do aukcií na francúzskom e-bay, kde je oveľa drahšia. Bývalá kamarátka F. Hollanda sa v nej predstavuje ako...