KOBANE
Situačná mapa okolia Kobane. foto: Journal Du Dimanche.
Kobane – mesto ohrozené ISIS Tombe Sulejmana Šáha, turecká enkláva obkolesená ISIS.
zelená farba: zóna, ktorá bola kontrolovaná od ISIS po páde Kobane.
modrá čiara: hranica Turecko-sýrska

 

Tento týždeň dobyli kurdské, iracké a spojenecké sily Rabiu od džihádistov. Ale koľko treba ešte bitiek s neistým výsledkom pre jedno víťazstvo?
Sediaci v tieni podvyživeného krovia na hranici v Tal Kocher, ktorý oddeľuje Irak a Sýriu, veliteľka Zelal a jej mužský parťák Jija si môžu konečne vydýchnuť. Po 48 hodinách zúrivej bitky skončil odpor džihádistov z IS ústupom. Mesto Rabia obsadené od júna bolo znovu dobyté intenzívnym bojom kurdských síl. Víťazstvo možno rozhodujúce, ktoré po prvý krát bolo dosiahnuté vďaka spojenej akcii všetkých síl: sýrskych a irackých Kurdov podporených letectvom koalície. Za dvoma dôstojníkmi YPG (Jednotky ľudovej ochrany) – vetva sýrskej armády Strany pracujúcich Kurdistanu (PKK) – nákladný žeriav bývalej Obrnenej polície Mosulu na podstavci. Skonfiškovali tri vozy a päť ťažkých guľometov, počíta Jija. V pravidelných intervaloch prechádza tam a späť jeden kamión cez sýrske územie s korbou naloženou obilím. Veľké silá na obilie v Rabii obsadené YPG sú metodicky vyprázdňované. Vojnová korisť je diskrétne evakuovaná.

 

Čakali sme na túto chvíľu od júna, oslavuje Ali, mladý 19-ročný bojovník s kurdskou zástavou na ramenách. Zatiaľčo iracká armáda utiekla, my sme prišli bez boja, ale potom Daech (ISIS) začal tlačiť. Boj bol tvrdý. Zničená krajina v uliciach Rabie tomu dosvedčuje. Ani jeden dom, ani jeden obchod na malom trhovisku nebol ušetrený streľby. Ulice pokrývajú tisícky patrónov všetkých kalibrov. Minaret malej mešity je deravý od striel kalašnikovov a granátov. Zdochliny zvierat ležia tu i tam. ISIS evakuovala chvíľu pred dobytím. Každý si chcel urobiť foto vedľa zakrvavených ostatkov. Z času na čas bolo počuť hluk explózie míny. Džihádisti nachystali špecialitu: zamínovali dvere do domu alebo tyč zástavy, ktorú by si nepriateľ chcel strhnúť. Desiatky zariadení boli rozosiate po Rabii, aby spomalili postup.
Prekvapení v stredu násilným útokom na troch frontoch, bojovníci ISIS sa rýchlo opevnili v nedokončenej stavbe nemocnice v Rabii. Tu sa udiali najsilnejšie boje. Tlačení na východ od YPG pod paľbou 1500 pešmerských irackých Kurdov zo západu, s preletmi dronov nad hlavami od medzinárodnej koalície bolo asi tridsať mužov v čiernom kalifa Bagdádiho konečne deložovaných z Rabie v stredu večer po úderoch britských F16. V momente, keď bola nemocnica rozdrvená na prach viacerými strelami, Kurdi si blahoželali. Jedna časť džihádistov utiekla smerom na Mosul. Na strane Kurdov sú ťažké straty: zabitých je asi dvadsiatka Pešmergov.
Útek 150000 obyvateľov Kobane
Bitka o Rabiu by mohla naznačiť obrat vojny proti Daechu. „Mesto je strategický bod“ mieni poručík pešmerga Šarkar Rašíd na vstupe koridoru, ktorý vedie do Sinjaru, domény menšiny Jezidiov obliehanej v auguste. Toto dobytie dovoľuje potlačiť ISIS smerom k sýrskemu územiu a k Mosulu. Rabia je hlavne prvý príklad úspešnej koordinácie rôznych kurdských frakcií, irackých síl a západných krajín.
Je potreba aby spojenci znovu dobyli územie Daechu, menovite Mosul. Táto kooperácia bola potvrdená Redurom Xelilom, veliteľom YPG, ktorý reklamuje „priame kontakty s koalíciou kvôli lepšej účinnosti“. „Zatiaľčo zaútočili na Sinjar či Rabiu, teroristi nerobili rozdiel. Nesmieme to viac urobiť ale bojovať spolu za Kurdistan“  tvrdí Mohamed Barzani, silná hlava pešmergov a člen vládnuceho klanu v Erbile.
Ale toto porozumenie má svoje hranice a hlavne sa týka v tejto chvíli irackej časti Kurdistanu. Na druhej strane frontu, kurdskej enkláve v Kobane situovanej na tureckej hranici boli stále až doteraz tlačení. Džihádisti dobyli 300 obcí v jej okolí a priblížili sa najmenej jeden kilometer k centru mesta, kde viacero stoviek Kurdov pokračovalo v obrane.
Dnes padali granáty v pravidelných intervaloch. Bojové lietadlá a americké drony útočili dnes štyri krát bez toho, aby zastavili na chvíľu napredovanie ISIS. V Suruce na tureckej strane hranice, kde sa utieklo viac ako 150000 obyvateľov Kobane, viacero tisícok osôb manifestovalo svoju solidaritu s bojom vojakov YPG.
Zdroj: Journal Du Dimanche: Guillaume Perrier, envoyé spécial en Irak – Le Journal du Dimanche

©preklad redakcia SVP

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/10/RABIA-e1412548238954.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/10/RABIA-e1412548238954.jpgadminPolitikaislam,Orient,Preklad z francúzštiny  Tento týždeň dobyli kurdské, iracké a spojenecké sily Rabiu od džihádistov. Ale koľko treba ešte bitiek s neistým výsledkom pre jedno víťazstvo? Sediaci v tieni podvyživeného krovia na hranici v Tal Kocher, ktorý oddeľuje Irak a Sýriu, veliteľka Zelal a jej mužský parťák Jija si môžu konečne vydýchnuť. Po 48...