Tesne pred nástupom zimy, 30. októbra 2014, sa konečne dohodli Rusko s Ukrajinou o podmienkach dodávania plynu pre Ukrajinu. V Bruseli podpísali zmluvu, ktorá zaistí dodávky nielen pre Ukrajinu, ale aj energetickú bezpečnosť na jeden rok pre ostatnú Európu. Dúfa sa tak, že im z plynu nebude odoberané z ukrajinských rúr.

Dodávky v hodnote 2,2 mld. € pôjdu v dvoch tranžiach, 1,45mld. USD a 1,65 mld.USD obe s dodaním pred koncom decembra. Obe však treba zaplatiť do konca decembra. Tieto sumy zinkasuje Gazprom, najväčší producent plynu na svete vlastnený ruským štátom ako 50%-ným akcionárom.

Rusi vypočítali predošlý ukrajinský plynový dlh na 4,2 mld. €. Nová zmluvná dodávka bude za 385 USD za 1000 metrov kubických, čo je cena nižšia o 100 USD oproti minulej požiadavke Gazpromu. Ústupok spočíva aj v podmienke, že nebude stanovený celkový objem dodávok, Ukrajinci zaplatia len to, čo spotrebujú.

Plyn dostanú vďaka pôžičke MMF vo výške 17 mld. USD 3,1 mld. USD a pomoci EÚ v sume 3,1 mld. EÚ však nedá záruku za Ukrajinu na tieto sumy, upresnil komisár Gunther Oettinger.

Rusi dúfajú, že toto znormalizuje vzťahy medzi týmito štátmi, ktoré viedli v rámci vyjednávaní vojnu na východe Ukrajiny.

Ako vyzeral priebeh vyjednávania si možno prečítať v súvisiacom článku Putin-hovori-plyn-len-na-zimu-porosenko-vravi-ziadna-dohoda

[mc4wp_form]

Zdroj: Le Monde

Text redakcia SVP

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/08/Minsk-PutinPorošenko-e1409066882611.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/08/Minsk-PutinPorošenko-300x300.jpgadminPolitikaRusko,UkrajinaTesne pred nástupom zimy, 30. októbra 2014, sa konečne dohodli Rusko s Ukrajinou o podmienkach dodávania plynu pre Ukrajinu. V Bruseli podpísali zmluvu, ktorá zaistí dodávky nielen pre Ukrajinu, ale aj energetickú bezpečnosť na jeden rok pre ostatnú Európu. Dúfa sa tak, že im z plynu nebude odoberané z ukrajinských rúr. Dodávky v hodnote 2,2 mld....