Turecký parlament odsúhlasil 2. októbra veľkou väčšinou rezolúciu islamsko-konzervatívnej vlády a poveril armádu viesť operácie proti džihádistom ISIS v Sýrii a Iraku.

Ankara dala na vedomie v posledných dňoch, že je pripravená napojiť sa na front proti ISIS vedený Spojenými štátmi. Vojaci tejto koalície budú môcť byť hlavne umiestnení na vlastnej pôde.

Poverené vojensky sa angažovať, Turecko sa doteraz dlhodobo ukazovalo ako zdržanlivé. Postoj sčasti súvisiaci s kauzou 46 tureckých zajatcov v rukách ISIS v Mosuleod júna. Ich oslobodenie 20. Septembra zmenilo situáciu.
V prvej línii
Ale ľudská cena takej intervencie vyvoláva obavy. Turecko samotné poslalo pozemné sily. Nerovnováha zapojených zbraní, ktoré predstaviteľov neuspokojovali: „Tony bômb, ktoré budú zhodené sú len aktuálne riešenie“, vyhlásil Recep Tayyip Erdogan v stredu apelujúc na koalíciu aby sa vyhla útokom.
Iný delikátny bod pre Ankaru: otázka Kurdov. Zatiaľčo Turecko je v konflikte so Stranou kurdských pracujúcich (PKK) na vlastnom území, bude mať za úlohu bojovať po boku svojich odporcov angažovaných proti ISIS. Paradoxne turecký parlament sa musí tiež vyjadriť vo štvrtok k inej rezolúcii autorizujúcej tureckú armádu bombardovať letecké základne „teroristických elementov“ tejto kurdskej strany.
Disponujúc 1250 km spoločnej hranice s Irakom a Sýriou na juhu je Turecko vystavené hrozbe ISIS, ktorá sa sama vyhlásila za kalifát na koni v týchto dvoch krajinách. V posledných dňoch sa neprestali džihádisti približovať k tureckej hranici.
Zdroj: Le Monde
©preklad redakcia SVP

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/09/stíhačka-US-e1410299236465.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/09/stíhačka-US-300x300.jpgadminPolitikaislam,Stredný východTurecký parlament odsúhlasil 2. októbra veľkou väčšinou rezolúciu islamsko-konzervatívnej vlády a poveril armádu viesť operácie proti džihádistom ISIS v Sýrii a Iraku. Ankara dala na vedomie v posledných dňoch, že je pripravená napojiť sa na front proti ISIS vedený Spojenými štátmi. Vojaci tejto koalície budú môcť byť hlavne umiestnení na...