Pešmerga strážiaci rafinériu v meste Mosul.
Pešmerga strážiaci rafinériu v meste Mosul.

Turecko vyhlásilo v utorok, že kurdskí pešmergovia so základňou v Iraku vstúpili na územie Sýrie z tureckého teritória deň potom ako oznámilo, že asistovalo ich prechodu s cieľom dostať sa do bojov o mesto Kobane.

„Pešmergovia prešli z Turecka do Kobane a o tejto záležitosti sa stále ešte diskutuje“, povedal minister zahraničia Mevlut Cavusoghlu pre NTV televíziu bez toho, aby uviedol ďalšie detaily.

Cavusoghlu oznámil v pondelok, že Turecko pomohlo kurdským pešmergom prekročiť hranicu do Sýrie z Turecka aby posilnili bojujúcich a zastavili pád Kobane do rúk džihádistom.

Toto je považované za veľkú zmenu v politike Turecka, ktoré doteraz odmietalo zasahovať do mesiace trvajúcej bitky o Kobane medzi sýrskymi Kurdmi a džihádom IS.

Cavusoglu povedal, že detaily posilnenia boli vypracované medzi PYD (Democratic Union party) čo je skupina sýrskych Kurdov bojujúca o Kobane – a pešmergami.

„Čakáme na PYD a pešmergov, aby sme diskutovali o záležitosti a dosiahli zhodu“, povedal Cavusoglu. „Chceme urobiť potrebné kroky, aby bolo splnené podmienky.“

Dodal, že neboli prijaté rozhodnutia o tom, koľkým pešmergom bude dovolené prekročiť hranicu Sýrie alebo po ktorej ceste.“

„To by mohlo byť buď po zemi alebo vo vzduchu“ povedal.

Ankara skúma tri cesty pre pešmergov ako vojsť do Turecka a potom do Kobane, uviedli zdroje.

Poznámka: Peshmerga je kurdské slovo odvodené od kurdského Pesh merga, t.j ten ktorý bojuje so smrťou. Označuje kurdských bojovníkov. (citát z wikipedia.en)

Zdroj: Your Middle East, Stuart Williams, AFP

©preklad redakcia SVP, foto: Your Middle East, na prezentačnom obrázku je Mevlet Cavusoghlu, turecký minister zahraničia

 

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/10/Cavusoghlu.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/10/Cavusoghlu-300x300.jpgadminPolitikaPreklad z angličtiny,Stredný východTurecko vyhlásilo v utorok, že kurdskí pešmergovia so základňou v Iraku vstúpili na územie Sýrie z tureckého teritória deň potom ako oznámilo, že asistovalo ich prechodu s cieľom dostať sa do bojov o mesto Kobane. „Pešmergovia prešli z Turecka do Kobane a o tejto záležitosti sa stále ešte diskutuje“, povedal minister zahraničia Mevlut Cavusoghlu pre NTV televíziu bez...