Graf pohybu kurzu akcií Tesco za 22.9.2014
Graf pohybu kurzu akcií Tesco za 22.9.2014

Tesco pripustilo, že polovica ziskov bola zveličená a určená odhadom na 250 miliónov libier a v Deloitte (auditorská firma) bol urobený garantovaný vyčerpávajúci prehľad jej účtovníctva.

„Máme nepokryté vážne záležitosti a podľa toho odpovedáme“ povedal Dave Lewis, ktorý prevzal miesto výkonného riaditeľa najväčšieho britského maloobchodného predajcu na začiatku tohto mesiaca.

Akcie Tesca v posledný pondelok spadli o 11,3 % predaja v reakcii na toto odhalenie na hodnotu 203,5 bodov, čo je za 11 rokov najnižšie. Neskôr sa zlepšili na 211,24 boda, no skoro poobede padli o 8 %.

Tesco vyhlásilo, že zveličenie sa vzťahuje na predaj datovaný na koniec augusta, keď sa prejavila výstraha kvôli ziskom, čo zrazilo dividendy a znížilo plánované investície.

V súčasnosti podľa zisku z predaja – hodnota operatívneho zisku okrem účtu zisku a strát – za šesť mesiacov do 23. augusta 2014 bola očakávaná, že bude v rámci regiónu 1,1 miliardy libier.

„Toto bolo nadhodnotené hlavne dlhom v zrýchlení obchodného príjmu a spomalení nárastu cien“, rovnako ako rozdielmi časovými. Problémy sa sústredili v britskom obchode s potravinami, povedala spoločnosť Tesco.

„Nadchádzajúcou prácou je stanoviť rozsah týchto záležitostí a ich dosah bude známy až za celý rok“ povedal. Výsledky budú provizórne odložené na 23. október 2014, kedy budú zmenené údaje investorov v prehnanom (pôvodnom) vyúčtovaní.

Tesco potvrdilo, že štyria riaditelia boli požiadaní, aby odstúpili z funkcií. Ľudia blízki k podstate veci povedali, že bol požiadaný o odstúpenie Chris Bush, britský výkonný riaditeľ a Carl Rogberg, britský finančný riaditeľ. John Scouler, obchodný riaditeľ a Matt Simister zodpovedný za skupinu dodávok boli tiež požiadaní, aby odstúpili, povedali zdroje.

Tesco oznámilo, že riaditeľ multichannelingu Robin Terrell prestúpi do britského riadiaceho tímu. Jason Tarry, hlava odevného oddelenia, bude zvažovať svoju zodpovednosť za britský obchod.

Lewis povedal: „Riadiaci tím, moji kolegovia, naši zákazníci a ja očakávame, že Tesco bude konať transparentne a integrálne a urobíme rozhudujúcu akciu, keď sa výsledky vyšetrovania vyjasnia.

Sir Richard Broadbent, predseda, a Mr. Lewis povedali analytikom, že toto vyšetrovanie bolo zapríčinené nejakým vnútorným „whistleblowerom“, a „individuálny poplašný zvon“ sa spustil.

Analytici povedali, že sa prekrúcali finančné rozpočty s dodávateľmi, pre ktoré bolo typické poskytovať veľkorysé podmienky úveru veľkoobchodníkom s potravinami, aby získali kontrakty.

Sir Richard povedal, že to nie je chyba finančného dohľadu, je to niečo mimo bežného postupu (v biznise). Odmietol, že by to bola chyba vedenia.

Keď sa ho spýtali, či by odstúpil, Sir Richard povedal: “ Akcionári sa budú rozhodovať, kde mám účasť na probléme a rozhodovaní. Môj zámer je pokračovať na účasti riešenia.”

Dodal: „Keď veľká spoločnosť ako táto prechádza takýmto obdobím, každý si vytvára názor, či riadiaci tím a predseda, ktorý vedie tento tím, dávajú otázky alebo ich predstierajú. Nemyslím si, že sme sa vyhýbali problémom.

Pokračovanie zajtra

Zdroj: The Financial Times: „Tesco reveals it overstated first-half results by £250m“

©preklad redakcia Svet v preklade

 

 

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/09/Tescopád-e1411397208911.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/09/Tescopád-300x300.jpgadminEkonomikaPreklad z angličtiny,UKTesco pripustilo, že polovica ziskov bola zveličená a určená odhadom na 250 miliónov libier a v Deloitte (auditorská firma) bol urobený garantovaný vyčerpávajúci prehľad jej účtovníctva. „Máme nepokryté vážne záležitosti a podľa toho odpovedáme“ povedal Dave Lewis, ktorý prevzal miesto výkonného riaditeľa najväčšieho britského maloobchodného predajcu na začiatku tohto mesiaca. Akcie Tesca v posledný pondelok spadli...