Tesco II. – Pokračovanie zo včera

Analytici povedali, že v tomto skorom štádiu vyšetrovania sa väčšina problémov skrýva v prvej polovici obchodného roka.

Zástupca finančného riaditeľa Tesco Laurie McIlwee oznámil svoje rozhodnutie rezignovať a odišiel z tímu v apríli 2014 potom, ako maloobchod hlásil druhý nepretržitý rok pádu ziskov, ale súhlasil zotrvať vo svojej funkcii, kým bude nájdený nástupca.

Na začiatku júla Tesco oznámilo, že prebralo firme Marks & Spencer finančného riaditeľa Alana Stewarta. Funkciu však nezačne vykonávať do 1. decembra 2014. Tesco oznámilo, že Mr. McIlwee by si ponechal miesto konzultanta.

Za posledné tri mesiace finančné informácie prebiehali cez výkonného šéfa administrácie podporované finančným oddelením, povedala osoba rodinne spriaznená s firmou.

Phil Clarke rezignoval na post výkonného riaditeľa v júli reagujúc tak na varovania o zisku. Mr. Lewis, výkonný šéf Unileveru bol označený ako jeho nástupca – prvý vedľajší riadiaci pracovník spoločnosti. Mal prísť na nové miesto 1. októbra, ale nastúpil o mesiac skôr.

Jeden z najväčších akcionárov povedal, že „je ťažko pochopiť, prečo sa toto stalo. Chceme hovoriť s výkonným šéfom, aby sa zistilo presne, čo sa stalo.“

Iný akcionár z dvadsiatky najväčších: „Je to skutočný šok. Nie je nám jasné, čo sa tu stalo. Je príliš skoro začať volať po hlave riaditeľa alebo niečo emotívne ako to, ale požadujeme nejaké odpovede. Mohol by to byť kúsok zlých správ po tých ostatných.“

Clive Black a Darren Shirley, analytici zo Shore Capital povedali:“ Toto je vážne obdobie pre Tesco a jeho akcionárov. Sme ohromení týmto vývojom.“ Povedali tiež, že to by mohlo zvýšiť počet „základných otázok na pozíciu predsedu a prirodzene aj zloženie a rozsah tímu, ktorý naše mysle urobil nerozhodnými medzi výkonnými a nie výkonnými riaditeľmi.

V súvislosti s premiestňovaním sa rivalov spomedzi diskontov a miestnych obchodov tlačiacich na veľké siete, aby sa znovu skoncentrovali, pozorovatelia hovoria, že zmena v obchodovaní s potravinami je najväčšia od doby zrodu supermarketov.

Neil Saunders, výkonný riaditeľ poradenskej firmy Conlumnio povedal: „Nedorozumenia sa môžu prihodiť, ale z tohoto je dojem o spoločnosti, ktorá nie je plne pod kontrolou jej vnútorných pracovných postupov. Nie je to práve to, čo očakávate od takej veľkej spoločnosti akou je Tesco.“

Správy prichádzajú také, ako ich už skôr privialo od Tesca, ktoré stratilo trh zdieľaný v Spojenom kráľovstve tvárou v tvár neľútostnej súťaži s Aldi a Lidl-om, tvrdými nemeckými predajcami. Americký fondový manažér Harris Associates (jedna z najväčších skupín investorov) si tipol, že je to [citujúc] „nejasný manažment riadenia a nesúvislá stratégia“.

David Herro, Harrisov výkonný riaditeľ, povedal: “Predpokladám, že to, čo máme teraz uvidieť je radikálnejšia zmena.”

Komentár „Svet v preklade“: Vieme predsa, že toto nie je prvá kríza v tomto nadnárodnom reťazci, slovenská sieť Tesco sa už raz reštrukturalizovala, menila majiteľa aj sídlo, no napriek tomu, slovenská obchodná sieť Tesco neskrachovala a funguje v pohode i naďalej. No treba si priznať, že bieda v manažmente je markantnejšia, ak si to človek začne sústredenejšie všímať.

Horší, dokonca oveľa horší stav v zásobovaní, kultúre predaja, kvalite aj kvantite potravín, no aj čo sa týka rôznorodosti sortimentu jednotlivých položiek tovarov. Sme prekvapení, že ponuka tovarov sa zhoršila napriek tomu, že Tesco na Kamennom námestí v Bratislave je snáď najlepšie obchodné miesto vo veľkej Bratislave, cez ktoré sa premelie množstvo kupujúcich. Už si sami nielen nakupujeme ale si to aj sami účtujeme, no úspory sa neprejavili na zlepšení potravinovej ponuky. Je tu zrejme niekde nejaká diera, cez ktorú odtekajú zisky z prevádzky obchodných domov na Slovensku a tieto sa preto nemôžu rozvíjať a odolávať konkurencii. Slovenské Tesco však dalo k lepšiemu niektoré nové služby, ktoré sa spotrebiteľom zapáčili. Bonusy z klubových kariet, dovoz nákupov do domu na objednávku cez webovú stránku Tesca, ponuka kreditných kariet na nákupy a iné. Teda, nie všetko je zlé a na tom treba postaviť nový model riadenia tejto siete.

Zdroj: The Financial Times

©voľný preklad redakcia

 

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/09/Tescopád-e1411397208911.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/09/Tescopád-300x300.jpgadminEkonomikaPreklad z angličtiny,UKTesco II. - Pokračovanie zo včera Analytici povedali, že v tomto skorom štádiu vyšetrovania sa väčšina problémov skrýva v prvej polovici obchodného roka. Zástupca finančného riaditeľa Tesco Laurie McIlwee oznámil svoje rozhodnutie rezignovať a odišiel z tímu v apríli 2014 potom, ako maloobchod hlásil druhý nepretržitý rok pádu ziskov, ale súhlasil zotrvať vo svojej funkcii, kým...