Zatiaľčo Kurdi držia už len 40% Kobané obliehaní džihádistami, Turecko zadržiava svoju armádu za hranicami Sýrie.
Zatiaľčo Kurdi držia už len 40% Kobané obliehaní džihádistami, Turecko zadržiava svoju armádu za hranicami Sýrie.

Zatiaľčo džihádisti kontrolujú 40% mesta Kobané, toto mesto sa stalo symbolom odporu proti ISIS. Medzinárodný tlak sa zintenzívnil smerom k tureckým predstaviteľom takto tlačeným do akcie. Generál John Allen, hlava koalície, prišiel v piatok do Ankary, aby požiadal jej vládu urobiť urgentné a rýchle opatrenia.

Emisár OSN Staffan di Mistura apeloval na Turecko, aby otvorilo svoje hranice pre kurdských utečencov, ktorí si želajú ísť brániť Kobané. Nakoniec, minister zahraničia Laurent Fabius sa stretol so svojím proťajškom Mevlüt Çavusoglu v Paríži.

Potom, ako uľahčilo prechod džihádistov v Sýrii, Turecko ukončilo prepojenie ustúpiac tak medzinárodnej koalícii. Ale napriek súhlasu od parlamentu s vojenským zásahom v Sýrii zachovávajú predstavitelia kamennú tvár voči utrpeniu Kobané. A tureckí vojaci sa nehýbu od hraníc.

Kurdská hrozba?

Turecká vláda odmieta poskytnúť pomoc sýrskym bratom z PYD, keďže je už tridsať rokov vo vojne proti Kurdom. Bojí sa, že intervencia v Kobané posilní autonomistické zámery sýrskych Kurdov, ktoré by mohli posilniť tendencie k odtrhnutiu PKK. Pre Ankaru je kurdská hrozba významnejšia ako džihádistického Daechu. Je to ona, ktorá diktuje politiku tolerancie v tomto regióne, čo toto leto pomáhalo džihádistom.

Vláda sa bojí tiež, že vojenským odporom proti Daechu by sa stalo Turecko, ktoré zdieľa so Sýriou dlhú hranicu 900 km, cieľom džihádistov. USA a jeho spojencom položilo Turecko dve podmienky jeho vojenského angažovania sa v sýrskej kríze. Vytvorenie ochrannej zóny zdvojenej so zónou zákazu preletov hranice, ktorá by dovolila prijímať utečencov a uľahčovať prevoz opozičných síl. Podpora francúzskej strany, podľa Elyzejského paláca a Quai d´Orsay, by bola „príliš riskantná a príliš zdĺhavá na uskutočnenie“. Ďalšia podmienka zapojenia do vojny je, že Turecko vyžaduje, aby koalícia sľúbila vytvoriť iný režim v Damašku. Pre tureckú vládu je Islamský štát príznakom ťaženia výhody krízy, ktorá nakazila región a ktorá samotná môže rozhodnúť odchod Bašára Al-Asada. Ale vízia nie je taká istá ako Bieleho domu, ktorý podľa zdrojov získaných v režime v Damašku usudzuje, že to nie je podmienka spojenectva proti džihádistom, prinajmenšom len menej urgentná hrozba.

No dvojitá hra Turecka by sa mohla otočiť proti nemu. „Zatvárajúc oči nad akciami Daechu podporujú Turci revanš sunnitov, ktorý ho dnes znepokojuje, pretože ho odsúvajú na neurčito“, vysvetľuje Myyriam Benraad, pozorovateľka z Ceri. Odmietnutie prísť na pomoc obyvateľom Kobané vyprovokovalo prokurdskú manifestáciu v Turecku, ktorú vláda potlačila tým, že začala kryciu paľbu na juhovýchode krajiny. Aby protestovala proti odmietaniu Kobané, PKK hrozí, že sa stiahne z mierového procesu začatého Ankarou. Turecko riskuje okrem iného účasťou v tejto partii zodpovednosť koalície za novú destabilizáciu regiónu, ktorý by mohol pokračovať pádom Kobané.

Zdroj: Le Figaro, report Isabelle Laserre

©preklad redakcia SVP

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/10/Kobane11_10-800x450.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/10/Kobane11_10-300x300.jpgadminPolitikaFrancúzsko,islam,Stredný východ,USAZatiaľčo džihádisti kontrolujú 40% mesta Kobané, toto mesto sa stalo symbolom odporu proti ISIS. Medzinárodný tlak sa zintenzívnil smerom k tureckým predstaviteľom takto tlačeným do akcie. Generál John Allen, hlava koalície, prišiel v piatok do Ankary, aby požiadal jej vládu urobiť urgentné a rýchle opatrenia. Emisár OSN Staffan di Mistura apeloval na Turecko,...