Pišta túto zaujímavú vetu prvýkrát vyslovil, keď sedel za súmraku na lavičke, kúpal sa vo vôni bazy a nechával sa ovievať májovým vánkom. Špinavočiernymi nechtami ťukal do mobilu za jedno euro a vzrušene sa nadúval. Temer reval od nevozity:
„Prídi sem! Čo kam sem? Šak sem na našu lavičku! Hoď kostrou!“
Mal v tento deň, ako i v iné, zamastené obtiahnuté džínsy, špinavé tenisky model André Agassi z deväťdesiatych a semišovú vestu na holom hrudníku bez chĺpkov. Vrchná polovica trupu bola pekne vyrysovaná, ale nie zdvíhaním činiek. Vtedy sú svaly oblejšie, s neporušenými líniami. Jeho svaly boli hrboľatejšie, šľachy vystúpenejšie, vyzeral skôr ako niekto, kto hladoval a zároveň pracoval. Patril k tým, ktorí kŕmili materiálom, ako kovovému odpadu odborne vravel, konglomerát šrotovísk.

Teraz vzrušene behal okolo lavičky, na ktorej predošlé dva jarné mesiace tvrdo makal na svojej budúcnosti. Viedol diplomatické rozhovory so susedkami z nášho domu, núkal ich lacným vínom v plastových fľaškách, robil dojem na tie mladšie, ešte relatívne zachovalé a tváril sa úslužne. Keď bolo treba, usmieval sa, inokedy sa zas bil päsťami do hrude aby tak podporil svoje tvrdenia.

Pišta vydával obrovskú energiu od skorého rána do neskorého večera. Už dva mesiace. V noci spal na detskom ihrisku v betónovej rúre zabalený do spacáku. Boli to obrovité časti potrubia, ktoré slúžili na hranie pre deti, omaľované veselými farbami a smrdľavé od psích výkalov. Deti, ktoré sa v nich hrávali na skrývačku, už vyrástli. Teraz si z jednej Pišta urobil nocľaháreň.

Ranný okoloidúci, ktorý sa vždy ponáhľa do práce, si jeho ležovisko v rúre nestihol všimnúť. Ľudia, ktorí z rôznych dôvodov nemali pravidelnú prácu, by si tiež nevšimli, kedy a odkiaľ sa náhle zjavoval pred domom . Až kým raz nemecký ovčiak z vedľajšieho domu vyňuchal v rúre pelech zo starých matracov a do valčeka zbaleného spacáku a rozmetal ho po ihrisku.

Jedného pekného slnečného dňa dostal Pišta vopred dohodnutú návštevu. Priviedol ju temer obradne jeho obchodný parťák od kontajnerov. Oblečená bola v hrubých vlnených podkolienkach zrolovaných nad čiernymi okopanými čižmičkami, v kabáte po komsi, vôbec jej nesedel na figúru. Mala pekné dlhšie zlatomedené vlasy, ktoré škaredo zdôrazňovali unavený, jazvami po akné poďobaný profil. No modré oči jej vzrušením svietili ako baterky.
Potom, ako ju zhodnotil od opuchnutých členkov cez rozgajdané prsníky až po fakt pekné vlasy, urobil jej ponuku. Len jej chrup diskrétne vynechal.

Na lavičke pri záhone neduživvých begónií prebiehali jednačky ohľadom predmanželskej zmluvy medzi Pištom a Erikou dosť dlho. Rozprávali nahlas a netrápili sa, či ich počuť. Pištov tvrdý, chorý, chrapľavý hlas sa odrážal od panelov fasády domu a niesol sa doďaleka. Nakoniec si tľapli a zapili to vínom z tetrapakovej krabice. Bránu do domu im obradne otvorila bielovlasá žena nizučkej postavičky.

Motivácia dlhoročnej susedy Valiky zostala spoluobčanom neodkrytá. Nikto sa však neodvážil starú ženu spovedať. Nezaujímalo to vlastne nikoho. Ľudia si niesli náklad vlastných malých súkromných katastrof sami a potichu.
Pišta, Erika a Valika to spolu ťahali celý ďalší rok. Zo začiatku, Pišta chodil s ruksakom na nákupy do lacného supermarketu, venčil pravidelne svoju bezdomoveckú sučku a robil veľa pre to, aby sa zapáčil susedom a spriatelil s mužmi z domu, nielen so ženami. Bol preborník v interpersonálnych kontaktoch a komunikovať s každým, kto mu vbehol do dráhy pohybu bolo jeho základným inštinktom.

Perfektne ovládal marketing. Bol zvyknutý vyhľadávať možnosti obživy a poznal hodnotu slova. Vedel ho bleskovo prepočítať v cenách farebných kovov a železa. Chodil zbierať k cudzím plotom černice a predával ich po vedrách susedom. Za desať evri, ako vravieval. Hneď ich šiel prepiť do bufetu „Pod búdou“, ktorý patril Džudistovi so starým Chryslerom stále zaparkovaným tesne pri jeho dverách.
Hliadkoval pri veľkokapacitných kontajneroch a jeho pozornosti neušiel žiaden predmet pohodený na zemi. Bol to proste macher v prežití.

Na konci leta, vo veľkých horúčavách, Pišta začal s vyššou frekvenciou krúžiť okolo záhonu gladiol, ktoré tam samozrejme nevyrástli samé od seba. Súkvetia práve nasadili puky a ich spodné stupne sa práve rozvíjali do exkluzívne krásnych ružovobielych kalichov. Keď boli akurát, v tej správnej etape vhodnej na zber a predaj, v kvetinárstvach by stála jedna stvol viac ako ruža, niekto precízne odšmykol ostrým nožom tú najkrajšiu.
Taký kvet sa nemnoží ako burina. Pestovateľka ich sama kupovala a sadila a polievala v dlhotrvajúcich horúčavách. Medzi psíčkarmi toto vyriešiť nie je tak ťažké. Suseda, ktorého vlastnil obrovský mahagónový nofoundlanďan, sa vyskytoval vonku najčastejšie. Do dvadsaťštyri hodín podal správu o kauze. S rukami vo vreckách vyprskol:
„Predstavte si, ten Pišta z rúry daroval jednu gladiolu tej bezdomovkyni, čo s ním býva. Vraj si ju u neho objednala, na narodeniny. Videla ju pani Cilka, ako jej ju podával cez okno, lebo Valikin byt je na prízemí. “
„No áno, žeáno,“ utrúsila majiteľka pudlíka bez papierov, inak pestovateľka gladiol. „Inde gladioly nerastú, z celej štvrte je toto jediné miesto, kde sa vyskytujú.“ Vypiplávala krásne melírované mečíky celú jar a leto a cítila sa poškodená.

Romantická scénka s gladiolou zapôsobila na domovníčkinu dcéru aj na frajerku jej brata. Párik pracoval v nadačnej sfére, kde sa im životné obzory rozšírili. Od buddhistického nadhľadu nad osudmi až po iné chápanie etiky. Pištovu galantnosť považovali za dojemné prejavenie civilizovaných spôsobov. To, že kvet bol ukradnutý je tzv. „iná kapitolka“. Takto to eticky zosumarizovala frajerka brata domovníčkinej dcéry, keď sa všetci zhŕkli na zasadaní plenárky spoločenstva vlastníkov bytov pod holým nebom na lavičkách pred domom. Domovníčkina dcéra bola práve bez partnera a preto sa stotožnila s Erikou. Až tak, že jej vyhŕkli dve slzy od dojatia.

Pišta si začal zakladať aj na hygiene, hlavne vtedy, ak mal stretko s niekým z jeho pôvodnej sociálnej vrstvy. Stretával sa s nimi potajomky za domom, v slepom uhle výhľadov okien, nechcel aby si jeho nové prostredie myslelo, že stále patrí na ulicu. Dával si záležať, aby práve na tieto besedy chodil umytý a oholený, v čistej novej prešívanej bunde a naleštených kanadách. Rozprával sa odmerane a s nadhľadom so svojimi bývalými priateľmi a dával im rôzne rady ako na to. Pozerali sa naňho s úctou a horlivo prikyvovali. Bol niekto. Urobil dieru do ich biedneho vesmíru a ufrnkol cez ňu.

Napriek svojmu pozitívnemu pôsobeniu si však nenašiel v dome priateľov.
Postmoderný elektronický vek dorazivší do panelákového sveta sa stretol v tvrdom boji s Pištovým úsilím a talentom a víťazne zarinčal svojou zbrojou. Hlavne počas zimy nemal s kým klábosiť a rozvíjať svoje umenie manipulácie s ľuďmi. Pišta sa začal verejne opíjať a kričal na Valiku pred susedmi v uličke pred domom. Prestal sa prihovárať. Jediným kladným výsledkom jeho civilizačného zápasu bola skrotená spôsobná sučka, ktorú cvičil tak, aby zapadla do koloritu jeho nového sveta.

Jedného dňa sedel na lavičke obložený polovypitými plastovými fľaškami a posmrkávajúc si žundral popod nos:
„Sú veci a sú zas iné veci.“
Mimovoľne pokyvkával hlavou a štikútal rozvalený na dosekaných latkách sedačky, hlava mu skackala hore-dolu. Mal za sebou sériu opileckých scénok pod orechom. Vo vzduchu vibrovalo tušenie konca drámy. Ten, kto by predpokladal nejaký výbuch v malej domácnosti s Valikou a Erikou by strelil vedľa. Nič také sa nedialo. Valika opäť pokorne vláčila svoj ruksak s nákupmi. To Pišta nezvládol situáciu. Nasťahoval sa opäť do rúry. Cez deň čakával a naberal opäť bezdomovecký odór. Po týždni, keď bol primerane zarastený a ušmudlaný, prišiel po neho jeden v roztrhaných montérkach a mykol plecom smerom k ceste. Pišta nerozmýšľal. Pobral sa za ním.
Potom vyšlo najavo, že Erika ochorela, už dlho nevychádzala von. Striebrovlasá Valika ju opatrovala celkom sama. Jedného dňa jej pacientka zmizla vo dverách sanitky. Navždy.

Starý panelákový usadlík z druhého, ktorý sa motkal pod orechom a zbieral čo z neho spadlo na asfalt, odpovedal jedného dňa na otázku majiteľky čierneho pudlíka:
„Vy to neviete? Pišta zmizol, zbabelec. Nechal tu svoju kamošku, aby tu umrela. Mala tú onú, leukémiu,“ dôležito vyslovil názov choroby ujo.

V ten deň sa náhodne zhrčili niekoľkí psíčkari na pive „Pod Búdou“. Muži si brali plastové poháre piva z rúk zachmúreného Džudistu a rýchlo ich hádzali do seba. Boli tu načierno, manželky si mysleli, že sa preháňajú s miláčikmi po vychádzkovej trase. Majiteľka čierneho pudlíka pripomenula Pištovo zmiznutie:
„Tak Pišta to neuhral. Kdesi sa podel. Viete o ňom niečo?“
Majiteľ boxera pokrútil hlavou a zahundral: „Pišta z rúry si odo mňa požičal dvacku, na lieky pre svoju kamošku. Som zvedavý, ako to dopadne.“
Pán malého čierneho pudlíka hodil do seba panáka a zapil ho pivom. Oblizol si z hornej pery labužnícky penu a mávol rukou:
„Tie už neuvidíš. Ale ona je fakt chorá.“
„Za dvacku leukémiu nevylieči,“ pridala sa majiteľka pudlíka.
Pán od boxera prekvapene zahmkal: „Ju ani nebudú liečiť. Nikdy vraj nerobila, nemá zdravotné poistenie. „
Slnko zapadlo za stromy, na samoobsluhe zaťahovali mreže a bistro s hracími automatmi rozsvietilo neónový názov. Volalo sa „U Eriky“. Majiteľka pudlíka sa striasla ako ju zrazu preskočil mráz . Zhoda mien jej pripadala karmická.
S nádejou nie celkom presvedčivou zahlásila: „Však sa z tej nemocnice ešte nevrátila. Možno ju predsa len začali liečiť.“
„Možno“ pokrčil plecami boxerov pán.
Všetci zahodili poháre do koša a pomaly sa pobrali domov.

©text a foto:Ľudmila Balážová-Marešová

Sú veci a sú zas iné vecihttp://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/12/BetonSuveciasu-zas-ine-veci-e1449344610886.jpghttp://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/12/BetonSuveciasu-zas-ine-veci-e1449344610886.jpgadminKULTÚRAVíkendové poviedkyLiteratúra,SlovenskoPišta túto zaujímavú vetu prvýkrát vyslovil, keď sedel za súmraku na lavičke, kúpal sa vo vôni bazy a nechával sa ovievať májovým vánkom. Špinavočiernymi nechtami ťukal do mobilu za jedno euro a vzrušene sa nadúval. Temer reval od nevozity: „Prídi sem! Čo kam sem? Šak sem na našu lavičku! Hoď...